همشهری آنلاین: یک فعال حقوق کودکان کار گفت: به دلیل تورم دو سال اخیر‌ و بحرانی شدند اوضاع اقتصادی خانواده‌های فقیر، بسیاری از کودکانی که تا پیش از این مشغول تحصیل بودند اکنون به جمعیت کودکان کار پیوسته‌اند.

کودک کار

ثریا عزیز پناه عضو هیات مدیر انجمن حمایت از حقوق کودکان با ابراز تاسف از شرایطی که خانواده‌های فقیر را مجبور به استفاده از نیروی کار فرزندانشان می‌کند، به ایلنا گفت: بحث حضور کودکان در خیابان‌ها یک بحث انسانی است که اگر از بین کودکان حتی یک نفر به کودکان خیابانی اضافه شود در واقع یک مساله انسانی اتفاق افتاده و اگر هم از جمعیت آنان یک نفر کم شود یک پیشرفت انسانی ایجاد شده است.

 او درباره مشاغل کاذب کودکان گفت: دوران کودکی دارای مشخصات خاصی است و کودک در این دوران باید از فرصت‌های آموزشی برخوردار شود تا بتواند در جامعه به عنوان یک انسان اجتماعی شناخته شود و فعالیت کند.

 او ادامه داد: یکی از مهم‌ترین آیتم‌های آموزشی برخورداری از آموزش‌های رسمی کشورهاست که در اصل ۳۰ قانون اساسی کشور ما هم برای این گروه سنی از کودکان آموزش‌های دوره ابتدایی، راهنمایی و متوسطه اشاره شده است و کودکان ایران باید از حق آموزش به طور رایگان تا ۱۸ سالگی برخوردار باشند.

 این فعال حقوق کودکان کار افزود: متاسفانه بخش قابل توجهی از جمعیت کودکان ایرانی در ساعاتی که باید در مدارس در حال آموزش دیدن باشند، در مکان‌هایی به غیر از اماکن آموزشی به سر می‌برند.

 عزیز پناه در مورد پیامدهای عدم آموزش در کودکان گفت: زمانی که یک کودک از آموزش محروم می‌شود در واقع او از سوادآموزی و اجتماعی شدن و بازی کردن واز سلامت و بهداشت محروم می‌شود و محکوم به اینکه در سنین کودکی شرایط بزرگسالی را متحمل شود و تحمل این شرایط خود پیامدهایی از قبیل بیماری‌های گوناگون و ناهنجاری‌های رفتاری را به دنبال دارد.

 او یادآور شد کودکانی که به جای آموزش مدام با مسائل خطرناکی در مواجهه‌اند در معرض آزارهای گوناگوی قرار دارند چرا که این کودکان قادر به سازگاری و مقابله با مشکلات محیطی که بزرگسالان با آن روبرو می‌شوند نیستند و به دلیل بی‌دفاعی و کوچک بودن، متحمل شرایط پیرامون خود از جمله آزارهای جسمی، جنسی و ابتلا به بیماری‌های مختلف و اعتیاد می‌شوند.

 عزیزپناه در خصوص هرج و مرج در مشاغل کاذب کودکان خیابانی گفت: حضور کودکان در معابر و چهارراه‌ها و ایجاد مزاحمت برای رهگذران خود یک واکنش انزجاری در افراد ایجاد می‌کند که این انزجار به کودکان نیز منتقل می‌شود، بنابراین مسئولین ذ‌ی‌ربط باید به مسئله حضور کودکان در خیابان‌ها به طور جدی رسیدگی کنند و بیاندیشند چه کارهایی باید صورت بگیرد تا باعث کاسته شدن حضور کودکان در خیابان‌ها شود.

کد خبر 166557
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز