دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۸۶ - ۱۹:۵۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: مقامات سوئدی به سه خانواده اجازه داده‌اند با انتخاب رویان؛ کودکی را بوجود آورند که بتواند دهنده سلول‌بنیادی به خواهر یا برادر مبتلا به بیماری خونی مرگبارش باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه هیات ملی بهداشت و رفاه سوئد به سه خانواده که ادامه حیات فرزندانشان به دریافت پیوند سلول‌ بنیادی سالم از خواهر یا برادر با بافت سازگار وابسته بود، اجازه انجام این عمل بحث‌برانگیز را داده است.

در این عمل که به آن تشخیص ژنتیکی پیش‌‌از کاشته‌شدن (PGD) می‌گویند، جنین به وجود آمده با لقاح خارج رحمی در آزمایشگاه پیش از کاشتن در رحم از لحاظ داشتن ترکیب ژنتیکی مطلوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

این عمل مدتی است که در سوئد برای کنار گذاشتن جنین‌های مبتلا به بیماری‌های تک‌ژنی معلول‌کننده مانند فیبروز کیستیک و نیز ناهنجاری‌های کروموزومی مانند نشانگان داون اجازه داده شده است.

اما برای اولین بار است که امکان انجام ان برای یافتن بافت سازگار برای خواهر یا برادر بیمار از طریق انجام آزمایش "آنتی‌ژن گلبول‌ سفید انسانی" (HLA) داده می‌شود.( PGD/HLA)

پس از اینکه کودک حاصل از جنین انتخاب شده به دنیا آمد سلول‌های بنیادی از جفت و بند ناف او به خواهر یا برادر بیمارش منتقل می‌شود. این سلولها پس از جایگزینی در مغز استخوان شروع به تولید سلول‌های خونی می‌کنند.

عمل PGD/HLA قبلا در امریکا، بلژیک و ترکیه هم انجام شده بود.

این عمل از سوی گروهی مورد انتقاد قرار دارد که انجام فرآیند گزینش بر روی جنین‌های انسانی را غیراخلاقی می‌پندارند.

کد خبر 23180

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز