همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار نظر در خصوص وجود آثار غنی سازی اورانیوم تا 27 درصد در تاسیسات هسته‌ای فردو قم را به بعد از پایان تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی موکول کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا درباره علل پیدایش اورانیوم غنی شده تا سطح 27 در صد در سایت زیر زمینی "فردو" در ایران، پیش از به پایان رسیدن تحقیقات از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی قضاوت نخواهد کرد. این مطلب را "ویکتوریا نولند" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری در واشنگتن اعلام کرد.

او گفت: "به قرار اطلاعاتی که به دست ما آمده، آژانس مشغول گفتگو با مقامات ایران است تا علل پیدایش آثار اورانیوم غنی شده به میزان 27 در صد را به روشنی درک کند. ممکن است چند روایت برای توضیح این حقیقت وجود داشته باشد و ایرانی‌ها نیز می‌توانند روایت خود را مطرح کنند که مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به هر حال، ما در انتظار به پایان رسیدن تحقیقات آژانس در این مورد هستیم".

"ویکتوریا نولند" خاطر نشان کرد که هنوز اطلاعات کافی برای انجام نتیجه گیری‌ها در این زمینه در دست نیست.

در گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته‌ای ایران که روز جمعه منتشر شد از کشف اثار اورانیوم غنی شده تا سطح 27 در صد در سایت زیر زمینی "فردو" خبر داده شده که بسیار بیشتر از سطح اعلام شده توسط تهران است. به گفته مقامات ایران، این قضیه ناشی از یک اشتباه فنی بوده است.

با این حال، طبق اطلاعات آژانس بین المللی انرژی اتمی، اخیرا علاوه بر 700 سانتریفوژ فعال 368 سانتریفوژ اضافی به سایت زیر زمینی "فردو" تحویل داده شده که هنوز مورد بهره برداری نیستند.

کد خبر 171980
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز