همشهری آنلاین: رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر تاثیر مثبت گزارش آژانس در روند مذاکرات گفت: آژانس به دلیل فشار برخی کشورها می‌خواهد از پارچین بازدید کند اما ما هنوز در مورد این مسئله قانع نشده​ایم زیرا در پارچین سایت هسته‌ای نداریم.

مهر نوشت: فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه سخنرانی در جمع دانشجویان دانشکده فیزیک دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران گفت: آنها می‌خواهند پارچین را ببینند اما ما باید قانع شویم که این مکان جزو مکان‌هایی است که باید به آژانس نشان دهیم.

وی افزود: گزارش آمانو تفاوت چندانی با گزارش‌های قبلی ندارد. بخشی تکرار گزارش‌های گذشته است و بخشی مربوط به نکات مثبتی از اینکه آژانس همچنان در حال همکاری با ایران است.

مهمترین اظهارات عباسی به نقل از خبرگزاری‌ها در زیر آمده است:

  • اینکه گزارش آژانس دوباره مسئله عدم اعتمادسازی ایران را مطرح کرده در همه گزارش‌ها نوشته می‌شود چون یکسری اصول برای آنها وجود دارد و تا پاسخ نگیرند این جمله را مرتبا تکرار می‌کنند. آمانو بهتر است راجع به توسعه کاربرد پرتوها در زندگی مردم است گزارش دهد و ذکر کند که ما در کشاورزی چه کارهایی انجام می‌دهیم و کاربرد پرتوها در صنعت چیست؟
  • گزارش آژانس در روند مذاکرات ایران و 1+5 تاثیر بدی ندارد و خیلی هم خوب است چرا که هر چه اطلاعات بیشتری از آژانس منتشر شود ما نیز بر اساس همان محورهای کتبی مذاکره خواهیم کرد.
  • ما این غنی سازی را برای رفع نیاز کشورمان انجام می‌دهیم و در این مورد نیز از هیچ کسی اجازه نمی‌گیریم. سال‌ها از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و آمریکایی‌ها از اینکه سوخت را در اختیار ما بگذارند امتناع کرده‌اند.این سوخت جزء محصولات همه کشورها نیست و هر کشوری ملزم است که خط تولید خود را طراحی کند.
  • در حال حاضر ایران خط تولید را طراحی کرده و مراحل تبادل UF6 غنی شده به 20 درصد را گذرانده و تمام فرایند را چک و سوخت را تولید کرده است.
  • مذاکرات ایران و آژانس ادامه خواهد داشت و کارشناسان در هر جا که توافق کنند تهران یا وین، مذاکره را ادامه خواهند داد. ما به دنبال گفتگو با آژانس هستیم و این گفتگوها به صورت گام به گام یا هر شکل دیگری می‌تواند ادامه پیدا کند مهم این است که نتیجه بخش باشد.
کد خبر 172045

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار