همشهری آنلاین: رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه ملت ایران تحریم را به فرصتی برای حرکت و پیشرفت پرشتاب تبدیل کرده است، گفت: برخی کشورهای سلطه‌گر غربی، جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده‌اند اما امروز اروپا و آمریکا دچار بحران اقتصادی شده است و اینان در حقیقت خودشان را تحریم کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه با چارلی رز ـ خبرنگار مشهور شبکه PBS آمریکا ـ در پاسخ به این سوال که «تحریم‌ها چه آثار منفی در ایران داشته است؟»، تصریح کرد:‌ تحریم و اعمال فشار برخی کشورهای غربی علیه ملت ایران متعلق به امروز نیست و بیش از 30 سال است که ایران تحت تحریم‌های ناعادلانه سلطه‌گران قرار دارد اما ملت ایران در دوره همین تحریم‌ها دستاوردهای کم‌نظیری را به دست آورده و حتی بزرگ‌ترین اصلاحات اقتصادی را در این دوره اجرایی کرده است. بی‌تردید اگر تحریم‌ها آثار منفی داشت اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها امکان‌پذیر نمی‌شد.

وی ادامه داد: با همراهی مردم، دولت بزرگ‌ترین اصلاحات اقتصادی تاریخ کشور را با اقتدار انجام داد و آن را تا پایان ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به اظهار چارلی رز که «بالاخره تحریم‌ها تاثیرات منفی نیز در بر داشته است»، افزود: البته تحریم‌ها برخی مزاحمت‌هایی را به وجود آورد که این مزاحمت‌ها و مشکلات در تجارت آزاد نیز ممکن است پیش بیاید. ملت ایران از تحریم استقبال نمی‌کند و اصولا آن را اقدامی زشت می‌داند که راه همکاری‌های دوستانه را مسدود می‌کند. تحریم بیش از آنکه اقدامی اقتصادی باشد، یک برخورد و اقدام سیاسی است.

احمدی‌نژاد اظهار کرد: ایران کشوری بزرگ با اقتصادی گسترده است و حجم روابط ایران با اروپا در سال‌هایی که تحریم‌ها علیه ایران اعمال شده هر سال افزایش داشته است. ‌اقتصاد مانند هواست و نمی‌توان جلوی آن را گرفت؛ چنانکه ایران تحریم شد اما بحران اقتصادی در اروپا و آمریکا به وجود آمده است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره برخی انتقادها و مخالفت‌ها با دولت وی در داخل ایران خاطرنشان کرد: ایران جامعه‌ای آزاد است و احزاب و گروه‌ها آزاد هستند که اظهار نظر و انتقاد کنند. در خصوص بعضی اعضای کابینه که دارای دیدگاه‌های سازنده و مثبت هستند برخی مخالفت‌هایی مطرح می‌کنند و کسی مانع آنان نمی‌شود. این نشان می‌دهد که دولت آزادی کامل برقرار کرده و از اینکه کسی حرفی بزند، هیچ‌گونه نگرانی ندارد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره سوریه نیز یادآور شد: دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص تمامی کشورها حمایت از آزادی، عدالت و حق انتخاب آزاد است و هیچ دولتی نباید در امور سایر کشورها دخالت کند.

وی گفت: دموکراسی با دخالت بیگانگان و لشکرکشی ناتو به دست نمی‌آید. افغانستان بیش از ده سال است که اشغال شده اما وضعیت امنیت و اقتصاد این کشور به مراتب بدتر از گذشته شده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید مردم و سیاست‌گذاران در همه کشورها با تفاهم و حسن نیت، مسائل و مشکلات خود را برطرف کنند. در مورد سوریه متاسفانه بعضی دولت‌ها به داخل این کشور اسلحه ارسال می‌کنند که این شرایط کمکی به بهبود اوضاع نمی‌کند.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی کاملا روشن و علنی است، ادامه داد: حمایت و مخالفت ایران علنی و آشکار است و در اعلام مواضع خود از کسی هراسی نداریم. ایران با دولت و مردم سوریه روابط دوستانه و صمیمی دارد و در تلاش هستیم بین دولت و عده‌ای که اعتراض دارند، تفاهم ایجاد کنیم.

وی افزود: روش برخورد ناتو با تحولات منطقه و کشورها اشتباه و غلط است و نمی‌توان با بمباران و هجوم نظامی مشکل ملت‌ها را حل و فصل کرد. برخورد با اختلافات و مطالبات ملت‌ها راه حل انسانی دارد. شورای امنیت به جای حمله نظامی باید گروهی بی‌طرف را مامور کند تا بین مردم و حکومت بر سر راه حل مثبتی به توافق رسیده و اختلافات در یک مسیر انسانی حل و فصل شود.

رئیس‌جمهور افزود: با توجه به روش برخورد سلطه‌گران با تحولات منطقه، برداشت ما این است که آمریکا و ناتو به دنبال اشغال و سیطره مجدد بر خاورمیانه و شمال آفریقا هستند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره مواضع ایران در خصوص انقلاب مردمی در لیبی نیز اظهار کرد: ایران همیشه در کنار ملت‌ها قرار دارد اما معتقدیم هدف ناتو کمک به مردم لیبی و تامین منافع و مطالبات آنان نیست. ناتو یک نیروی نظامی شناخته شده است که در برابر یک دلار هزینه به دنبال کسب ده‌ها دلار سود است. ضمن اینکه مشخص است در 32 سال گذشته کدام دولت‌ها در مقابل انقلاب مردمی ایران ایستاده‌اند. ایران به طور اساسی با دخالت ناتو در امور سایر کشورها مخالف است و به طور علنی و با صراحت اعلام می‌کند که آن را اقدام درستی برای تثبیت صلح و امنیت نمی‌داند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره شرایط بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران خاطرنشان کرد: کسانی که نسبت به انتخابات اعتراض و انتقادی داشتند مطالبات خود را مطرح کردند و مراجع قانونی نیز به ادعاهای مطرح شده رسیدگی کردند اما باید میان این عده و افراد معدودی که به دنبال خسارت زدن به اموال عمومی و تعدی به حقوق مردم و تخلف از قانون بودند، تفاوت قائل شد. در همه جای دنیا دستگاه قضایی به تخلفات چنین افرادی رسیدگی می‌کند و در ایران نیز چنین است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سخن خبرنگار PBS که «عده‌ای معتقدند با توجه به شرایط سوریه سایر تحولات منطقه به نفع ایران نخواهد بود»، گفت: هر جا که مردم احترام، آزادی و عدالت داشته باشند به نفع ایران است. اصولا منافع ایران با‌ آنچه که غربی‌ها به آن باور دارند، متفاوت است چرا که ایران به دنبال تسلط بر دیگران نیست بلکه به دنبال ساختن دنیایی است که همه در آن به طور عادلانه و احترام‌آمیز زندگی کنند.

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره سفر نخست وزیر ترکیه به قاهره و سخنان وی مبنی بر ضرورت تشکیل دولت دموکراتیک و آزاد در مصر و همچنین موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص حکومت جدید مصر، تصریح کرد: ما تعیین نمی‌کنیم که در مصر چه نوع حکومتی بر سر کار بیاید. این اختیار و حق مردم مصر است که آزادانه نوع حکومت خود را انتخاب کنند و هر آنچه مردم انتخاب کردند ما به آن احترام می‌گذاریم و از آن حمایت خواهیم کرد. مردم مصر، مردم با فرهنگ و تمدن‌سازی هستند و باید اجازه داده شود ملت‌ها آزادانه برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

وی ادامه داد: اگر سردمدارن کشورهای غربی تصور می‌کنند که می‌توانند در تحولات منطقه وارد شوند و با سوءاستفاده از شرایط، سلطه خود را احیا کنند، سخت در اشتباه هستند. ملت‌ها علیه دیکتاتورها قیام کرده‌اند و می‌دانند که دیکتاتورها مورد حمایت چه کسانی بوده‌اند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و آمریکا و اینکه «آیا ایران تمایل دارد روابط خود را با آمریکا بهبود ببخشد؟»، اظهار کرد: ایران علاقه‌مند است با همه، روابط مثبت و سازنده‌ای داشته باشد. ملت ایران داری منطق و فرهنگ چند هزار ساله است و در طول تاریخ به حقوق هیچ ملتی دست‌درازی نکرده است. در خصوص رابطه با آمریکا باید توجه داشت که این کشور روابط خود را با ایران به طور یک طرفه قطع کرد و با وجود اینکه در ماده 1 قرارداد الجزایر متعهد شده است که در هیچ اقدامی علیه ایران مشارکت نکند اما همواره در طول دوران پس از انقلاب اسلامی علیه ملت ایران فعال بوده است.

احمدی‌نژاد افزود: اگر بناست روابط دو کشور بهبود یابد، باید نوع نگاه دولت‌مردان آمریکا تغییر کند و رسما اعلام کنند که برای ملت و دولت ایران احترام قائلند و به تعهدات خود عمل خواهند کرد.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا تمایل دارید دولت‌های ایران، آمریکا و روسیه در مذاکرات مشترک مسائل موجود جهان را مورد تبادل نظر قرار دهند؟» خاطرنشان کرد: ایران از هر اقدامی که به تفاهم و همکاری در سطح بین‌المللی و برقراری عدالت کمک کند، استقبال می‌کند.

رئیس‌جمهور یادآور شد: آنچه در فضای ذهنی سیاستمداران آمریکا در خصوص منافع وجود دارد، در ذهن ما ارزشی ندارد. ایران منافع خود را در صلح و امنیت برای همه ملت‌ها جست‌وجو می‌کند و این با رفتار کسانی که برای تامین منافع سرمایه‌داران بین ملت‌ها جنگ و تنش ایجاد می‌کنند، تفاوت دارد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص فعالیت‌های هسته‌یی ایران و غنی‌سازی 20 درصد نیز گفت: غنی‌سازی 20 درصد برای تامین سوخت راکتوری است که دارو تولید می‌کند و در ایران 800 هزار نفر به این داروها احتیاج دارند. ایران نیاز خود را برای تامین سوخت این راکتور به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌یی اعلام کرد و آژانس طبق تعهدات و قوانین موجود باید این درخواست ایران را بدون هیچ شرطی تامین می‌کرد اما آنان با این موضوع نیز سیاسی برخورد کردند و برای تامین سوخت مورد نیاز، پیش‌شرط قرار دادند؛ از این رو مجبور شدیم خودمان برای تولید سوخت 20 درصد که هزینه بالایی دارد، اقدام کنیم و البته امروز این آمادگی وجود دارد که اگر سوخت 20 درصد مورد نیاز کشورمان تامین شود، غنی‌سازی 20 درصد را متوقف کنیم.

وی رفتار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را دوگانه و تبعیض‌آلود دانست و ادامه داد: دولت آمریکا و برخی متحدان آن چندین هزار بمب اتمی ذخیره کرده‌اند اما آژانس تاکنون حتی یک گزارش از سلاح‌های هسته‌یی آنان و خطرات این سلاح‌ها ارائه نکرده است. این در حالی است که آژانس در مواجهه با ایران حتی جزئیات فعالیت‌های هسته‌یی ایران را در جراید منتشر کرده است.

رئیس‌جمهور افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر خلاف قانون، اسامی دانشمندان هسته‌یی ایران را منتشر کرد. این یک تخلف بزرگ بود که تاکنون باعث ترور سه نفر از دانشمندان کشورمان توسط صهیونیست‌ها شده است. وقتی در قانون آژانس آمده است که اطلاعات هسته‌یی کشورها محرمانه تلقی می‌شود، آژانس باید امانتدار باشد و اطلاعات هسته‌یی اعضا را به طور سری حفظ کند.

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره ویروس «استاکس نت» و خسارات ناشی از آن نیز اظهار کرد: ملت ایران در طول سال‌های متوالی به خوبی یاد گرفته است که چگونه در شرایط سخت زندگی کند. 32 سال است که رژیم صهیونیستی و بخش‌هایی از دولت آمریکا و متحدان اروپایی آن مدام علیه ملت ایران برنامه‌ریزی و اقدام کرده‌اند اما با وجود تمام تلاش‌های آنان، ملت ایران در حال پیشرفت شتابان است.

وی در پاسخ به اینکه «چگونه می‌توان ایالات متحده آمریکا و جهان را در خصوص صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌یی ایران قانع کرد؟»، یادآور شد: اکثریت کشورهای جهان در قالب گروه‌ها و مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی ایران حمایت کرده‌اند و این نشان می‌دهد که جهان نسبت به این موضوع قانع شده است اما دولتمردان آمریکایی را تا زمانی که ذهنیت خود را عوض نکرده‌اند، نمی‌توان قانع کرد. آنان باید عینک خود را عوض کنند.

رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سوالی درباره تحقق کامل آزادی بیان و حقوق بشر در آفریقا و آسیا اظهار کرد: چرا اسم اروپا و آمریکا را در این زمینه مطرح نمی‌کنید؟ امروز همه می‌دانند در اروپا کسی قادر نیست درباره رژیم صهیونیستی سخنی به زبان بیاورد و در اکثر کشورهای دنیا عده قلیلی بر منابع و ثروت‌های آن کشور حاکم هستند. در آمریکا نیز بیش از 100 سال است که دو حزب حاکم هستند؛ بنابراین در اروپا و آمریکا نیز حاکمیت مردم اعمال نمی‌شود و بی‌عدالتی و ظلم وجود دارد که باید برای اصلاح این امور تلاش کرد.

کد خبر 146349

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار