همشهری آنلاین: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف کنندگان روغن پالم در شیر و ماست از بدترین نوع چربی صنعتی استفاده کرده اند به همین دلیل بزودی اسامی آنها اعلام می شود.

دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، دکتر سیدحسن قاضي زاده هاشمي در حاشیه مراسم افتتاحیه برنامه اجرای کمیته تخصصی تدوین کننده راهکارهای اجرایی سیاست های کلی سلامت با اعلام این مطلب افزود: وزارت بهداشت به هیچ کارخانه لبنی مجوز استفاده از روغن پالم نداده، روغن پالم به دلیل سودآوری بالا در لبنیات استفاده می شود و این تخلفات بسیار بارز بوده است.

وی در رابطه با وجود روغن پالم بیش از حد مجاز در روغن های خوراکی و لبنیات گفت: روغن پالم روغنی است که سال های سال از کشور مالزی وارد می شود و به دلیل قیمت ارزان و سودآوری بالا بیشتر از گذشته وارد شده است.

وزیر بهداشت گفت: این روغن به دلیل کیفیتی که دارد برای سلامتی مضر است و لبنیات به بازار آمده نشان می دهد که به جای چربی طبیعی از بدترین نوع چربی صنعتی استفاده کرده اند.

هاشمی در پاسخ به سووال خبرنگاری مبنی بر تکذیب صنایع لبنی در استفاده از روغن پالم ، افزود: گزارش های ما موجود است اگر لزوم داشته باشد آن را رسانه ای می کنیم، ما مجوز ورود این محصولات را نمی دهیم بلکه وزارت صنعت و جهاد کشاورزی متولی واردات آن هستند.

وی تصریح کرد: این موضوع در شورای عالی سلامت غذا بحث شده و قرار است مصرف آن کاهش یابد، این در حالی است که هم اکنون 50 درصد روغن های وارداتی پالم است که قرار است در مرحله اول به 30 درصد و سپس به 15 درصد برسد.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: از لبنیات موجود در بازار نمونه گیری می شود تا شرکت های متخلف شناسایی شوند. به عنوان مثال در ماست با چربی 12 درصد روغن پالم وجود دارد به همین دلیل نظارت ها را افزایش می دهیم چرا که حق سایر شرکت هاست که اسامی متخلفان را اعلام کنیم تا هم آنها متهم نشوند و هم مردم بتوانند از محصول سالم خریداری کنند؛ با شرکت های متخلف طبق قانون برخورد خواهد شد.

اجرای سیاست های افزایش جمعیت یک شبه شدنی نیست

وزیر بهداشت با اشاره به سیاست های افزایش جمعیت گفت: رفتار وزارت بهداشت در سال های قبل در رابطه با سیاست های جمعیتی حاکی از تصمیم دولت و مجلس در آن زمان بوده که عوارض آن را امروز می بینیم.

هاشمی افزود: اکنون 30 هزار بهورز شاغل در کشور متهم می شوند که سیاست های کنترل جمعیت گذشته را ادامه می دهند اما این طور فکر نمی کنیم چرا که آموزش و خدمات تغییر کرده و نباید انتظار داشته باشیم تغییر رویه 20 ساله ، یک شبه شدنی باشد.

وی خاطر نشان کرد: البته این بهورزان احساس خطر می کنند به همین دلیل به آنها آموزش داده شد تا عکس آن چیزی که قبلا انجام می دادند رفتار کنند که البته نیاز به مشوق هایی وجود دارد که باید قانون آنها را تدوین کند.

از برخی کارهای بهداشتی عقب هستیم

وزیر بهداشت با اشاره به اعتبارات پیش بینی شده مناسب برای اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: تا پایان سال برای اجرای این طرح مشکلی نخواهیم داشت اما کارهای دیگری در حوزه بهداشت وجود دارد که از آن عقب هستیم.

هاشمی افزود: انتقادهایی در این مورد به ما می شود که درست است اما آنهایی که با کارهای ما آشنا هستند می دانند که تلاش ادامه دارد.

وی خاطر نشان کرد: اقداماتی که در حوزه بهداشت می توانیم انجام دهیم می تواند موثر باشد اما اصل کار پیشگیری است و نگرانی ما تامین و تخصیص منابع است که البته جزو اولویت های کاری ما قرار گرفته است.

آخرین خبرها از طرح تحول نظام سلامت

وزیر بهداشت با اشاره به آخرین تغییرات طرح تحول اجرای نظام سلامت گفت: بالغ بر یک میلیون و 700 هزار نفر از ابتدای طرح بستری شدند که فرانشیز پنج و 10 درصدی برای آنها اعمال شده است.

هاشمی افزود: مراجعه بیماران در بخش بستری در بیمارستانهای دولتی حدود هشت درصد افزایش یافته و ماندگاری پزشکان را در بخش دولتی داشته ایم.

وی ادامه داد: سه هزار پزشک در این طرح مشارکت کرده اند و بالغ بر 750 پزشک مقیم بیمارستانی در سراسر کشور وجود دارد که این افراد علاوه بر خدمات ویزیت، خدمات طرح تحول نظام سلامت را نیز ارائه می کنند.

جلسه اضطراری برای انتقال مجروحان غزه به ایران

وزیر بهداشت همچنین در رابطه با کمک های بشردوستانه پزشکی به مردم غزه گفت: تلاش های زیادی از سوی وزارتخانه های بهداشت و امور خارجه و سازمان هلال احمر شده است، تعداد زیادی از پزشکان ثبت نام کرده اند و قرار است گروهی از آنها را به مصر بفرستیم اما تاکنون موفق نشده ایم.

هاشمی افزود: لیست تجهیزات مورد نیاز آنها را دریافت کرده ایم، همه چیز آماده است و سازمان هلال احمر آمادگی کامل پیدا کرده به همین دلیل امروز جلسه ای برگزار می شود تا بتوانیم راهی را پیدا کنیم تا حضوری و از طریق انتقال مجروحان به آنها کمک کنیم.

وی ادامه داد: با وزرای کشورهای دیگر رایزنی کردیم که در قالب گروه هایی که اعزام می کنند ما هم کمک هایمان را بفرستیم اما مشکلی که وجود دارد این است که افرادی که هم زبان و هم کیش مردم غزه هستند رفتارشان باورکردنی نیست و از آنها دفاع نمی کنند.

نظارت ضعیف شورای عالی بیمه بر بیمه های تکمیلی

وزیر بهداشت با اشاره به تخلف بیمه های تکمیلی در بیمارستان ها گفت: افزایش تعداد بیمه های تکمیلی نشان دهنده سودآوری آن است اما بخشی از این بیمه ها رها شده اند که به دلیل عدم وجود قانون نیست.

هاشمی افزود: شورای عالی بیمه بر آنها نظارت دارد اما همکاری ها ضعیف است به عنوان مثال در طرح تحول نظام سلامت بیمه مرکزی ایران موظف است لیست بیمه شدگان تکمیلی را در اختیار ما قرار دهد تا در مراجعه آنها بدانیم که تحت پوشش بیمه هستند یا خیر چرا که ارائه خدمات با پوشش پنج و 10 درصد انجام می شود و سود آن متوجه ارائه کنندگان خدمت نیست بلکه به نوعی از جیب مردم پرداخت می شود.

کد خبر 267749

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها