مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۴:۴۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان توانستند برای اولین بار فعالیت‌های مغز یک بیمار را در حالی که به حالت بیهوشی در می‌آمد، به تصویر بکشند

تصویر مغزی لحظه بیهوشی

به گزارش خبرگزاری مهر، شیوه جدید تصویربرداری از مغز می‌تواند فراز و فرود فعالیت‌های الکتریکی مغز را پس از تزریق داروی بیهوشی به فرد بیمار نمایان کند. محققان در کنفرانس بیهوشی اروپا اعلام کردند با توجه به تصاویر به ثبت رسیده، زمانی که بیمار در حال بیهوش شدن است به نظر می‌آید که بخش‌های مختلف مغز در حال گفتگو با یکدیگر هستند.

این شیوه سرانجام می‌تواند به پزشکان کمک کند تا آسیب‌های مغزی در افرادی که دچار سکته مغزی و دیگر انواع اختلالات فیزیکی مغز شده‌اند را شناسایی کنند. محققان دانشگاه منچستر که این تکنیک را ابداع کرده‌اند می‌گویند پیش از اینکه بتوان نتیجه نهایی کاربرد این تکنیک را به صورت رسمی اعلام کرد، باید از افراد مختلف اسکن‌های متعدد مغزی به عمل بیاید.

یافته‌های این تکنیک جدید می‌تواند نظریه‌ای که توسط "سوزان گرینفیلد" از دانشگاه آکسفورد درباره فرایند بیهوشی ارائه شده است را تایید کند، به گفته وی بیهوشی فرایندی است که در آن طی خاموش شدن تدریجی مغز، بخش‌های مختلف مغز یکدیگر را از فعالیت باز می‌دارند.

این شیوه که به اختصار fEITER خوانده می‌شود، نسبت به دیگر شیوه‌های تصویربرداری مانند fMRI یکپارچه تر است و از این رو امکان انتقال آسان آن به اتاق جراحی وجود دارد. در این تکنیک دهها الکترود به سر بیمار وصل می‌شوند که این الکترودها سیگنال‌های ضعیف الکتریکی را به میان جمجمه می‌فرستند. این سیگنال‌ها توسط نسوج مغزی و سیگنال‌های الکتریکی مختل می‌شوند.

به گفته محققان ساختار مغز طی یک اسکن یک دقیقه‌ای نباید تغییر پیدا کند و از این رو هر گونه تغییری که همزمان با بیهوش شدن فرد در ساختار مغزی‌اش دیده می‌شود، با تغییر در فعالیت‌های الکتریکی مغز وی در ارتباط است.

امید می‌رود تکنیک جدید بتواند در درک ساختار فرایند بیهوشی تاثیرگذار باشد، البته از این شیوه جدید می‌توان در کنترل ماده خاکستری مغز افرادی که دچار اختلالات خارجی یا داخلی مغزی شده‌اند نیز استفاده کرد.

کد خبر 137645
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز