همشهری آنلاین: رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر آمریکا و متحدانش در امور داخلی کشورها دخالت نکنند، مسایل و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به شکل بهتری حل و فصل خواهد شد.

احمدی نژاد

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای احمدی نژاد که برای شرکت در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بسر می برد در مصاحبه با شبکه ABC آمریکا گفت: مشکل امروز جهان اخلاق و روحیه استکباری برخی سردمداران و سیاستگذاران آمریکاست که خودشان را مالک دنیا می‌دانند از این‌رو در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کنند.

وی درپاسخ به سوالی درباره ارزیابی جمهوری اسلامی ایران از تحولات منطقه‌ای، گفت: ایران آزادی، عدالت و حق انتخاب آزاد را متعلق به همه ملت‌ها و یک حق انسانی می‌داند و معتقد است دولت‌ها و ملت‌ها باید در کنار هم با تفاهم و حسن نیت مسایل و مشکلات خود را بدون دخالت دیگران برطرف کنند.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: تمام دیکتاتورهای دنیا مورد حمایت دولت آمریکا و بعضی از دولت‌های اروپایی قرار دارند و اساساً دیکتاتوری و نظام سلطه مجموعه‌ای متصل به هم و علیه حقوق ملت‌هاست که باید تغییر پیدا کند.

آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی ایران از وضعیت سوریه خاطر نشان کرد: دیدگاه ایران در خصوص همه ملت‌ها یکسان است و عدالت و انتخاب آزاد را حق همه ملت‌ها می‌داند. ملت‌ها و دولت‌ها باید با همکاری یکدیگر اصلاحات مورد نیاز را در کشورهای خود انجام دهند، اما نباید دیگران در این امور دخالتی داشته باشند.

رئیس‌جمهور رفتار دولت آمریکا در یمن و بحرین را با رفتاری که دولتمردان این کشور در قبال سوریه از خود نشان می‌دهند کاملاً متفاوت و متناقض دانست و با اشاره به فرستادن اسلحه به سوریه و تهدید کردن بر ضد منافع این کشور، گفت: متاسفانه بعضی کشورها و گروه‌های نزدیک به دولت آمریکا، به سوریه اسلحه می‌فرستند و بی‌تردید این روند نه تنها کمکی به حل و فصل شرایط نخواهد کرد بلکه اوضاع را در این کشور پیچیده‌تر می‌کند.

آقای احمدی‌نژاد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند دیدگاه‌های برخی معترضان و دولت سوریه را به هم نزدیک کند تا مسایل با گفتگو و تفاهم برطرف و اصلاحات مورد تفاهم دوطرف ایجاد شود، گفت: ما تلاش می‌کنیم همه با هم رابطه دوستانه داشته باشند و حقوق اساسی انسان‌ها رعایت شود و از طرف دیگربا هر نوع دخالت خارجی نیروهای ناتو و برخی به اصطلاح قدرت‌طلبان در امور کشورها نیز مخالف هستیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر دولت آمریکا و متحدان آن تصور می‌کنند با ایجاد تنش و درگیری در منطقه، آینده به نفع آنها خواهد بود، سخت در اشتباه هستند چرا که تحولاتی که در منطقه شروع شده به طور حتم سلطه آمریکا را نمی‌پسندد و بهتر است دولت آمریکا در امور کشورها دخالت نکند و در کنار ملت‌ها قرار بگیرد و کمک کند تا مسایل با تفاهم و دوستی بین ملت‌ها برطرف شود.

آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره اظهارات تهدید آمیز وزیر دفاع آمریکا در خصوص ایران تصریح کرد: آمریکا ده‌ها سال است که علیه ملت ایران فعالیت می‌کند و هر چه در توان داشته علیه ما بکار گرفته است.

تصور تهدید ملت ایران تصور کاملاً اشتباهی است چرا که پاسخ ملت ایران به هر تهدیدی بسیار قاطع و کوبنده خواهد بود.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره تشکیل دولت مستقل فلسطینی نیز اظهار داشت: ایران تشکیل دولت فلسطین را به عنوان گام اول برای آزادی کامل سرزمین‌های فلسطینی به رسمیت می‌شناسد.

فلسطین قبل از اینکه سازمان ملل تشکیل شود وجود داشت اما دیگران حق ملت فلسطین را ضایع کردند و متاسفانه در این راستا ساز و کارهای بین‌المللی هم در جهت تضییع حق ملت فلسطین بکار گرفته شد.

آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به این ادعا که پیش‌شرط تشکیل دولت فلسطین به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی این دولت است، تصریح کرد: چرا باید چنین شرطی گذاشته شود که یک ملت برای استقلال و عزت خود باید یک رژیم جعلی را به رسمیت بشناسد؟ این عادلانه نیست؛ اگر دولت آمریکا در ادعای خود مبنی بر به رسمیت شناختن حق ملت فلسطین صداقت دارد باید اجازه دهد دولت فلسطین بدون هیچ‌گونه پیش‌شرطی تشکیل شود و البته دولت فلسطین پس از آن اجازه دارد در خصوص موضوعات مختلف تصمیم‌گیری کند بی‌تردید گذاشتن پیش‌شرط‌های ظالمانه مشکلی را حل نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و آمریکا اظهار داشت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر پایه رابطه دوستانه و برادرانه با سایر کشورها استوار است ما همیشه از برقراری رابطه بین ملت‌ها استقبال کرده‌ایم و البته باید توجه داشت که دولت آمریکا رابطه خود را به طور یکجانبه با ایران قطع کرد.

آقای احمدی نژاد افزود: معتقدیم هیچ علتی برای تنش وجود ندارد و در شرایط عادلانه و احترام‌آمیز آماده تعامل و گفتگو هستیم.

وی گفت: متاسفانه دولت آمریکا همواره به طور یک طرفه علیه ملت ایران اقدام می‌کند درصورتی که علتی برای این اقدام وجود ندارد و تاکنون هم از این گونه اقدامات بهره‌ای نبرده‌اند.

رئیس جمهور تاکید کرد: ملت ایران براساس منطق و عدالت با سیاست‌های سلطه‌طلبانه دولت آمریکا مخالف است.

آقای احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درخصوص ادعاهای مطرح شده درباره تلاش ایران برای ساخت بمب اتمی گفت: اینگونه موارد ادعای برخی سیاستمداران آمریکایی و اروپایی است، ایران علتی برای حرکت در مسیر ساخت بمب اتمی ندارد و اصولاً ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و آن را اقدامی عاقلانه نمی‌دانیم و معتقدیم امروزه بمب اتمی هیچ گونه کارایی ندارد.

وی افزود: اگرمشکلی بین ایران و آمریکا وجود دارد به‌خاطر سیاست‌های زورگویانه برخی سردمداران آمریکایی است و بدون شک ادامه این روند مشکلی را حل نخواهد کرد. ملت ایران خواهان صلح، امنیت و رفاه برای همه ملت‌هاست و با مردم آمریکا مشکلی ندارد اما براساس منطق و عدالت با سیاست‌های سلطه‌طلبانه و زورگویانه دولت آمریکا مخالف است.

رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سوالی درباره آزادی دو تبعه آمریکایی که به طور غیرقانونی وارد مرزهای ایران شده بودند، گفت: این دو نفر در روزهای آینده پس از اتمام روند قضایی آزاد خواهند شد و جمهوری اسلامی ایران این افراد را که به طور غیرقانونی وارد مرزهای قانونی ایران شده بودند در یک اقدام و تصمیم انسانی آزاد می‌کند و این در حالی است که تعداد زیادی از انسان‌ها در آمریکا و اروپا بدون محاکمه و تحت شرایط سخت و دشوار در زندان هستند و کسی برای آنها دلسوزی نمی‌کند؛ حتی تعدادی از ایرانیان هم در زندان‌های آمریکا در حبس هستند و از حقوق کافی برخوردار نیستند.

کد خبر 146243
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز