همشهری آنلاین: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ضعف مدیریت دولت و بانک مرکزی عامل اصلی التهابات اخیر بازار ارز و سکه است.

غلامرضا مصباحی مقدم ضمن تشریح چرایی وضعیت این روزهای بازار ارز و سکه گفت: علت پیداش این اتفاقات در حقیقت شرایط روانی حاکم بر بازار است.

وی با تأکید براینکه دولت ارز و طلای کافی در اختیار دارد، افزود: ارز و سکه مورد نیاز در بانک مرکزی به وفور وجود دارد و تولیدکنندگان و تجار اگر بخواهند ارزی به دست بیاورند به راحتی می‌توانند از طریق گشایش ال‌سی به خواسته خود برسند.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در واکنش به رکورد جدید سکه و ثبت نرخ یک میلیون تومان برای سکه طرح جدید ادامه داد: باتوجه به ذخایر بانک مرکزی می‌توان گفت برای ده‌ها سال آینده طلا داریم و می‌توانیم به بازار عرضه کنیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: در طول تاریخ انقلاب و تاریخ کشور تا کنون به این میزان ارز و طلا در ذخایر دولت وجود نداشته است؛ کشور در سال‌های گذشته از نظر ارزی در تنگناهای شدیدی قرار داشت اما به خوبی از آن دوران عبور کرد.

مصباحی مقدم علت اصلی اتفاقات این روزهای بازار ارز و سکه را کمبود ذخایر در این بخش‌ها ندانست و گفت‌: در بازار ارز تقاضاهای خُرد زیادی وجود دارد اما بانک مرکزی این تقاضاها را به موقع ساماندهی نکرد.

وی ادامه داد:‌ در نتیجه سیاست‌های بانک مرکزی و عدم ساماندهی تقاضای خرد برای ارز بازار حساس شد و تقاضا برای ارز اوج گرفت که در این وضعیت هم مدیریت خوبی برای ارز و سکه صورت نگرفت.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در همین ارتباط به تشدید نگرانی تجار و تولیدکنندگان در نتیجه سیاست‌های مذکور اشاره و عنوان کرد: البته تجار و تولیدکنندگان می‌دانند که مشکل ارزی نداریم؛ ارز به اندازه کافی در حساب‌های خارجی بانک مرکزی وجود دارد.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی افزود: دستپاچگی تجار و تولیدکنندگان و ارائه تقاضایشان به بازار ظرفیت دلالی را افزایش داد چراکه دلالان و سفته‌بازها از این وضعیت سوءاستفاده کردند.

مصباحی مقدم در واکنش به برخی شائبه‌ها مبنی بر اینکه دولت در اتفاقات اخیر سیاست‌های تعمدی را در پیش گرفته است گفت: اگر قرار باشد دولت از افزایش نرخ دلار استفاده کند به ازای یک درصد سود 100 درصد ضرر خواهد کرد. وی افزود: آسیبی که به اقتصاد کشور و حیثیت دولت از طریق اجرای این سیاست وارد می‌شود به مراتب بیشتر از منفعت اندکی است که ممکن است از این راه بدست آورد.

بر اساس گزارش فارس،‌ این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: خبرهایی است که حکایت از آن دارد که برخی بعنوان دلالان بانک مرکزی وارد بازار می‌شوند، البته اگر این مورد صحت داشته باشد که بنده بعید هم نمی‌دانم می‌توان این برداشت را کرد که بانک مرکزی می‌خواهد از افزایش قیمت ارز استفاده کند.

مصباحی مقدم مورد مذکور را یک اقدام انفعالی دانست و گفت: آنچه برجسته است ضعف مدیریت دولت در بازار ارز و طلا است؛ به اعتقاد بنده دولت به راحتی می‌تواند این بازارها را مدیریت کند.

وی ادامه داد: اگر ضعف موجود برطرف شود و مدیران قوی‌تری برای مدیریت بازار انتخاب شوند دیگر اتفاقات بازار ارز به این حد نمی‌رسید و به انقدر طول نمی کشید.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس محدودیت عرضه ارز در بازار و جمع‌آوری دلالان را تنها واکنش دولت و بانک مرکزی برای مدیریت بازار برشمرد و گفت: نگاهی به اتفاقات اخیر بازار به راحتی بیانگر ضعف مدیریت در بازار است.

مصباحی مقدم در ادامه درباره مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی و احتمال موافقت یا مخالفت رئیس جمهور با این مصوبه تصریح کرد: در مجلس هفتم بنده عضو شورای پول و اعتبار بودم، در آن دوران هیچ قیدی وجود نداشت که مصوبات شورا به تأیید رئیس جمهور برسد.

وی تأکید کرد: در آن زمان شورای پول و اعتبار تصمیم را می‌گرفت و بعداً به سیستم بانکی ابلاغ می‌کرد؛ مصوبه هفته‌های اخیر شورای پول و اعتبار جزء تصمیمات خوب بود. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خاتمه طولانی شدن فرآیند تأیید و یا عدم تأیید مصوبه افزایش نرخ سود سپرده های بانکی را عامل اصلی تشدید التهابات بازار ارز و سکه دانست.

کد خبر 158103
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز