همشهری‌آنلاین: سید فرید قاسمی،‌مورخ و محقق نامدار تاریخ مطبوعات ایران، کتاب سیر تاریخی مجموعه قوانین مطبوعاتی ایران را از سوی انتشارات امرود به بازار کتاب عرضه کرد

به گزارش همشهری‌آنلاین در این کتاب متن کامل قانون‌های مطبوعات، لایحه‌ها،‌ طرح‌ها، آیین‌نامه‌ها، تصویب‌نامه‌ها و استفساریه‌های مهم از آغاز تا امروز و همچنین رویدادهای حقوقی - مطبوعاتی ایران آمده است.

مولف که دستی چیره در تاریخ روزنامه‌نگاری دارد، در مقدمه کتاب به چگونگی تعیین حدود و چهارچوب‌هایی که برای روزنامه‌نگاران پیش از نخستین قانون مطبوعات به اجرا در آورده‌اند پرداخته‌است. در ادامه کتاب نیز قانون‌های مطبوعات به ترتیب تاریخی،بستر تصویبشان با یاد‌ آوری رویدادهای مرتبط به نظر خوانندگان می‌رسد.

به نوشته مولف، کتاب سیر تاریخی مجموعه‌قوانین مطبوعاتی ایران، نشانگر 71 سال سلیقه‌ فردی و 102 سال قانونگذاری است که گردآوری آن‌ها در یک مجموعه افزون بر آنکه تحول نگاه را به مقوله مطبوعات، ‌به خواننده می‌شناساند، ماده خامی مهم و فراوان تاثیر برای پژوهش‌های تحلیلی در زمینه سیر تاریخی قانون مطبوعات تواند بود.

35 صفحه اول علاوه بر یادداشتی درباره قوانین مطبوعاتی به برخی قوانین مطبوعاتی در دوره قبل از رضاشاه اختصاص دارد و از صفحه 37 تا صفحه 126 قوانین مطبوعاتی دوره پهلوی اول و دوم به تفضیل و به شکل کامل آمده است.

نخستین قانون مربوط به مطبوعات در بعد از انقلاب به دولت بازرگان اختصاص دارد که خرداد 58 لایحه آن ارائه شد و به فاصله چند ماه (تا مهر 1358) چندین لایحه دیگر نیز از سوی دولت و شورای انقلاب در باره مطبوعات نوشته منتشر شد که به نظر می‌رسد از نظر حجم و بازه زمانی کمتر در تاریخ قانونگذاری ایران سابقه داشته باشد. بقیه کتاب به قوانین مربوط به مطبوعات از سال 1360 به این سو اختصاص دارد  که آخرین آن به اصلاحیه مجلس شورای اسلامی بر قانون مطبوعات در آذرماه سال 1388 راجع است.[مجلس ماده الحاقی به قانون مطبوعات را تصویب کرد]

ارائه پی‌نوشتی از منابع و اسناد مورد استناد و تصاویری از صفحه اول برخی لوایح و قوانین مطبوعاتی آمده در متن کتاب از دیگر مزایای این کتاب به شمار می‌رود.

سید فرید قاسمی در چند ماه اخیر کتاب ترور روزنامه نگار که به زندگی و مرگ محمد مسعود می‌پردازد و نیز کتاب روزنامه حزب خران را از سوی نشر امرود به بازار نشر عرضه کرده بود این دومی سومین چاپ خود را هم پشت سر گذاشته است.[چاپ نخست کتاب روزنامه حزب خران 10 روزه تمام شد]

سیر تاریخی مجموعه قوانین مطبوعاتی ایران/ نویسنده: سید فرید قاسمی/ ناشر: انتشارات امرود؛ چاپ اول، زمستان 1388، قطع رقعی، قیمت:6500 تومان، 282 صفحه.

کد خبر 101014

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز