سه‌شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: ساچین تندولکار، ستاره مشهور کریکت هند روز دوشنبه ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) ابتکار عملی را در سری‌لانکا برای بهبود بهداشت در میان کودکان در جنوب آسیا که صدها میلیون نفر در آن به توالت دسترسی ندارند، آغاز کرد.

Sachin Tendulkar

به گزارش خبرگزاری فرانسه این ابرستاره هندی به کودکان محلی در یک هتل تجملی در شهر کلمبو نشان داد که چگونه پیش از خوردن غذا دست‌هایشان را با آب و صابون بشویند تا در معرض خطر دچار شدن به بیماری قرار نگیرند.

او به خبرنگاران گفت: «یک اقدام ساده یعنی شستن دست با آب و صابون می‌تواند کودکان را ایمن و سالم نگه دارد و از آن‌ها در برابر بیماری‌های مرگبار( اسهالی) محافظت کند.»

تندولکار که سفیر حسن نیست صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) است، در حال تبلیغ کارزار «شستن در مدرسه» است که هدف آن کاهش مرگ‌ومیر ناشی از وضعیت بد بهداشت است که به گفته یونیسف هر روز باعث مرگ 1800 کودک در سراسر جهان می‌شود.

یونیسف می‌گوید، جنوب آسیا پیشرفت‌های عمده‌ای در دو دهه گذشته کرده است، به‌طوری‌که نسبت افرادی که از توالت استفاده می‌کنند از 20 درصد در سال 1995 به 45 درصد در سال جاری رسیده است.

 یونیسف اعلام کرد: «شمار افرادی که در جنوب آسیا از توالت استفاده نمی‌کنند، هنوز بسیار فراوان است، به‌طوری‌که 64 درصد افرادی در جهان که در فضای باز فضولاتشان را دفع می‌کنند، در جنوب آسیا زندگی می‌کنند. درمجموع 610 میلیون نفر در جنوب آسیا توالت ندارند.»

به گفته یونیسف، در سری‌لانکا حدود 14 درصد از خانوارها در این کشور 20 میلیون نفری توالت ندارند.

یک ستاره محلی کریکت، موتیاه مورالیتاران نیز از کارزار «شستن در مدرسه» در سری‌لانکا حمایت می‌کند.

کد خبر 310283

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha