همشهری آنلاین: لاریجانی وحدت شکن نیست اما به بازی گرفته نشد، هیچ اشتراکی با جبهه متحد و پایداری نداریم، توصیه شد اصلاح‌طلبان در فهرست ما نباشند زیر بار نرفتم، احتمال بررسی استیضاح رئیس جمهور در صورت لجاجت احمدی نژاد، موسوی متهم اول، کروبی متهم دوم و احمدی نژاد متهم سوم حوادث انتخابات 88، لاریجانی از صدای ملت حمایتی نکرده است و ... از مهمترین مباحثی که علی مطهری مطرح کرده است.

مهمترین اظهارات علی مطهری به نقل از مهر را در زیر بخوانید.

1

 • من قبلا گفته بودم بین گروه های موجود، جبهه متحد را ترجیح می‌دهم اما اصرار نداشتم حتما اسمم در لیست آنها باشد و واقعا برایم مهم نبود. الان هم فکر می‌کنم بهتر شد که اسم ما در آن لیست نیست، شاید یک رقابتی ایجاد شود که باعث پرشورتر شدن انتخابات در تهران باشد اما اشکال در روش کار جبهه متحد اصولگرایان و ترکیب 8+7 است که به نظرم به اقتدار و محبوبیت اصولگرایان آسیب می رساند.

2

 • معتقدم کسانی که خود کاندیدا هستند نباید دراین ترکیب حضور داشته باشند. اول این افراد اسم خودشان را در لیست قرار می‌دهند و بعد درباره دیگران قضاوت و رای گیری می‌کنند که آیا در فهرست باشند یا نه؛ به نظرم این عادلانه نیست.

3

 • نکته دیگر اینکه آن طور که من احساس کردم، چند نفر از آقایان در جبهه متحد، هدایت آن را به دست گرفتند و فهرست را به سمت مسیری که قبلا طراحی کرده بودند سوق دادند، لذا می بینید که اکثر اصولگرایان از این لیست راضی نیستند. و این امر حاکی از آن است که اشکالی در کار آنها بوده است.

4

 • فکر می‌کنم غیر از جمعیت ایثارگران و رهپویان انقلاب اسلامی  که در واقع یک گروه هستند، باقی گروه‌ها از لیست ارائه شده خیلی راضی نیستند. حتی جبهه پیروان امام و رهبری هم اعتراض دارد و ائتلاف بزرگ اصولگرایان را ایجاد کردند. آقای مهدوی کنی هم از اینکه اسم بنده و چند نفر دیگر در فهرست نبود اظهار تاسف کردند و آقای لاریجانی هم اساساً به بازی گرفته نشد. آقای لاریجانی نمی‌خواهد وحدت را بر هم زند اما نظرات ایشان تامین نشد.

5

 • {چهره‌هایی مثل توکلی و نادران جزو منتقدان دولت بودند، آیا با چهره های دیگر اصولگرا هم برای حضور در فهرست خود صحبت کردید؟} برخی از این آقایان خودشان به ما پیغام دادند که دوست دارند در فهرست ما باشند. ما هم با آنها صحبت کردیم و قبول کردند اما بعدا منصرف شدند. ما از ابتدا هم تمایل نداشتیم کسانی که نامشان در لیست دو جبهه متحد و پایداری است در فهرست ما باشند، یعنی قصد داشتیم یک فهرست جدیدی ارائه کنیم و افراد مشترک نداشته باشیم. هم اکنون وضعیت به گونه‌ای است که هیچ نام مشترکی با این دو جبهه نداریم.

6

 • فکر می کنم در بین اقشار مختلف مردم پایگاه داریم. یعنی ما در قشر متدین و حزب اللهی پایگاه داریم. بسیاری از آنها تفکر و خط مشی سیاسی ما را می‌پسندند، نگاه مستقل ما به حوادث را تایید می‌کنند، همچنین نگاه فرهنگی ما را تایید می‌کنند. البته یک اقلیتی در قشر متدین و حزب اللهی وجود دارد که اینها تحت تاثیر امثال روزنامه کیهان و سایت رجانیوز و تبلیغاتی که علیه ما کرده‌اند، ممکن است نسبت به ما بدبین باشند اما وقتی ما وارد جمع آنها می‌شویم و بحث و گفتگو می‌شود و آنها با حقایق آشنا می‌شوند طرفدار تفکر ما می‌شوند. سایر اقشار نیز به گفتمان و تفکر ما گرایش دارند.

7

 • هر کاندیدا در حد توان خود مبلغی را کمک خواهد کرد. من فعلا 5 میلیون تومان پرداخته‌ام، ما یک حساب بانکی هم اعلام کردیم و تصریح کردیم اگر مبلغی از این پول باقی بماند صرف آزادی زندانیان دیه خواهد شد، ما واقعا اسپانسری نداریم.

8

 • فعال شدن جریان سوم سیاسی در کنار جریان اصلاح طلبان و اصولگرایان در مجلس نهم منوط به استقبال مردم از جریان فکری آنان در انتخابات مجلس است .

9

 • من از چند سال پیش این را بارها اعلام کرده‌ام که ما هیچ دیوار و مرزی بین اصولگرایان معتدل و اصلاح طلبان معتدل قائل نیستیم. این عنوان اصولگرا و اصلاح طلب اصطلاحی را مبنای قضاوت قرار نمی‌دهیم. از نظر من بعضی از اصلاح طلبان اصولگراتر از برخی اصولگراها هستند. بنابراین اینکه ما اصرار داشته باشیم که در فهرست کاندیداها فرد اصلاح طلبی وجود نداشته باشد، این حرف را قبول ندارم. با اینکه الان تحت فشار هستیم و رسما به ما توصیه می‌کنند افراد اصلاح طلب در فهرست شما وجود نداشته باشند ولی من شخصا زیر بار نمی‌روم و معتقدم باید این دیوارهای مصنوعی را برداریم چون ابزاری در دست عده‌ای فرصت طلب است که به نام اصولگرایی می‌آیند و پست‌ها را اشغال می‌کنند در حالی که اصولگرا هم نیستند. بنابراین ما این راه را در مجلس نهم- در صورتی که انتخاب شویم- ادامه خواهیم داد.

10

 • عنوان «منتقدان دولت» عنوان اولیه گروه ما بود اما دیدیم که این نام شامل همه اهداف ما نمی شود لذا نام را به «صدای ملت» تغییر دادیم اما همچنان به اسم منتقدان دولت مشهور هستیم. نقد به معنای جدا کردن سره از ناسره است. ما نقاط ضعف و قوت را از هم جدا می کنیم و از نقاط قوت حمایت می‌کنیم. روش ما تا امروز همین بوده است. این طور نیست که ما صرفاً از دولت انتقاد کنیم.

11

 • من خودم شخصاً پیشرفت پروژه انرژی هسته‌‌ای را تا حد زیادی مدیون اعتماد به نفس شخص آقای رئیس جمهور می‌دانم. همین طور بخشی از پیشرفت در فناوری‌های نوین را همچنین سر زدن‌های دولت به استان‌ها و نقاط دور افتاده قابل تقدیر است.

12

 • مواضعی که رئیس جمهور در سازمان ملل داشته همراه با عزت و عدم خود باختگی در مقابل غربی‌ها بوده که ما در همان زمان از آن حمایت کردیم. اما اگر می گوییم منتقد دولت، به این معنی است که آنجا که قانون گریزی می‌شود نمی‌توانیم ساکت باشیم یا آنجا که انحراف فرهنگی می‌بینیم نمی‌توانیم ساکت باشیم. نماینده، ناظر بر عملکرد دولت و اجرای قانون است، باید بیشتر نقاط ضعف را تذکر دهد. آنجا که کار بر اساس روال طبیعی خود انجام می‌شود نیاز به تایید و تشویق ندارد. ما در جایی که احساس می‌کنیم دولت از ریل قانون خارج می‌شود باید تذکر دهیم. چون آن موارد را تذکر می‌دهیم فکر می‌کنند ما بیشتر انتقاد می‌کنیم تا حمایت.

13

 • درباره بحران سال 88 همیشه گفته‌ام که آقای موسوی متهم ردیف اول، آقای کروبی متهم ردیف دوم و آقای احمدی‌نژاد متهم ردیف سوم هستند. تز من این بود که اگر می خواهیم بحران تمام شود این سه نفر باید به طور همزمان محاکمه شوند. گفتم جرم اینها یکسان نیست و آقای احمدی‌نژاد زمینه فتنه را ایجاد کرد و به عبارت دیگر هیزم فتنه را فراهم کرد و آقای موسوی آن را شعله ور کرد. بنابراین من هیچ گاه جرم اینها را مساوی ندانسته ام و معتقدم جرم آقای موسوی بزرگ تر است چه رسد به این که بگویم جرم آقای احمدی‌نژاد بیشتر از بقیه است.

14

 • من همیشه به این نکته توجه داشته ام و اولین فردی بودم که بعد از انتخابات در تلویزیون اعلام کرد تقلبی نبوده و کسانی که معتقد به تقلب هستند تهران را ملاک قرار می‌دهند در حالی که رای آقای احمدی‌نژاد در شهرهای کوچک و روستاها قطعا بیشتر بوده است.

15

 • اگر ایرادی هم به انتخابات باشد در مبادی آرای آقای احمدی‌نژاد است، یعنی در رفتارهای ایشان و کل دولت در قبل از انتخابات. اما شاید عده‌ای انتظار ندارند درباره عملکرد موثران این بحران اظهار نظری شود و انتظار دارند ما به طور یک دست به قول خودشان فتنه گران را محکوم کنیم و بگوییم این طرف کارشان همه درست بوده و آدم‌های خوبی بوده اند.

16

 • {علت سکوت درباره دانشگاه آزاد} گاهی انتقاد به برخی افراد وارد است اما الان جای آن نیست. به عنوان مثال الان جای انتقاد از آقای هاشمی و خاتمی نیست. در زمان خودش هیچ کسی به اندازه من از اینها انتقاد نکرد.

17

 • در دوره اصلاحات چه کسی بیشتر از من به شخص آقای خاتمی و سیاست‌های فرهنگی آن دوره انتقاد داشت. در مصاحبه‌ای که سال 79 با کیهان داشتم صراحتاً انتقاداتی به برخی از اعضای خانواده آقای هاشمی وارد کردم اما معتقدم الان وقت انتقاد از اینها نیست. بلکه الان زمان حمایت از آقای هاشمی است. معتقدم ایشان در بحران سال 88 مظلوم واقع شد. نمی‌خواهم بگویم همه عملکرد ایشان درست بود. آن نامه‌ای که ایشان نوشت عکس‌العمل آن مناظره بود. به ایشان فرصت ندادند که در تلویزیون از خود و خانواده‌اش دفاع کند. لذا هر کاری یک زمانی دارد، آدم باید موقعیت شناس باشد. الان وقت این نیست که من از آقای هاشمی انتقاد کنم. درباره دانشگاه آزاد هم تا آنجا که من متوجه شدم آقای هاشمی با شخص فرهاد دانشجو مخالفتی ندارد. ایشان می گوید در انتخاب آقای دانشجو روال قانونی رعایت نشده است. چون من در متن قضیه نیستم نمی‌توانم اظهار نظر کنم. فرصت نکردم که تحقیق کنم. لذا شاید امکان برگزاری مجدد این انتخاب باشد.

18

 • من بارها تاکید کرده ام که ما باید برداشت درستی از ولایت فقیه داشته باشیم. به نظر من راه ادامه موفق این انقلاب حمایت از ولایت فقیه است.

19

 • اگر رقابت واقعی شکل بگیرد مشارکت بالا می رود. مردم به عناوین و نام ها توجه ندارند. وقتی ببینند که خواسته‌های آنها مطرح است و عده‌ای دنبال مطالبات آنها هستند برای اینکه طرف مقابل رای نیاورد، در انتخابات شرکت می‌کنند. اگر مردم به خطر گفتمان تندروها واقف باشند و بدانند اگر مجلس در اختیار تیپ فکری جبهه پایداری قرار گیرد چه خطراتی کشور را تهدید می‌کند به میدان می‌آیند برای اینکه افراد تندرو وارد مجلس نشوند. بنابراین اگر صورت مسئله برای مردم روشن شود مشارکت مردم افزایش می یابد.

20

 • مردم احساس می کنند که من حرف دل آنها را می زنم و این صدا، صدای متفاوتی است که حرف دل مردم را به زبان می آورد.

21

 • در مجلس هشتم کسانی که به دنبال مصالح انقلاب بودند و بدون ملاحظه حرف دل مردم را می گفتند وجود داشتند و دارند و این خصوصیت منحصر به من نیست. شاید چون من در برخی مسائل ملی وارد شدم مثل سئوال از رئیس جمهور یا اظهار نظر درباره حوادث پس از انتخابات 88 یا استیضاح آقای کردان، توجهات به سوی من جلب شد. جاهایی وارد شدم که شاید عده ای جرات ورود به این عرصه ها را نداشتند. شاید به خاطر این بوده که نام من بیشتر بین مردم مطرح شده است و گرنه این طور نیست که نمایندگانی که بر اساس مصالح مردم صحبت کنند کم بودند. شاید آقای توکلی بیشتر از من از دولت انتقاد کرده باشد اما چون بنده وارد مسائلی مانند سئوال از رئیس جمهور شدم و پیگیری کردم، یک عده مرا منتقدتر بدانند.

22

 • { پیش بینی از پاسخ های رئیس جمهور به طرح سئوال که قرار است نیمه دوم اسفندماه در مجلس حضور یابد} ممکن است مثلا در بحث اشتغال ایشان استدلال هایی بیاورد که بخواهد نمایندگان را قانع کند یا در بحث هدفمندی یارانه ها دلایلی ذکر کند که دولت مطابق قانون عمل کرده است، این بسیار خوب است ولی اگر مثلا در بحث قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلان شهرها و حمل و نقل عمومی کشور همان حرف ها را تکرار کند که من این قانون را قانون نمی دانم و جوابهای سربالا بدهد شاید به این جا برسیم که مسئله استیضاح ایشان را بررسی کنیم.

23

 • قاعدتا رئیس جمهور تلاش خواهد کرد که ما را قانع کند و شاید ما با اینکه قانع نشویم دیگر مسئله را پیگیری نکنیم، مردم پاسخ رئیس جمهور را بشنوند و قضاوت کنند، اما اگر با لجاجت بگوید این قانون را قبول ندارم ممکن است موضوع استیضاح او را بررسی کنیم.

24

 • اگر فراکسیون اصولگرایان در مجلس آینده تشکیل شود قاعدتا ما هم در آن حضور داریم. بالاخره اختلاف فکری بین ما وجود دارد. این احتمال هم وجود دارد که ما فراکسیونی با همین گفتمانی که داریم تشکیل دهیم که ممکن است شامل اصلاح طلبان معتدل هم بشود. ما نمی خواهیم خودمان را در چارچوب ساختگی و مصنوعی اصولگرایی محدود کنیم. اساسا ما خودمان را فراجناحی می دانیم.

25

 • هم اکنون عده ای برای ریاست جمهوری آینده برنامه ریزی کرده اند و حتی متاسفانه انتخابات مجلس نهم را هم یک سکوی پرش برای انتخابات ریاست جمهوری قرار داده اند. اطلاعاتی داریم که عده ای همین الان دارند کاندیداهای نمایندگی مجلس را به گونه ای معرفی می کنند که مثلا آقای الف رئیس مجلس باشد و این مقدمه ای باشد که خود او یا فرد دیگری رئیس جمهور آینده باشد.

26

 • اطلاعات من موثق است و صرف احتمال نیست. مهره چینی برای انتخاب رئیس جمهور بعدی از دل انتخابات مجلس خیانت به مردم و انقلاب است، برای اینکه ما باید دنبال ایجاد یک مجلس قوی باشیم ببینیم بهترین ها چه کسانی هستند و آنها را به مجلس بفرستیم و بعد ببینیم این نمایندگان چه کسی را به عنوان رئیس انتخاب می کنند. مبانی دموکراسی هم این را می گوید که ما برای مردم تعیین تکلیف نکنیم. نگوییم که یک کسانی را در لیست قرار دهیم که اینها به فلان کس برای ریاست مجلس رای می دهند. این خیلی بد است. یعنی اگر آدم صالح تری وجود داشته باشد و به آقای الف برای ریاست مجلس رای ندهد ما او را در لیست قرار نمی دهیم. این معنی اش این است که ما به حقوق مردم خیانت می کنیم. خیلی کار زشتی است.مردم باید مراقب این مسائل باشند، باید با چشم باز رای دهند و ابزار دست این گروه ها واقع نشوند.

27

 • در ایجاد فهرست صدای ملت هیچ توصیه ای از آقای لاریجانی نداشتیم، ایشان حتی مصاحبه کردند و گفتند تصیر روشنی از صدای ملت ندارند. اکثر کاندیداهای ما نظر خوبی نسبت به آقای لاریجانی دارند اما اینکه بگوییم این فهرست با مشورت یا حمایت ایشان تنظیم شده واقعا درست نیست. ما برخی اصلاح طلبان را در فهرست خود گذاشتیم اما نمی دانم نظر ایشان چیست. ما یک گفتمان متفاوت و جدید هستیم. اگر قرار باشد مثل سایر اصولگرایان فکر کنیم دیگر تفاوتی بین ما و دیگران نخواهد بود.

 

کد خبر 161109
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار