همشهری آنلاین: یک استنت حاوی دارو ساخت شرکت" زیلور" بوسیله سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان بیماری شریان محیطی در یک شریان معین در پا مورد تایید قرار گرفته است.

stent

به گزارش هلث دی نیوز این استنت شریانی یک لوله توخالی با دیواره‌های توری‌شکل است که برای بازنگهداشتن شریان‌هایی که باریک شده یا با لخته مسدود شده‌اند به کار می‌رود. این استنت با دارویی پوشیده شده است که به پیشگیری از باریک شدن شریان کمک می‌کند.

بیماری شریان محیطی(PAD) هنگامی رخ می‌دهد که مواد چربی به نام پلاک بر روی دیواره شریان تجمع پیدا می‌کند و مانع جریان خون اکسیژن‌دار به اعضای بدن می‌شود.

علائم این بیماری ممکن است شامل درد ساق پا، ایجاد زخم‌های پوستی یا گانگرن باشد.

ایمنی و کارآیی این استنت در یک بررسی بالینی بر روی 479 نفر ارزیابی شده است. پس از یک سال 83 درصد شریان‌های باریک‌شده که این استنت جدید در آنها کار گذاشته شده بود، همچنان باز باقی مانده بودند، در حالیکه در گروه شاهد تنها در 33 درصد موارد شریان همچنان باز مانده بود.

شایع‌ترین عارضه جانبی مشاهده شده این استنت باریک شدن مجدد شریان بود که نیاز به درمان مجدد برای برقراری مجدد جریان خون داشت.

این استنت برای زنان باردار، زنان شیرده یا زنانی که قصد دارند در 5 سال آینده باردار شوند، نباید مصرف شود.

برای تایید نهایی این استنت باید یک بررسی بالینی دیگر بر روی حدود 900 بیمار که این استنت در شریان آنها کار گذاشته است، انجام شود. 

کد خبر 191723

برچسب‌ها