دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد افراد مسنی که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهند نسبت به هم سن و سالان خود که به این موضوع توجهی ندارند کمتر در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار می‌گیرند

دندان سالم

به گزارش ایرنا، محققان در این مطالعه با بررسی 22 هزار بزرگسال 50 ساله و مسن‌تر در مدت هفت سال متوجه شدند احتمال ابتلا به حمله قلبی و یا سکته مغزی در افرادی که در سال قبل از انجام این مطالعه دندان‌های خود را جرم گیری کرده بودند کمتر است.

در جرم گیری دندان، پلاک‌های بسته شده بر روی دندان و یا لثه پاک می‌شود. این پلاک‌ها محل تجمع باکتری‌هایی است که می‌تواند به بیماری لثه منجر شود.

دکتر زو- یین چن متخصص قلب و عروق در بیمارستان عمومی 'تایپه ویترانز' در تایوان گفت: این مطالعه در راستای تحقیقی است که بیماری لثه را با افزایش خطر بیماری قلبی ارتباط داده است.

از آنجا که بیماری لثه توسط عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود محققان تصور می‌کنند که این بیماری می‌تواند با حمله قلبی و یا سکته مغزی ناشی از بیماری مزمن التهاب رگ‌های خونی ارتباط داشته باشد.

چن همچنین گفت: مطالعات نشان داده است که درمان بیماری لثه می‌تواند سطح مواد التهابی در خون را کاهش دهد.

با این وجود هنوز کسی مطمئن نیست که آیا معاینه مرتب توسط دندانپزشک می‌تواند از بروز حمله قلبی پیشگیری کند یا خیر.

در این مطالعه که به تازگی انجام شده است، حدود نیمی از افراد سال قبل از آغاز این تحقیق، دندان‌های خود را جرم گیری کرده بودند و بقیه افراد این کار را انجام نداده بودند.

در طول هفت سال بعد از آغاز این مطالعه، 6/1 درصد از افراد گروهی که دندان‌های خود را جرم گیری کرده بودند به حمله قلبی و 9/8 درصد به سکته مغزی مبتلا شدند.

این در حالی است که در گروهی که دندان‌های خود را جرم گیری نکرده بودند 2/2 درصد به حمله قلبی و 10 درصد به سکته مغزی مبتلا شدند.

محققان سپس سایر عوامل خطر ساز مانند بیماری‌های مزمن از جمله دیابت، فشار خون بالا و بیماری کلیه را بررسی کردند.

این مطالعه نشان داد که جرم گیری دندان با 31 درصد کاهش خطر حمله قلبی در آینده و 15 درصد کاهش سکته مغزی ارتباط دارد.

کد خبر 168373
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز