مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۸۷ - ۱۳:۲۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: گونترگراس نویسنده، نمایشنامه‌نویس، شاعر، مجسمه ساز، نظریه‌پرداز، منتقد سیاسی و برنده جایزه ادبی نوبل، در سال ۱۹۲۷ در شهر دانتسیگ آلمان به دنیا آمد.

وی در سال 1944 سرباز کمکی خلبانان جنگنده‌های آلمانی بود و در همان سال‌ها به یکی از فرماندهان آلمانی تبدیل شد.

گراس در جریان جنگ جهانی دوم زخمی شد و به یکی از بیمارستان‌های نظامی آلمان انتقال یافت. در همان زمان‌ها به اسارت ارتش آمریکا درآمد و تا پایان جنگ جهانی دوم در اسارت ارتش آمریکا باقی‌ماند.

وی پس از آزادی به کشاورزی پرداخت و سپس به عنوان کارگر در یک مرکز تولید پتاسیم مشغول به کار شد.

وی در سال 1947 تحصیلات آکادمیک خود را در دوسلدورف آغاز کرد. سال 1956 به پاریس مهاجرت کرد و در همان‌ سال‌ها نخستین رمان خود با نام طبل حلبی را به رشته تحریر درآورد که در سال 1959 منتشر شد.

کتابی که شهرت جهانی برای گونترگراس به ارمغان آورد. این کتاب در ایران یک بار توسط سروش حبیبی و یک بار نیز توسط محمود صدریه به فارسی برگردانده شده است.

گراس که تاکنون جوایز بی‌شمار و همچنین دکترای افتخاری دانشگاه‌های آمریکا را به عنوان نویسنده برجسته و هنرمند پیکرتراش کسب کرده است، در سال 1983 به عنوان رئیس آکادمی هنرهای برلین برگزیده شد و با تغییر دولت در سال 82، به عضویت حزب سوسیال دموکرات آلمان درآمد.

وی ابتدا به واسطه اشعارش شهرت یافت و در یک مسابقه رادیویی، در سال 1955 جایزه گرفت. دو سال بعد اشعار و نقاشی‌هایش را با عنوان امتیازات مرغان باد، به چاپ رساند.

اما در میان داستان‌های گراس، طبل حلبی از معروفترین آثار اوست. قهرمان این رمان، فردی است که رشدی غیرطبیعی دارد و به واسطه آن دیدگاهی غیرمعمول نسبت به دنیای اطرافش دارد. شرح وقایع در داستان به ترتیب تاریخ وقوع آنهاست.

داستان از شیوه ارائه فوق‌العاده‌ای برخوردار است و بازتاب‌های کنایی در آن به چشم می‌خورد. طنزی که بارها در داستان تکرار شده با دهشت حاکم بر آن در تضاد است.

گونترگراس در طبل حلبی کوتوله کم عقلی را به تصویر می‌کشد که مدام بر طبل حلبی‌اش می‌کوبد و آوارگی 30 سال اول زندگی‌اش را نقل می‌کند.

آشپزهای بدجنس، اثر دیگر گراس (1956) است که نمایشنامه‌ای بر اساس آن در سال 1961 در برلین غربی روی صحنه رفت.

رمان سفره ماهی (1977) وی، به عدم کنترل انسان بر خواسته‌ها و امیالش می‌پردازد. در این رمان طبقات مختلف برلین، نمایانده شده است.

شهر دانتسیگ به عنوان محل نمایش دوران جنگ جهانی دوم، شخصیت‌هایی از طبقه خرده بورژوا و شیوه روایی رئالیسم در سه داستان طبل حلبی، موش و گربه و سال‌های سگی عامل پیونددهنده این سه داستان است. این سه داستان با نام تریولوژیک دانتسیگ نیز معروف هستند.

گونترگراس که برنده نوبل ادبیات سال 1999 است. وی در کتاب کندن پوست پیاز، اعتراف کرد [گونتر گراس: برایم خفقان‌آور بود] که در زمان حکومت نازی‌ها و در 17 سالگی سرباز ارتش آلمان بوده است.

این موضوع باعث جنجال تازه‌ای در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی شد. به اعتقاد منتقدان، این اعتراف‌ها بسیار دیر انجام شده است.

گونتر گراس نویسنده آلمانی در سن 87 سالگی در بیمارستانی در شهر لوبک از دنیا رفته است.

کد خبر 77045

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار