همشهری آنلاین: وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد در رابطه با اینکه گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص ایران قبل از انتشار رسمی آن، به منبع بالا گرفتن دوباره تشنج در اطراف مسایل مربوط به برنامه هسته ای ایران تبدیل می شود، دچار احساس دلسردی و حیرت شدید شده است.

به گزارش خبرگزاری ریا نووستی از مسکو، در بیاینیه اداره مطبوعات و اطلاع رسانی وزارت امور خارجه روسیه در رابطه با گزارش آژانس درباره برنامه هسته ای ایران اعلام شده است: "گزارش حتی قبل از انتشار رسمی آن در میان کشورهای عضو آژانس در وین انگیزه‌ای برای ساخته های رسمی، شایعات و دروغ بافی سیاسی شده که در شان کسانی نیست که به بپا کردن سر و صدای خبری فعلی اشتغال دارند".

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: "ما می خواهیم مقدم بر همه این پرسش را مطرح سازیم که دبیرخانه آژانس تا چه حد می‌تواند محرمانه بودن مطمئن در کار را تامین کند که بدون آن ثمر بخشی حل مسایل موجود در مقابل آژانس زیرعلامت سوال قرار می گیرد".

در مسکو خاطرنشان می کنند که تا به حال متن کامل گزارش را دریافت نکرده‌اند.

در تفسیر گفته می شود: "ما در موجه بودن گام‌های در رابطه با افشای محتوای گزارش برای محافل گسترده اجتماعی بسیار شک داریم و دلیل این امر مقدم بر همه آن است که همانا اکنون امکانات معینی برای از سرگیری گفتگو گروه "1+5" میانجیان بین‌المللی با تهران بوجود آمده است".

وزارت امور خارجه روسیه معتقد است در حالت فعلی باید از اصل "لطمه نزن" پیروی شود.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین دوباره اتهام وارده درباره شرکت یکی از دانشمندان روسیه در طرح های نظامی احتمالی در چارچوب برنامه هسته‌ای ایران را رد کرد.

کد خبر 150752

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز