همشهری آنلاین: رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار از افزایش 20 تا 50 درصدی قیمت سبد آجیل شب عید به واسطه نوسانات اخیر نرخ ارز خبر داد.

آجیل

علیرضا ارزانی ممقانی با بیان این مطلب به ایلنا گفت: طی ماه‌های اخیر به واسطه نوسانات شدید نرخ ارز در بازار، قیمت برخی خشکبار با افزایش روبرو شده است. این امر به علت واردات بی‌رویه برخی محصولات چون بادام هندی، بادام زمینی، تخمه آفتاب گردان و تخم کدو طی ماه های اخیر است.

 وی ضمن تاکید مخالفت صریح این اتحادیه با واردات انواع خشکبار به کشور اعلام کرد: ما هیچ نیازی به واردات خشکبار نداریم. البته اخیرا واردات این محصولات ممنوع شده اما وارداتی که طی ماه‌های اخیر صورت گرفت، منجر به رشد قیمت‌ها در بازار شد. از سوی دیگر با توجه به افزایش قیمت دلار، صادرکنندگان به افزایش صادرات ترغیب شدند که این امر نیز به نوبه خود منجر به رشد نسبی قیمت‌ها در بازار شد.

 ارزانی ممقانی در خصوص تغییر قیمت آجیل شب عید به تبع نوسانات اخیر قیمتی، مطرح کرد: در طول یکی دو ماه اخیر، قیمت برخی محصولات داخلی و خارجی بین 20 تا 50 درصد افزایش یافت که بر این اساس می‌توان اعلام کرد آجیل شب عید نسبت به سال گذشته به همین میزان رشد قیمت خواهد داشت.

 به گفته وی؛ در محصولات داخلی بیشترین رشد قیمت‌ها مربوط به پسته، کشمش و کمترین افزایش قیمت مربوط به تخمه ژاپنی و تخمه آفتاب گردان بوده است. در بازار وارداتی‌ها نیز بیشترین افزایش قیمت‌ها مربوط به بادام زمینی، بادام هندی است.

 وی متذکر شد؛ در حال حاضر برای شب عید هیچ کمبود کالایی برای انواع آجیل در بازار وجود نخواهد داشت.

کد خبر 163071

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان