همشهری آنلاین: دولت افغانستان سفر آینده یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان به کابل را لغو کرده و کار ستاد مشترک دو کشور برای صلح را نیز به تعلیق درآورده است

به گزارش ایسنا قرار بود دومین نشست این ستاد در ماه جاری میلادی در کابل برگزار شود و یوسف رضا گیلانی هم قرار بود برای شرکت در این نشست به کابل سفر کند.

اخیرا و در پی ترور برهان‌الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و رئیس شورای عالی صلح افغانستان، روابط این کشور با پاکستان تیره شده است.

مقام های افغانستان گفته‌اند که ترور ربانی در پاکستان برنامه ریزی شده است. این مقام‌ها در روزهای اخیر انتقادهایی را علیه پاکستان مطرح کرده‌اند.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان به بی بی سی گفت که شش ماه از تشکیل کمیسیون مشترک صلح بین افغانستان و پاکستان می‌گذرد، اما این کمیسیون مشترک هیچ دستاوردی نداشته است.

موسی زی گفت: "از نظر عملی، متاسفانه ما به نتیجه‌ای نرسیدیم. ما از جمهوری اسلامی پاکستان امید و توقع داشتیم و آنها وعده کرده بودند که اقدامات عملی در راستای حمایت از روند مصالحه ملی در افغانستان اجرا می‌شود."

وی افزود: "ما طرفدار تداوم مکانیسم و روندی که نتیجه عملی نداشته باشد، نیستیم. امیدواریم در آینده اگر کاری می شود بر اساس تعهدات عملی و اقدامات عملی جمهوری اسلامی پاکستان باشد."

قرار بود حامد کرزای و یوسف رضا گیلانی در نشست آینده ستاد مشترک صلح دو کشور در کابل شرکت کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان همچنین گفت: "سفر برنامه ریزی شده آقای گیلانی، صدر اعظم جمهوری اسلامی پاکستان به کابل در جریان همین ماه میلادی برای برگزاری دومین اجلاس سران حکومتهای هر دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک صلح افغانستان و پاکستان، به باور حکومت افغانستان ضروری نیست."

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان افزود که لغو سفر گیلانی و تعلیق کار کمیسیون مشترک صلح دو کشور به معنای قطع روابط با پاکستان نیست و تنها نکته‌ای که حکومت افغانستان بر آن تاکید دارد، "صداقت در عرصه عملی" است.

نخستین اجلاس کمیسیون مشترک صلح در ماه آوریل گذشته در اسلام آباد برگزار شد و قرار بود دومین نشست این کمیسیون در ماه اکتبر در کابل برگزار شود.

حضور یوسف رضا گیلانی و حامد کرزای در این نشست دوجانبه برای تامین صلح در منطقه و به ویژه مصالحه با طالبان در افغانستان، برنامه ریزی شده بود.

کد خبر 147171
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز