همشهری آنلاین: اندیشمندان و نویسندگان مسلمان و غیر مسلمان در برابر عظمت و مقام علمی و اخلاقی حضرت زینب (س) سر تعظیم فرود آورده و به تکریم او پرداخته‌اند در این مجال مروری بر این نوشته‌ها خواهیم داشت.

حضرت زینب (س)

ابن کثیر
«زینب، زنی خردمند و عاقبت اندیش بود. سخنان او به هنگامی که مرد شامی، خواهرش فاطمه دختر علی را از یزید خواستگاری کرد، در کتب تاریخ مشهور است. آن سخنان از نیروی عقلانی و پردلی و شجاعت او حکایت می‌کند.» (اسدالغابه، ابن الحسن علی بن محمد الجزری، دار احیاءالتراث العربی، ج 7، ص 133)

حسن قاسم
«اگر در بین زنان افراد مشهور باشند، حضرت زینب(س) شایسته ترین آنان است؛ در آنجا که فضایل انسانی را یکایک بشمرند و از وفا و سخاوت، صفا و شجاعت، خویشتنداری و علم و عبادت، پاکدامنی و پارسایی سخن به میان آید، زینب(س) بهترین مثال برای جلوه‌های تمام فضایل است.»(حیاة السیدة زینب، الشیخ جعفر النقدی، بیروت- لبنان، منشورات موعقه الاعلی، ص 36)

آیت الله العظمی خویی
«او در دفاع از اسلام و شریعت جدش سرور پیامبران و جهاد در راه خدا، شریک برادر بود. در شیوایی چنان بود که گویی با زبان پدرش علی علیه السلام سخن می‌گوید و آنچنان استوار و ثابت قدم بود که استواری پدر را در یادها زنده می‌کرد. در حضور جباران و ستمگران سر فرود نیاورد؛ جز از خدا نترسید و حق و راستی شیوه او بود.» (معجم رجال الحدیث و تفصیل طبقات الرواة، ج 23، ص 191)

علامه اسد حیدر
زینب(س) شجاعت و قهرمانی خود را در جهادش نشان داد و در رویارویی با ناگواری و ناملایمات، به سان کوه، درمقابل تندبادها استوار ماند. او مصیبت‌ها و سختی‌ها را به خاطر رضای خداوند متعال و جهاد در راهش و سرافرازی کلمه و آیینش تحمل کرد.
(پیام زینب از ولادت تا رحلت، عبدالرحمن انصاری، چاپ اول، تابستان 76، ص 59)

علامه شرف الدین
زینب(س) در تیزهوشی، پاکی روح، لطافت احساس، نیرومندی و پایداری و استواری، آیتی از آیات الهی بود.(همان، ص 57)

فریشلر (نویسنده غربی)

ایراد آن نطق در کوفه، ثابت می‌کند که آن همه مصایب و سختی‌ها، نتوانسته بود روحیه آن زن را متزلزل کند؛ در صورتی که این خطر وجود داشت که در همان حال سخنرانی او را به قتل برسانند. (حسن الهی (بوته کار)، همان، ص 22)
«زینب، نام درختی خوش قامت و خوش بو است؛ یا زین اب: یعنی زینت دهنده پدر» (ناسخ التواریخ، ص 68)

خبرگزاری مهر

کد خبر 164239

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار