على مولوى: سى و یکمین جشنواره‌ی فیلم فجر هم به پایان رسید و باید یک سال دیگر، منتظر بمانیم تا دوباره شاهد هیاهوی سینمایی در سطح شهر، شبکه‌های تلویزیونی، سایت‌های اینترنتی، روزنامه‌ها و مجله‌ها باشیم. هیاهویی که هم شیرین است و هم تلخ.

سیمرغ سى‌و‌یکم به مقصد رسید

هیاهویی که قرار است به پیشرفت سینمای ما کمک زیادی کند.

بیست و دوم بهمن،‌در برج میلاد، آخرین سیمرغ‌ها هم اهدا شد و به این ترتیب 43 سیمرغ بلورین، روی شانه‌های اهالی سینما در ایران و جهان نشستند و در مجموعِ تمام بخش‌های رقابتی جشنواره، «قاعده‌ی تصادف» ساخته‌ی «بهنام بهزادی» با پنج سیمرغ بلورین، پرافتخارترین فیلم جشنواره لقب گرفت. بعد از آن «استرداد» ساخته‌ی «علی غفاری» و «برلین، منفی هفت» ساخته‌ی «رامتین لوافی» با چهار سیمرغ بلورین، «گهواره‌ای برای مادر» ساخته‌ی «پناه‌برخدا رضایی» و «آسمان زرد کم‌عمق» ساخته‌ی «بهرام توکلی» با سه سیمرغ بلورین، «دربند» ساخته‌ی «پرویز شهبازی»، «دهلیز» ساخته‌ی «بهروز شعیبی»، «حوض نقاشی» ساخته‌ی «مازیار میری»، «بیکاس» ساخته‌ی «کارزان کادِر» و «جنگجویان جلگه» ساخته‌ی «آکان ساتایِف» با دو سیمرغ بلورین، بهترین فیلم‌های سی و یکمین جشنواره‌ی فیلم فجر بودند.

در این‌جا، فهرست کامل برندگان بخش‌های «سودای سیمرغ» (مسابقه‌ی سینمای ایران)، «نگاه نو» (مسابقه‌ی فیلم‌های اول)، «جام جهان‌نما» (مسابقه‌ی سینمای جهان)، «سینمای سعادت» (نگاه به جنبش‌های نویدبخش بیداری در سرزمین‌های اسلامی) و «سینما حقیقت» (فیلم‌های مستند) را می‌خوانید.

 

 

مسابقه‌ی سودای سیمرغ

بهترین فیلم:

محسن آقا‌علی‌‌اکبری و بنیاد سینمایی فارابی برای تهیه‌کنندگی فیلم استرداد

بهترین کارگردانی:

پرویز شهبازی برای فیلم دربند

بهترین فیلم‌نامه:

بهنام بهزادی برای فیلم قاعده‌ی تصادف

بهترین بازیگر نقش اول مرد:

حمید فرخ‌نژاد برای فیلم استرداد

بهترین بازیگر نقش اول زن:

هانیه توسلی برای فیلم دهلیز

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

رامبد جوان برای فیلم گناهکاران

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

پگاه آهنگرانی برای فیلم دربند

بهترین فیلم‌برداری:

هومن بهمنش برای فیلم دربند

بهترین موسیقی:

حامد ثابت برای فیلم برلین، منفی هفت

بهترین تدوین:

بهرام دهقان برای فیلم‌های «آسمان زرد کم‌عمق» و «استرداد»

بهترین چهره‌پردازی:

امیر اسکندری برای فیلم رسوایی

بهترین طراحی صحنه و لباس:

آتوسا قلم‌فرسایی برای فیلم حوض نقاشی

بهترین صدابرداری:

یدالله نجفی و رشید دانشمند برای فیلم قاعده‌ی تصادف

بهترین صداگذاری:

محمدرضا دلپاک برای فیلم برلین، منفی هفت

بهترین جلوه‌های ویژه‌ی میدانی:

محسن روزبهانی برای فیلم استرداد

بهترین جلوه‌های ویژه‌ی بصری:

بهنام خاکسار برای فیلم عقاب صحرا

جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران:

علیرضا داوودنژاد، کارگردان فیلم «کلاس هنرپیشگی»، به خاطر حضور نجیبانه‌ی مستمر و پرتلاش در راستای اعتلا و تکریم محیط خانواده‌ی ایرانی

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران:

منوچهر محمدی برای فیلم «حوض نقاشی» و پوران درخشنده برای فیلم «هیس!... دخترها فریاد نمی‌زنند»

جایزه‌ی ملی:

انسیه شاه‌حسینی و سیدسعید سیدزاده برای فیلم زیباتر از زندگی

 

 

مسابقه‌ی نگاه نو

بهترین فیلم:

محمود رضوی‌مجد برای تهیه‌کنندگی فیلم دهلیز

بهترین کارگردانی:

هادی مقدم‌دوست برای فیلم سر به مهر

بهترین دستاورد فنی و هنری:

فرشاد محمدی برای فیلم‌برداری برلین، منفی هفت

 

 

مسابقه‌ی جام جهان‌نما

بهترین فیلم:

بهنام بهزادی برای تهیه‌کنندگی فیلم قاعده‌ی تصادف

بهترین فیلم آسیایی:

بهرام توکلی برای کارگردانی فیلم آسمان زرد کم‌عمق

بهترین کارگردانی:

بهنام بهزادی برای فیلم قاعده‌ی تصادف

بهترین فیلم‌نامه:

ژِن‌یون لیو برای فیلم «بازگشت به سال1942» از چین

بهترین بازیگر مرد:

اولیور لیتوندو برای فیلم «سال اولی»، محصول مشترک انگلیس، آمریکا و کنیا

بهترین بازیگر زن:

امیلی واتسون برای فیلم «پرتقال‌ها و آفتاب»، محصول مشترک انگلیس و استرالیا

بهترین دستاورد فنی و هنری:

پیمان شادمان‌فر برای فیلم‌برداری فیلم آسمان زرد کم‌عمق

جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران:

اِوا نِی‌مَن برای کارگردانی فیلم «خانه و برجک» از اوکراین

جایزه‌ی حقوق بشر اسلامی:

رامتین لوافی برای کارگردانی فیلم برلین، منفی هفت

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران:

بهنام بهزادی برای فیلم قاعده‌ی تصادف

 

 

مسابقه‌ی سینمای سعادت

بهترین فیلم:

ساندرا هارمز برای تهیه‌کنندگی فیلم «بیکاس»، محصول مشترک سوئد، فنلاند و عراق

بهترین کارگردانی:

پناه ‌بر ‌خدا رضایی برای فیلم گهواره‌ای برای مادر

بهترین فیلم‌نامه:

علی قوی‌تن برای فیلم آفتاب، مهتاب، زمین

بهترین بازیگر زن:

الهام حمیدی برای فیلم گهواره‌ای برای مادر

بهترین بازیگر مرد:

 زاماند تاها و سَروَر فَضیل برای فیلم «بیکاس»، محصول مشترک سوئد، فنلاند و عراق

بهترین دستاورد فنی و هنری:

آکان ساتایِف برای کارگردانی فیلم «جنگجویان جلگه» از قزاقستان و محمداحمدی برای فیلم‌برداری فیلم گهواره‌ای برای مادر

جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران:

آکان ساتایِف برای کارگردانی فیلم «جنگجویان جلگه» از قزاقستان

بیرق طلایی (جایزه‌ی مصطفی عقاد):

مهرداد خوشبخت برای کارگردانی فیلم عقاب صحرا

 

 

مسابقه‌ی سینما‌حقیقت

بهترین فیلم:

رامتین بالف برای فیلم رودخانه‌ی لیان

بهترین کارگردانی:

مهدی زمان‌پور کیاسری برای فیلم مشتی اسماعیل

بهترین دستاورد فنی و هنری:

هادی بهروز برای فیلم‌برداری فیلم آخرین روزهای زمستان

 

همشهرى، دوچرخه‌ى شماره‌ى 688

عکس: محسن شرف‌الدین

کد خبر 201049

دیدگاه خوانندگان