همشهری آنلاین: آیت‌الله علوی گرگانی مرجع تقلید گفت: جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در ۷۹ کشور برگزار می‌شود که نشان‌دهنده صدور انقلاب اسلامی است، همان نکته‌ای که امام راحل (ره) بر آن تاکید داشتند.

آیت الله علوی گرگانی

به گزارش فارس، آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید شیعیان در دیدار اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت در کشور، گفت: منظور از صدور انقلاب، جنگ و زد و خورد نیست؛ بلکه صدور انقلاب صدور منطق اسلام است و ایران با اجرای برنامه‌های دینی و اسلامی می‌تواند انقلاب را به کشورهای دیگر صادر کند.

دهه کرامت به خاطر نعمت ولایت، دهه کرامت نامیده شده است، این دهه از لقب حضرت فاطمه معصومه (س) گرفته شده است؛ زیرا حضرت معصومه (س) کریمه اهل بیت (ع) است و دارای عنایت خاصی است.

این مرجع تقلید یادآور شد: امام صادق (ع) در حدیثی می‌فرماید: «برای خدا حرمی است و آن مکه است؛ و برای پیامبر خدا (ص) حرمی است و آن مدینه است و برای امیرمؤمنان (ع) حرمی است و آن کوفه است؛ و حرم من و فرزندانم بعد از من، قم است».

آیت‌الله علوی گرگانی تصریح کرد: ما در حقیقت دهه کرامت را از حرم اهل بیت (ع) گرفتیم؛ اینکه ما قم را آغاز دهه کرامت قرار دادیم، علت این است که قم، حرم اهل بیت (ع) است.

وی گفت: علت عظمت و جلالت حضرت معصومه (س) در قم، علاوه بر این که آن حضرت دارای کرامات، کمالات و ویژگی‌های خاص است، این بانوی بزرگوار مورد عنایت مادر خود حضرت فاطمه (س) نیز قرار دارد.

این مرجع تقلید عنوان کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: هر کسی ذریه مرا احترام کند، مرا احترام کرده است و هر که مرا احترام کند، خدا را احترام کرده است و هر کس که خدا را احترام کند، بهشت بر او واجب است، بنابراین هر چه ما به اهل بیت (ع) احترام بگذاریم، برای خودمان عزت قائل شدیم.

آیت‌الله علوی گرگانی با بیان اینکه در روایات اسلامی عنایت ویژه‌ای به قم شده است، اظهار داشت: پیامبر (ص) در معراج، زمانی که به قم رسیدند نورانیت عجیبی دیدند، همچنین ابلیس را در این شهر می‌بینند و خطاب به ابلیس می‌فرماید: «قم» تا ابلیس از این شهر دور شود؛ به همین دلیل این شهر، قم نام گرفت.

کد خبر 304221

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha