سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اعلام کاهش ۲۵ درصدی بستری روزانه مبتلایان کرونا در کشور طی یک ماه گذشته، از قرمز بودن وضعیت ۱۳۹ شهرستان و قرار داشتن ۹۹ شهرستان در وضعیت هشدار خبر داد.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در مجموع در کل کشور طی هفته گذشته تعداد شهرستان‌های قرمز کاهش یافته است، گفت: در حال حاضر ۱۳۹ شهرستان در وضعیت قرمز بیماری و ۹۹ شهرستان در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند.

وی ادامه داد: تعداد موارد بستری روزانه در کشور طی یک ماه گذشته تا ۲۵ درصد کاهش یافته است. مطمئنا مهم‌ترین عامل در کاهش تدریجی شیوع بیماری در کشور، رعایت بیشتر و جدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی و استفاده همگانی‌تر از ماسک از سوی مردم است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: البته اعلام این روند کاهشی به هیچ وجه نباید موجب ساده‌انگاری شرایط و تغییر رفتار ما در برابر ویروس شود چراکه سرایت‌پذیری کرونا (کووید-۱۹) چندین برابر افزایش یافته است بنابراین برای غلبه بر کرونا، میزان رعایت پروتکل‌ها نیز باید چندین برابر افزایش یابد.

لاری افزود: از ۶ تا ۱۴ مرداد سال جاری بیش از ۲۲۱ هزار مورد بازرسی از مراکز تهیه و توزیع و عرضه مواد غذایی، اماکن عمومی و کارگاهی در سراسر کشور انجام شده است. بیشتری میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور مربوط به ادارات و سازمان‌های دولتی و کمترین میزان در نانوایی‌ها گزارش شده است.

وی گفت: میزان استفاده مردم از ماسک در مراکز و اماکن عمومی ۷۴.۲ درصد و در وسایل نقلیه عمومی ۷۳.۸ درصد گزارش شده است. همچنین میزان استفاده از ماسک از سوی شاغلان ادارات و بانک‌های کشور ۸۸.۴ درصد و در شاغلان صنوف و صنایع ۷۵.۸ درصد بوده است.

لاری تاکید کرد: در اردیبهشت‌ماه شاهد کاهش چشمگیر ابتلا و بستری در اغلب استان‌های کشور بودیم اما متاسفانه کم‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی منجر به خیز مجدد بیماری در کشور شد. فراموش نکنید که هر تغییر رفتاری در برابر این ویروس یک تا ۲ هفته بعد اثرش را در تعداد موارد بستری و ۴ تا ۶ هفته بعد در تعداد موارد مرگ و میر نشان می دهد.

وی ادامه داد: باید از تجربه گذشته درس بگیریم و اصول سه‌گانه بهداشتی شامل شست‌وشوی مکرر دست‌ها، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی را جدی بگیریم تا شاهد شکست زنجیره انتقال بیماری در کشور باشیم.

کد خبر 539989

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha