همشهری آنلاین: رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با ارائه گزارشی در مورد آسیب‌پذیرترین مناطق تهران و طرح مقابله، کنترل و کاهش آسیبها و ناهنجاریهای اجتماعی گفت: 90 درصد متکدیان درآمدشان از درآمد کارمندان بالاتر است.

طلایی مرتضی

به گزارش مهر، مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در جلسه علنی سه شنبه گزارشی در خصوص طرح مقابله، کنترل و کاهش آسیب ها و ناهنجاریهای اجتماعی ارائه کرد.

 وی با بیان اینکه شهرداری مسئولیت مستقیمی در خصوص برخورد با آسیب‌ها ندارد، گفت: شورا با استفاده از ظرفیت‌هایش به موضوع پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی می‌پردازد.

 مناطق دارای بیشترین معتاد

 طلایی با بیان اینکه یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی اعتیاد است، گفت: مناطق 12، 16 ،17، 18، 13، 14، 19 و 20 تهران بیشترین معتادان را دارند. همچنین بیشترین تکدی گری در مناطق 1، 3، 2 و 5 رخ می‌دهد.

 بیشترین زنان ولگرد مناطق 1، 2، 3 و 6

 وی با اشاره به آمار زنان خیابانی گفت: مناطق 1، 2، 3 و 6 میانگین بیشترین زنان ولگرد را دارند و بیشترین کارتن خواب‌ها در مناطق 7، 12 و 16 ساکن هستند.

 رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه رشد طلاق و پیامدهای آن در تهران قابل توجه است، گفت: متاسفانه پیامدهای ناشی از طلاق و مشکلات زنان سرپرست خانواده نادیده گرفته می‌شود.

 طلایی اعتیاد را مشکل پنهان جامعه دانست که آمار دقیقی در رابطه با آن وجود ندارد و گفت: متاسفانه جنسیت، سن و نوع مواد مخدر تغییر کرده و استفاده از مواد افیونی به شیشه تغییر کرده است.

 90 درصد کودکان کار پسرند

 وی در ادامه با اشاره به کودکان کار و خیابان گفت: 90 درصد این کودکان پسر و 85 درصد آنها دارای خانواده و یا در ارتباط با خانواده خود هستند.

 به گفته طلایی بیش از 80 درصد خانواده این کودکان دارای درآمدهای زیر 100 هزار تومان هستند.

 رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا با بیان اینکه شیوه تکدی‌گری از مستقیم به غیر مستقیم تغییر یافته است، گفت: فقر، بیکاری، مهاجرت، فرار از خانه و درآمدزایی بدون زحمت و مالیات سبب گسترش تکدی‌گری در شهر شده است.

 90 درصد گدایان از کارمندان رسمی درآمد بالاتری دارند

 طلایی تاکید کرد: 75 درصد متکدیان جمع آوری شده از سطح شهر از توان کاری برخوردار هستند و تنها 10 درصد آنها سن بالای 51 سال دارند و 90 درصد آنها از حقوق کارمندان رسمی درآمد بالاتری دارند.

 ضرورت تشکیل سازمانی مستقل برای ساماندهی  دوجنسه‌ها و زنان خیابانی

 وی دو جنسه‌ها و زنان خیابانی را از دیگر آسیب‌های شهر تهران دانست و گفت: تنوع و رشد روزافزون آسیب‌های اجتماعی، تشکیل یک سازمان مستقل را در این زمینه گوشزد می‌کند. متاسفانه تنوع دستگاه‌های متولی و موازی‌کاری و پراکندگی و تداخل کاری سبب شده طرح‌های این حوزه آن طور که باید کارآمد نباشند.

 طلایی با انتقاد از بودجه کم شهرداری در خصوص ساماندهی آسیب‌های اجتماعی گفت: 90 درصد از بودجه سازمان رفاه صرف احداث دو گرمخانه در سطح شهر شده است.

کد خبر 149443
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز