همشهری آنلاین-زهره بانی: اگزما یا همان درماتیت در واقع یک نوع التهاب پوستی است که باعث ایجاد لکه‌های قرمز رنگ خشک روی پوست می‌شود این التهابات به شدت خارش دار بوده و انواع مختلف دارند

اگزما در افراد مختلف به اشکال گوناگون بروز می‌کند اما به هیچ عنوان مسری نیست و برای درمان باید جلوی پیشروی آن در بدن فرد مبتلا گرفته شود.

اگزما انواع مختلفی دارد که می‌توان به اگزمای تماسی آلرژیک، تماسی تحریکی، سرشتی، شوره ای و سکه ای اشاره کرد.

اگزما در فصول سرد سال که جریان خون پوست کم شده و باعث کاهش ترشحات غدد پوستی و در نتیجه خشکی پوست می‌شود، بیشتر دیده می‌شود.

التهابات اگزمایی در نوزادن بیشتر در پوست سر و گردن، پیشانی، گونه‌ها، بازو و ران بروز می‌کند و در کودکان و بزرگسالان در صورت، گردن، مچ‌ها، زانوها و آرنج دیده می‌شوند گاهی هم مواردی مشاهده شده که تمام بدن را فرا می‌گیرد.

گرمای شدید و تعرق، مواد شوینده و ضدعفونی کننده، عصاره برخی میوه‌ها، بزاق حیوانات و تماس پوست با لباس‌های زبر زا می‌توان از عوامل تشدید خارش و التهاب پوست در این بیماری نام برد.

درماتیت آتونیک یکی از اشکال اگزما است که بیشتر در کودکان و به صورت دانه‌های خارش دار مزمن و عود کننده دیده می‌شود. این نوع اگزما گرچه که حالت رفت و برگشتی دارد اما با افزایش سن برطرف می‌شود.

علل

تا کنون علت مشخصی برای بروز اگزما شناخته نشده است اما برخی مواد غذایی مانند غذاهای دریایی، تخم مرغ و شیر می‌توانند از عوامل ایجاد آن معرفی شوند.

برخی مواد شوینده ، صابون‌ها یا حتی لوسیون‌ها و پمادها نیز می‌توانند باعث ایجاد اگزمای پوستی شوند.

‌علاوه بر اینها سابقه خانوادگی آلرژی یا استعداد فرد به رینیت آلرژیک یا آسم می‌تواند از عوامل مستعد کننده بروز اگزما باشد.

استرس‌های شدید روحی، برخی خوراک‌های حساسیت زا، تغییرات آب و هوایی، بروز برخی بیماری‌ها و عادت ماهیانه در خانم‌ها از عوامل تشدیدکننده التهابات اگزما برشمرده می‌شوند.

درمان

برای درمان التهابات اگزما به طور کلی باید از خشک شدن بیشتر پوست و تحریک التهابات جلوگیری شود بنا بر این از خاراندن التهابات باید جدا اجتناب شود.

دوری از استرس‌های روحی در به حداقل رساندن نشانه‌های بیماری موثر است.

از استحمام مکرر و استفاده از صابون‌های چرب، چون باعث خشکی پوست می‌شوند، باید اجتناب شود و برای شستشوی بدن صابون‌های غیرچرب مخصوص با آب ولرم توصیه می‌شود.

پوشیدن لباس‌های نخی گشاد و دوری از قرار گرفتن در معرض تغییرات شدید آب و هوایی نیز از دیگر عوامل موثر در کاهش التهابات به شمار می‌روند.

webmd.com    nhs.uk

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۷:۲۶