خانه-موزه‌هایی چون خانه‌ خواهران برونته و خانه جین آستین، چارلز دیکنز و ویلیام وردزورث به دلیل شیوع کرونا در معرض خطر تعطیلی همیشگی قرار گرفتند. مدیران این موزه‌ها با کمک‌های مردمی سعی دارند پای بازدیدکنندگان را دوباره به این خانه‌های ادبی باز کنند تا چهار ماه سکوت این مکان‌های محبوب شکسته شود.

موزه برونته

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، راهروهایی که روزگاری کسانی چون جین آستین و خواهران برونته در آن‌ها قدم‌ زده‌اند، چهار ماه گذشته را در سکوت به سر برده‌اند. خانه-موزه‌های برخی از بزرگترین نویسندگان انگلستان، به دلیل شیوع کرونا تعطیل شدند. البته بعد از اعلام خطر تعطیلی دائمی، بسیاری از موزه‌های ادبی در انگلیس، به صورت آزمایشی در حال آماده‌سازی برای بازگشایی مجدد هستند. 

این موزه‌ها، اخیرا شاهد حمایت‌های مردمی با ده‌ها هزار پوند کمک و همین‌طور پشتیبانی شورای هنر انگلیس بودند. در خیابان داوتی لندن، سندی سورو مدیر موزه چارلز دیکنز، خانه‌ای که در آن نویسنده رمان الیور توییست را نوشت، چهار ماه تمام در راهروهای خالی قدم می‌زد. این موزه به تازگی برای سه روز در هفته، بازگشایی شده است. 

خانه چارلز دیکنز
خانه چارلز دیکنز

سورو می‌گوید: این چهار ماه تعطیلی برای یک خانه تاریخی زمان زیادی است. خانه‌ای که روزی محفل خانوادگی بوده و اهمیتش بر محوریت یک شخصیت ادبی استوار است. چیزی که این خانه را زنده می‌کند، حضور آدم‌ها در آن است.

خانه محل تولد شکسپیر در شهر استراتفورد انگلیس، به تازگی بازگشایی شد و خانه موزه جین آستن در روستای چاوتون در جنوب شرقی انگلستان نیز از ۸ اوت  پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود. بازدید از کلبه‌ای که آستن هر ۶ رمان خود را در آن نوشت، پس از کرونا، تجربه‌ای تازه خواهد بود.

لیزی دانفورد مدیر خانه- موزه آستین درباره تمهیدات فاصله‌گذاری اجتماعی در بازدید از موزه می‌گوید: برای هر یک ساعت تنها ۱۲ بلیت صادر می‌شود. بنابراین بازدیدکنندگان زمان کافی برای تماشا و گشت‌و گذار در خانه را دارند. حفظ فاصله اجتماعی و مواد ضدعفونی‌کننده دست در همه جای خانه وجود خواهد داشت و برای بازدیدکنندگان تجربه‌ای متفاوت و عجیب است. با این وجود ما تلاش می‌کنیم فضایی ایجاد کنیم که بازدیدکنندگان احساس ورود به یک خانه را داشته باشند. 

خانه جین آستین
خانه جین آستین

خانه-موزه آستین با شیوع کرونا در معرض خطر تعطیلی همیشگی قرار گرفت اما با اعلام خبرش، حدود 95 هزار پوند کمک مالی دریافت کرد و با حمایت‌های دولتی از این خطر عبور کرد. 

گردانندگان خانه -موزه خواهران برونته در روستای هاورث انگلیس نیز امیدوارند این موزه تا پایان ماه اوت بازگشایی شود. موزه خواهران برونته نیز برای رفع خطر تعطیلی و غلبه بر بحران ناشی از شیوع کرونا، درخواست 100 هزار پوند کمک مردمی کرده بود که تاکنون 5 هزار پوند جمع‌آوری شده است. این مرکز با کمک‌های دولتی تنها تا ماه سپتامبر می‌تواند خود را سر پا نگه دارد. 

ربکا یورک از مدیران خانه- موزه برونته می‌گوید: نقطه قوت ما این است که یک محیط خانگی بسیار زیبا داریم اما نقطه ضعف ما مدیریت فاصله‌گذاری اجتماعی در این محل است. بازدیدکنندگان اینجا تجربه‌ای بسیار خاص خواهند داشت. با این وجود باید جلو برویم و ببینیم چقدر پذیرش بازدیدکننده با این شرایط ممکن است. عشق و علاقه زیادی به موزه خواهران برونته وجود دارد. برای ما غیر قابل تصور است که ممکن است 12 ماه اینجا نباشیم. گفتن این حرف با صدای بلند خوشایند نیست ولی نمی‌دانیم این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت و کی دوباره می‌توانیم شاهد حضور بازدیدکنندگان در این مکان باشیم.

خانه برونته
خانه برونته

مدیر موزه ویلیام وردزورث، شاعر انگلیسی می‌گوید: پاندمی زمان بدی به سراغمان آمد، چرا که می‌خواستیم در ماه آوریل امسال، 250‌امین سالگرد تولد شاعر را جشن بگیریم.

به گفته مایکل مک‌گرگور آن‌ها از اینکه بتوانند موزه را دوباره باز کنند کاملا ناامید بودند اما با کمک‌های شورای هنر انگلیس، از 15 اوت، کار خانه-موزه با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از سر گرفته می‌شود. او می‌گوید که در بازسازی موزه سعی کرده‌اند موزه وردزورث، این حس را به بازدیدکننده بدهد که گویی ویلیام و همسرش دوروتی تازه از این خانه خارج شده‌اند. اینکه آن‌ها نه وارد یک موزه، که به یک خانه وارد شده‌اند. بازدیدکننده می‌تواند در این فضا تصور کند که چطور شعرها در خانه‌ای شلوغ، پر سر و صدا و به هم ریخته با سه بچه، خلق شده‌اند. 

خانه وروزورث

کد خبر 536913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار