خانه ییلاقی آگاتا کریستی امروز یکی از موزه‌های زیبای انگلیس برای علاقه‌مندان ادبیات جنایی است؛ جایی که ملکه جنایت در آن معماهایش را می‌ساخت، ماجراهای هرکول پوآرو و خانم مارپل را می‌نوشت، چای درست می‌کرد، به ظروف چینی و عتیقه‌هایش سر و سامان می‌داد و با خانواده‌اش وقت می‌گذراند.

گرین وی

به گزارش همشهری آنلاین، عمارت و باغ گرین ‌وِی Green way اقامتگاه ییلاقی آگاتا کریستی، خالق شخصیت‌های هرکول پوآور و خانم مارپل و مشهور به ملکه جنایت است. آگاتا کریستی نویسنده بریتانیایی چندین رمان و داستان کوتاه جنایی، در سال ۱۸۹۰ به دنیا آمد و در سال ۱۹۷۶ از دنیا رفت. او در دوران جنگ جهانی اول در بیمارستان و داروخانه کار کرد و این تاثیر زیادی در آثار او گذاشت. همسر دوم او یک باستان‌شناس بود و سفرهای کریستی با او به کشورهای مختلف از جمله کشورهای خاورمیانه، دستمایه نوشتن داستان‌های بسیاری شد.

گرین‌وی، خانه ییلاقی آگاتا کریستی و جایی برای جمع شدن خانواده و خویشان دور هم، امروز موزه‌ای است برای علاقمندان به آثار کریستی. خانه پر است از یادگاری‌های این نویسنده، لباس‌ها، دست‌نوشته‌ها و البته آثاری که در حفاری‌های باستان‌شناسی شوهرش به دست آمده‌اند. گرین‌وی مکانی است برای جست‌وجو و کاوش درباره ملکه جنایت. گردانندگان موزه در وبسایت آن توضیح داده‌اند که پس از ماه‌ها تعطیلی به دلیل شیوع کرونا‏، بازدید از آن شرایط تازه‌ای دارد. شرایطی از جمله اینکه در هر بازدید‏، تعداد افراد کمتری امکان گشت و گذار در اتاق‌های خانه را دارند و به همین دلیل باید از قبل بلیت موزه را رزرو کنند.

۸ واقعیت درباره این خانه مشهور است:

۱. کریستی وقتی در تعطیلات از کنار گرین‌وی رد شد و فهمید این عمارت و باغ را برای فروش گذاشته‌اند، نتوانست برای خریدنش و تبدیل آن به ویلایی برای دورهمی‌های خانوادگی مقاومت کند. 

۲. در طول جنگ جهانی دوم، گرین‌وی به مدت ۶ ماه در اختیار نیروی دریایی امریکا بود. از آن دوران یک نقاشی دیواری روی دیوار کتابخانه به جا مانده که اثر یکی از اعضای نیروی دریایی است. این نقاشی مسیری را که شناور آن‌ها از برمودا و مغرب تا گرینویچ را پیموده، نشان می‌دهد. 

۳. جمله معروفی از کریستی ثبت شده که گفته گرین‌وی دوست‌داشتنی‌ترین جا در تمام جهان است.

۴. متیو پریچارد، نوه آگاتا کریستی زمانی را به یاد می‌آورد که آگاتا کریستی در یک بعد از ظهر، در حال خواندن طرح داستانش برای گروهی از شنوندگان است تا باورپذیری آن را بیازماید. او خاطره‌ای دارد از زمانی که کریستی در حال خواندن بخش‌هایی از داستان «جیب پر از چاودار» است و شنوندگان را تشویق می‌کند تا به جای خانم مارپل، حدس بزنند که چه کسی در داستان مرتکب جنایت شده است. 

۵. عمارت و باغ گرین‌وی، منشاء الهام تعدادی از رمان‌های کریستی از جمله حماقت مرد مرده و پنج خوک کوچک بوده است.

۶. پیتر ساندرز، تهیه‌کننده تئاتر که بیشتر او را به تولید نمایش‌ تله‌موش کریستی می‌شناسند، در زندگینامه خود، از قول آگاتا کریستی آورده است: «ما در این خانه هر کاری بخواهیم می‌کنیم. اغلب ما صبح‌ها کریکت بازی می‌کنیم.»

۷. روزالیند هیکز، دختر آگاتا کریستی، این عمارت را به نشنال تراست واگذار کرد. نشنال تراست یک خیریه مستقل برای حفظ میراث فرهنگی و آثار تاریخی و طبیعی در انگلستان، ولز و ایرلند شمالی است. گرین‌وی در سال ۲۰۰۵ تعمیر و بازسازی شد و در ۲۰۰۹ برای پذیرایی از عموم گشایش یافت. 

۸. در بخشی از آخرین مجموعه تلویزیونی پوآرو، سریالی که در آن دیوید سوشِی نقش هرکول پوآرو را بازی می‌کرد، گرین‌وی به عنوان لوکیشن قسمت حماقت مرد مرده استفاده شد.

کد خبر 545369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار