همشهری آنلاین: «شادمانی درونی» نوشته ،مارتین سلیگمن، ‌نظریه پرداز نامدار حوزه روانشناسی مثبت‌گرا، با ترجمه دکتر مصطفی تبریزی، رامین کریمی و علی نیلوفری از سوی نشر دانژه منتشر شد.

شادمانی درونی

سلیگمن، روانشناس سنت شکنی است که بعد از طرح نظریه معروف خود به نام «درماندگی آموخته شده»، نظریه تازه ای با عنوان روانشناسی مثبت‌‌گرا را مطرح کرده و طرح این نظریه از سوی او اسباب بحث و جدل ‌های علمی فراوانی در حوزه روانشناسی و به خصوص حوزه مشاوره شده است که کانون این بحث‌ها در جامعه روانشناسی و به ویژه دانشگاه پنسلوانیا است.

روانشناسی مثبت‌گرا گونه‌ای مواجهه با روان انسان است که با بهره‌گیری از فلسفه پست مدرن بروز و ظهور یافت و به شکل روزافزونی رو به گسترش و کاربردی شدن است.

در این گونه از روانشناسی سه سطح مطرح می‌شود،در سطح اول مطالعه هیجان مثبت انجام می‌شود، در سطح دوم مطالعه خصوصیات مثبت و مهم‌‌تر از همه قابلیت‌ها و فضیلت‌ها و همچنین توانایی‌هایی مانند هوش و عادت به ورزش مطرح می‌گردد.

به اعتقاد سلیگمن و بر اساس پژوهش‌هایی که او صورت داده، روشن شده است که به دست آوردن و افزایش پایدار خشنودی‌ها بدون بسط قابلیت‌ها و فضیلت‌های شخصی امکان پذیر نیست. شادی، به عنوان هدف روانشناسی مثبت‌گرا، فقط به کسب حالات ذهنی لحظه‌ای خلاصه نمی‌شود، شادی شامل اصیل تلقی کردن زندگی شخص هم تلقی می‌شود.

در سطح سوم مطالعه نهادهای مثبت چون دموکراسی، خانواده‌های نیرومند و جست‌وجوی آزادی انجام می‌شودکه به نوعی حامی هیجانات مثبت هستند.

کتاب در سه  بخش و 13 فصل تدوین شده است. در بخش اول مباحثی چون احساس مثبت و منش مثبت،چگونه روان‌شناسی راه خود را گم کرد و من راه خود را یافتم؟چرا زحمت شاد‌بودن را به خود بدهیم؟آیا می‌توان به نحو پایداری خود را شاد‌تر کرد؟ رضایت در مورد گذشته،خوش‌بینی در مورد آینده و شادی در زمان حال

در بخش دوم که «قابلیت و فضیلت» نام دارد،مباحث چون تازه کردن قابلیت و فضیلت و قابلیت‌های اختصاصی شما آمده است.

در بخش سوم و‌آخر که عنوان«در عمارت‌های زندگی» نام گرفته مباحثی زیر آمده است:

کار و رضایت شخصی،عشق،فرزند‌پروری.

بخشی از کتاب هم به تکرار و خلاصه مباحث اختصاص یافته و در انتها نیز واژه‌شناسی و نظریه‌ به همراه فهرست منابع و واژه‌نما و موضوع نما‌آمده است.

از جمله ویژگی‌های این کتاب ترجمه روان و وفادارانه آن به متن اصلی است که از سوی دکتر مصطفی تبریزی و همکارانش انجام شده است. دکتر تبریزی خود از چهره‌های دانشگاهی شناخته شده در حوزه مشاوره است که تجربیات دو دهه‌ای در کار با مراجعان و خانواده درمانی در ایران دارد.

کتاب را انتشارات دانژه منتشر کرده است که از جمله ناشران تخصصی شاخص در زمینه  تالیف و ترجمه متون روانشناسی با رویکرد علمی است.[انتشار کتاب روانشناسی خانواده موفق]

شادمانی درونی(روانشناسی مثبت‌گرا در خدمت خشنودی پایدار)/نویسنده:مارتین سلیگمن/مترجمان:دکتر مصطفی تبریزی،رامین کریمی،علی نیلوفری/ناشر:انتشارات دانژه/چاپ اول:1389/قطع وزیری/قیمت:6000تومان/336 صفحه

کد خبر 120359
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ادبیات و کتاب

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز