همشهری آنلاین: جدیدترین گزارش مدیرکل آژانس در حالی منتشر شد که همچنانکه پیش‌بینی می‌شد اتهامات بی‌سابقه‌ای در این گزارش نسبت به ایران روا داشته شده که مورد انتقاد بسیاری کشورها از جمله چین و روسیه و جنبش عدم تعهد قرار گرفته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

به گزارش مهر، گزارش جدید یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شب گذشته منتشر شد که خلاصه آن به این شرح است:

در حالی که آژانس به راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده در تاسیسات هسته‌ای و در مکان‌هایی خارج از این تاسیسات که این مواد به طور معمول در آنجا استفاده می شوند ادامه می دهد، از آنجا که ایران همکاری لازم را به عمل نمی آورد و از جمله پروتکل الحاقی را اجرا نمی کند آژانس قادر نیست اطمینان موثق در باره فقدان مواد و فعالیتهای هسته‌ای اعلام نشده در ایران را فراهم و جمع‌بنــدی کند که مواد هسـته‌ای در ایران برای مقاصد صلح‌آمیز است.

 آژانس در رابطه با ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران، نگرانی‌های جدی دارد. بعد از ارزیابی دقیق و موشکافانه اطلاعات وسیعی که در اختیارش است، آژانس دریافت که این اطلاعات در مجموع معتبر هستند. این اطلاعات حاکی از آن است که ایران فعالیت‌هایی را در ارتباط با توسعه ادوات انفجاری هسته‌ای انجام داده است. این اطلاعات همچنین نشان می‌دهد که پیش از پایان سال 2003 این فعالیتها تحت یک برنامه تنظیم شده، انجام شده و برخی از این فعالیت‌ها ممکن است همچنان ادامه داشته باشند.

نظر به نگرانی‌هایی که در سطور فوق شناسایی شد از ایران خواسته می‌شود به منظور فراهم کردن توضیحات روشنگرانه نسبت به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ایش که در ضمیمه گزارش مورد شناسایی قرار گرفتند بدون تعلل و به طور محتوایی وارد گفتگو و همکاری با آژانس شود.

آژانس مشغول کار با ایران به منظور حل و فصل ناهمخوانی موجود در راستی آزمایی موجودی فیزیکی آزمایشگاه تحقیقاتی چند منظوره جابربن حیان است.

به منظور ایجاد اعتماد بین‌المللی به ماهیت صرفا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران، مدیر کل از ایران می‌خواهد همان گونه که در قطعنامه‌های الزام‌آور شورای حکام و شورای امنیت خواسته شده در جهت اجرای کامل موافقتنامه پادمان و سایر تعهداتش از جمله: اجرای مفاد پروتکل الحاقی، اجرای کد اصلاحی 1/3 ترتیبات فرعی موافقتنامه پادمانهایش، تعلیق فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی، تعلیق فعالیت‌های مرتبط با آب سنگین گام بردارد و همانطور که در فوق اشاره شد به نگرانی‌های جدی آژانس درمورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ایش بپردازد.

مدیر کل به گزارش‌دهی به طور مقتضی ادامه خواهد داد.

کد خبر 150701

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز