همشهری آنلاین: رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران از انتقال موفقیت آمیز مرجان‌های چابهار با استفاده از برخی تکنیک‌های بومی خبر داد و گفت: به منظور توسعه بندر شهید بهشتی و اسکله چابهار و حفظ اکوسیستم اقدام به انتقال مرجان‌های چابهار کردیم

به گزارش مهر، دکتر عباسعلی مطلبی، پروژه پروژه مطالعه و انتقال مرجان‌ها در محدوده آبی چابهار را از پروژه‌های ملی و فراملی توصیف کرد و افزود: این طرح در محدوده طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار با امضای تفاهم نامه‌ای میان موسسه عمران ساحل و موسسه تحقیقات شیلات ایران اجرایی شد.

رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران با بیان اینکه این پروژه در راستای حفظ اکوسیستم اجرایی شد، اظهار داشت: مرجان‌ها موجودات زنده در حوزه‌های آبی هستند به علاوه بر اینکه زیستگاه طبیعی برای آبزیان به شمار می‌روند از لحاط بیولوژیکی تصفیه کننده جریان‌های آبی هستند.

وی با اشاره به جزئیات این طرح ملی، توضیح داد: برای اجرای این پروژه مطالعات گسترده‌ای بر روی نحوه زیست مرجان‌ها انجام شد و داده‌هایی در زمینه چگونگی حیات و حساسیت‌های مرجان‌ها نسبت به تنش‌های محیطی به دست آمد. این مطالعات نشان داد که اگر بخواهیم این موجودات را از منطقه زیست آنها دور کنیم باید روش‌های خاصی را به کار ببریم تا آنها قادر به ادامه حیات باشند.

مطلبی با بیان اینکه با استفاده از داده‌های این مطالعات پروژه انتقال مرجان‌های اسکله چابهار اجرایی شد، اضافه کرد: برای انتقال مرجان‌ها از طریق از غواصی، مرجانها از موقعیت قبلی خود کنده و در قایق‌های مخصوصی که بتوانند شرایط فشار را تحمل کند، مرجان‌ها به محل جدید منتقل شدند.

مطلبی ادامه داد: در محل جدید، مرجان‌ها با استفاده از سیمان‌های مخصوص در زیر دریا تثبیت شدند و برای کنترل زیست و سازگاری آنها با محیط جدید به طور مرتب کنترل و از مرجان‌ها نمونه برداری شد تا بتوانیم زنده بودن این موجودات را بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه در این پروژه موفق شدیم بالغ بر 30 هزار کلونی مرجانی از قطر 5 سانتیمتر تا 2 متر را به فاصله 4 هکتار در زیر دریا جابه جا کنیم، یادآور شد: بر اساس مستند سازی‌هایی که از مرجان‌ها صورت گرفت نشان داد که آبزیان به سرعت در موقعیت جدید مرجان‌ها پناهگاه‌های خود را یافتند.

رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران از نصب دوربین در محوطه محل جدید استقرار مرجان‌های چابهار خبر داد و گفت: به منظور بررسی و پایش مداوم کلونی‌های مرجانی در حال نصب دوربین در محوطه‌ای با وسعت 4 هکتار هستیم تا بتوانیم وضعیت این جانداران دریایی را مونیتور کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تکنیک انتقال مرجان‌ها تنها در 2 کشور آمریکا و ایتالیا موجود بوده است، خاطر نشان کرد: در این پروژه از روش‌های موجود در این دو کشور استفاده شد ضمن آنکه برخی تکنیک‌ها برای انتقال از سوی محققان موسسه تحقیقات شیلات کاربردی شد که به دنبال ثبت این تکنیک‌ها به نام جمهوری اسلامی ایران در مجامع علمی هستیم. این تکنیک‌ها بر اساس گزارش ناظران داخلی و بین المللی منحصر به فرد است.

مطلبی همچنین یادآور شد: با نهایی شدن این پروژه عملیات توسعه اسکله چابهار توسط مسئولان مربوط اجرا خواهد شد.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۳:۲۰