مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۸۶ - ۲۰:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین-دکتر زهرا عباسپور: ممکن است فکر کنید که پوست تنها بدن شما را می پوشاند اما پوست بزرگترین اندام بدن شما است و سد اصلی بین بدن شما و محیط بیرون است.

پوست همچنین دارای سلول هایی است که به دستگاه ایمنی شما در مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کند.

نور خورشید حاوی دو نوع پرتو ماورای بنفش است که به پوست شما برخورد می‌کند: اشعه ماوراء بنفش آ یا UVA اشعه ماوراء بنفش ب یا  UVB.

 نوع سومی هم وجود دارد به اسم UVC که جو کره زمین آن را قبل از این که به شما برسد جذب می‌کند.

پرتوهای UVB لایه بالایی پوست یا اپیدرم را می‌سوزانند و باعث آفتاب سوختگی می‌شوند، در حالی که پرتوهای UVA که به لایه عمیق‌تر پوست یا درم نفوذ می‌کنند و باعث برنزه شدن می‌شوند.

پرتوهای UVA که در پیری پوست مقصر محسوب می‌شوند و پرتوهای UVB اغلب با سرطان پوست ارتباط داده می‌شوند، با این حال پژوهش‌ها نشان داده‌اند که پرتوهای UVA نیز ممکن است در سرطان پوست نقش داشته باشند.

هنگامی که پرتوهای ماوراءبنفش به پوست شما برخورد می‌کنند، سلول هایی به نام ملانوسیت را که مولد رنگدانه‌ای قهوه ای به نام ملانین هستند، تحریک می‌کنند. ملانوسیت ها با تولید هرچه بیشتر ملانین به آن پاسخ می‌دهند تا از پوست شما محافظت بیشتری به عمل آید. ملانین مانند نوعی چتر برای سلول های پوست عمل می‌کند و در عین حال رنگ قهوه ای مشخصه برنزه شدن را ایجاد می‌کند.

ملانین تا حدی می‌تواند از پوست شما محافظت کند. اگر شما مدت زیادی در معرض نور خورشید باقی بمانید، پرتوهای ماوراءبنفش نهایتا به پوست شما صدمه می‌زند. این آسیب به صورت چین و چروک، لکه های قهوه ای رنگ پیری، لک و پیس و آویزان شدن پوست خود را نشان می‌دهد. در بدترین حالت قرارگرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند به سرطان پوست، آسیب به چشم‌ها و ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن در مقابله با بیماری‌ها بینجامد.

بهترین راه برای مقابله با نور خورشید یافتن تعادلی میان فعالیت و محافظت است.

 کرم های ضدآفتاب که جلوی نفوذ پرتوهای مضر را به پوست می‌گیرند، می‌توانند یکی از بهترین وسایل برای جلوگیری از آسیب به پوست باشند.

 شماره "عامل محافظت در برابر نور خورشید" یا SPF کرم ضدآفتاب میزان محافظت آن را نشان می‌‌دهد. کرم های ضدآفتاب دارای شماره SPF بالاتر دفاع بیشتری در مقابل پرتوهای آسیب‌رسان ماوراءبنفش فراهم می‌آورند.

برنزه‌شدن بدون آفتاب

فرآورده هایی در بازار موجودند که می‌توانند بدون نور آفتاب شما را برنزه کنند. البته این شیوه های بی‌خطر شامل لامپ های برنزه شدن یا تختخواب های خورشیدی نمی‌شوند.

بعضی افراد فکر می‌کنند چون لامپ های برنزه شدن فقط UVA ساطع می‌کنند که آفتاب سوختگی ایجاد نمی‌کند، بنابراین این وسایل بی‌خطرند.

 اما میزان UVA ساطع شده از این لامپ ها بیشتر از نور خورشید است، بنابراین در درازمدت اشعه بیشتری در پوست جذب می شود که به پیری پوست می انجامد و خطر سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

یک راه برنزه شدن بدون نور آفتاب استفاده از کرم های حاوی DHA است که در بیرونی‌ترین لایه پوست اکسیده می‌‌ شود و پوست را از چند روز تا یک هفته قهوه ای رنگ می‌کند.

همچنین در سالن های زیبایی همین ماده را به وسیله یک اسپری تحت فشار روی پوست می‌پاشند و چند ساعت بعد از این کار شما ظاهر برنزه پیدا خواهید کرد.

در هر دو روش اگر قبلا با استفاده از برس های سایشی یا وسایل مشابه سلول‌های مرده سطح پوست برداشته شوند، نتیجه بهتری به دست می‌آید.

بعد از استفاده از شیوه‌های برنزه کردن بدون نور خورشید هم لازم است کرم ضدآفتاب برای محافظت پوست به کار برد.

کد خبر 28372

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار