همشهری آنلاین: معاون دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست گفت: بر اساس گزارش‌های اخیر راپمی دمای آب خلیج فارس طی سال‌های 2003 تا 2010 یعنی در طول 7 سال دو درجه افزایش یافته است.

داوود میرشکار در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: بحث گرم شدن هوا و تغییرات اقلیم مختص ایران نیست و تمام کشورها با آن درگیرند.

به گفته وی، اندازه گیری‌هایی که با استفاده از تصاویر ماهواره ای در ماه آپریل از درجه حرارت خلیج فارس انجام شده نشان می‌دهد که در طی 7 سال درجه حرارت آبهای خلیج فارس 2 درجه افزایش یافته است.

میرشکار با بیان اینکه آبسنگ‌های مرجانی حساس ترین اکوسیستم‌ها نسبت به تغییر دمای آب هستند اظهار داشت: تمام موجودات آبزی دامنه حرارتی مشخصی برای زیستن دارند اما مرجان‌ها نسبت به تغییرات دمای آب خیلی سریع واکنش نشان داده و دچار مرگ تدریجی می‌شوند.

معاون دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد: در سال جاری برای زیست بوم های دریایی اعتبار قابل توجهی در نظر گرفته شده که با استفاده از این اعتبار و مطالعه زیستگاه‌های حساس می‌توان مناطق آسیب دیده را شناسایی و احیا کرد.
وی افزود: در جزایر خارک، خارکو، فارور و بنی فارور که از زیستگاه‌های خوب مرجان‌ها هستند مطالعاتی برای ترمیم و گسترش مرجان‌ها آغاز شده که پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز شود.

کد خبر 176617
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز