شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۹:۲۱

همشهری آنلاین: مو در چرخه‌هایی رشد می‌کند که شامل سه مرحله می‌شود: آناژن، کاتاژن و تلوژن.

 مرحله آناژن: این مرحله،‌ مرحله رشد مو است که بین 2 تا 8 سال طول می‌شکد. در طول این دوره، سلول‌ها در پاپیلای (جوانه) مو به سرعت تقسیم می‌شوند و تنه مو در حالیکه از پیاز مو به سمت بالا می‌‌آید و از منفذ آن خارج می‌شود، کراتینی (شاخی) می‌شود.

در همین حال پیاز مو به بخش‌های عمیق‌تر پوست (درم) نفوذ می‌کند تا تغذیه لازم برا به دست آورد. افرادی که مرحله رشد طولانی آناژن را دارند، می‌توانند موهای بسیار بلندی داشته باشند، دیگران که مرحله رشد موی‌شان کوتاه است، موهای چندان درازی نخواهند داشت.

 مو با سرعت 1.25 سانتی‌متر در ماه رشد می‌کند، بنابراین موی که کوتاه نشود ممکن بین 30 تا 120 سانتی‌ متر رشد کند.

مرحله کاتاژن: به دنبال مرحله آناژن، مرحله کاتاژن رخ می‌دهد که یک مرحله کوتاه بینابینی دو تا چهار هفته‌ای است. در این مرحله که بخشی از یک فرایند ایجاد موی جدید است،‌ پیاز موی قدیمی تحلیل می‌رود و رشد مو متوقف می‌شود،‌اما مو نمی‌ریزد. در طول مرحله کاتاژن، پیاز مو تحلیل می‌رود و اندازه آن به یک ششم طول طببیعی‌‌اش‌ می‌رسد.

بخش پایینی پیاز مو تخریب می‌شود،‌ جوانه مو درون بخش عمقی پوست (درم) تحلیل می‌رود، و پیاز مو از جریان خون جدا می‌شود و نهایتا در حالیکه پیاز مو در حال  متلاشی شدن است،‌ تنه مو نهایتا به بالا رانده می‌شود.

مرحله تلوژن: در مرحله بعد فولیکول یا پیاز مو به مرحله تلوژن یا استراحت وارد می‌شود، که دو تا چهار ماه به طول می‌انجامد. در این دوره مو هنوز رشد نمی‌کند، اما متصل به پیاز مو باقی می‌ماند، در حالیکه جوانه مو درون بخش عمقی پوست (درم) وارد یک مرحله استراحت شده است. حدود 10 تا 15 درصد از همه موها در هر زمان در این مرحله قرار دارند.

بعد از این که مرحله تلوژن کامل شد، مو به مرحله آناژن بازمی‌گردد. در این زمان است که تنه موی جدید تشکیل می‌شود و موی قدیمی را به بیرون می‌راند و این مو می‌ریزد.

در هر روز به خاطر این روند طبیعی رشد مو،‌ به طور متوسط 50 تا 100 مو می‌ریزد. این ریزش موی طبیعی است و همان موهای ر است که شما هر روز هنگام دوش گرفتن یا شانه کردن مو متوجه ریزش آنها می‌شوید.

کد خبر 102436

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار