رئیس ستاد مرکزی اربعین از احتمال برگزاری مراسم جایگزین اربعین برای جلوگیری از شیوع کرونا خبر داد و وظیفه موکب‌داران را در قبال نذورات مردم نیز بیان کرد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه در صورتی که اربعین برگزار نشود، نذورات مردمی صرف کمک‌های مومنانه خواهد شد، گفت: ما تمام کارهایی که باید در بحث اربعین در داخل کشور انجام بدهیم، همانند سنوات گذشته انجام می‌دهیم و کمیته‌های چهارده‌گانه ما فعال هستند و ستادهای استانی به ویژه استان‌های مرزی کارهایشان را در این خصوص پیگیری می‌کنند.

وی ادامه داد: در واقع در حوزه‌های زیرساختی اقداماتی را که باید انجام بدهیم هم‌اکنون انجام می‌دهیم.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور درباره برگزاری مراسم اربعین گفت: هنوز شرایط بیماری (کووید-۱۹) برای دو کشور ایران و عراق قابل پیش‌بینی نیست که تا زمان برگزاری مراسم اربعین به چه صورت خواهد بود، قطعا باتوجه به شرایط بیماری در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه باید تصمیم مشترکی با دولت عراق گرفته شود افزود: فعلا دراین‌باره (برگزاری یا عدم برگزاری مراسم) نمی‌توانیم نظر قطعی بدهیم که روند برگزاری مراسم چگونه خواهد بود، اما به هر حال وظایفی که در داخل کشور برعهده داریم و خودمان باید انجام دهیم، کارهایمان را انجام می‌دهیم و برنامه‌ریزی‌ها تداوم پیدا می‌کند.

 ذوالفقاری با بیان اینکه البته ما به دنبال این هستیم که برنامه‌های جایگزین را نیز تدارک ببینیم گفت: در نظر داریم اگر شرایطی پیش بیاید که مراسم اربعین به دلیل شیوع بیماری کرونا در دو کشور برگزار نشود یا حداقل به صورت محدود برگزار شود، ممکن است برنامه‌های جایگزین داشته باشیم.

وی افزود: اکنون به موکب‌دارانمان اعلام کرده‌ایم که کارهای خودشان را انجام بدهند و مشارکت‌های مردمی، کمیته اسکان و تغذیه که هر سال فعال است، کار خودشان را تداوم بدهند تا اگر مراسم اربعین برگزار شد، طبق روال گذشته نذورات مردمی در آنجا مصرف شود. اما اگر برگزار نشد، این نذورات مردمی را با نظر مراجع و بزرگان دینی می‌توانیم در حوزه کمک‌های مومنانه سامان دهیم.

کد خبر 540128

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha