همشهری آنلاین: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، آشفتگی بازار ارز و طلا را ناشی از نادانی و عدم تخصص خواند و گفت: آنچه بیشتر ملت را آزار می‌دهد خودتحریمی‌ها و خودزنی‌های داخلی است.

محسن رضایی

محسن رضایی در پاسخ به اینکه آیا اراده برخی که تلاش دارند نابسامانی بازار ارز و طلا را صرفاً به تحریم‌های اقتصادی ایران نسبت دهند درست است، گفت: تحریم‌های اقتصادی آمریکا یک واقعیت است اما آنچه بیشتر ملت ما را آزار می‌دهد خودتحریمی‌‌ها و خودزنی‌های داخلی است که باعث شده تحریم‌ها تشدید شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با همکاری و وحدت و مدیریت درست در اقتصاد می‌توانیم تحریم‌ها را خنثی کنیم یا زیان‌های آن را به حداقل خود برسانیم، اما وقتی در مدیریت اقتصادی یا در مسایل سیاسی وحدت کامل در کشور به وجود نمی‌آید یک حرکت کوچک و ضعیف از سوی غرب می‌تواند اثرات بزرگی ایجاد کند، لذا توصیه ما این است که دولت و مجلس در مدیریت اقتصادی توجه بیشتری داشته باشند و وحدت و همکاری‌ها را افزایش دهند، به این ترتیب است که حتماً می‌شود مسئله ارز و طلا را کنترل کرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا تعمدی در برخی سیاست‌های داخلی برای آشفتگی در بازار ارز و طلا وجود دارد، گفت: فکر نمی‌کنم تعمدی در کار باشد، بیشتر از روی نادانی و عدم تخصص است. از کارشناسان و متخصصان اقتصاد باید بیشتر استفاده شود. در کشور ما اقتصاددانان بسیار برجسته و کارشناسان بسیار خوبی وجود دارند که برای مدیریت مباحث اقتصادی باید از همه ظرفیت‌های کارشناسی کشور استفاده کنیم.

رضایی افزود: مسایل ارز یا طلا موضوع خیلی پیچیده‌ای نیست که نشود در ایران حل کرد بلکه جزو مسایل پیش پا افتاده اقتصادی دنیا است و این مسایل به راحتی قابل کنترل و مدیریت است. مهم این است که کارشناسان و اقتصاددانان کشور به خوبی به کار گرفته شوند تا بتوان از این مسایل به خوبی عبور کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا تحریم‌های غرب علیه ایران عملیاتی می‌شوند به مهر گفت: تحریم‌ها حتماً عملیاتی می‌شوند ولی راه‌های خنثی کردن این تحریم‌ها وجود دارد. حتماً غرب درصدد این است که تحریم‌ها را تشدید کند و دنبال این کار خواهد بود. ما هم باید تحریم‌ها را جدی بگیریم ولی این به معنای آن نیست که نمی‌شود این تحریم‌‌ها را خنثی کرد، بلکه باید با مدیریت درست و وحدت کلمه، تحریم‌های تحمیلی را مانند حادثه دفاع مقدس با پیروزی پشت سر بگذاریم.

کد خبر 158234
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز