یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۹

در وقایعی از زندگی که افراد به ما آسیب می‌رسانند، یا دست‌کم ما این‌طور تصور می‌کنیم که آنها به ما صدمه رسانده‌اند، در مقابل طوری واکنش نشان می‌دهیم که گویی قربانی شده‌ایم.

گل

احساس گناه و کینه‌ای که نسبت به‌خودمان یا دیگران پیدا می‌کنیم به شکل هیجاناتی که عمیقا سرکوب شده‌اند، بروز می‌کند.کالین سی.تیپینگ، نویسنده کتاب «قدرت بخشش کامل» تأیید می‌کند که با گذشت و چشم‌پوشی کامل، موفق می‌شویم از شر درد و رنج خلاصی یابیم و از این طریق تمام بیماری‌هایی را که ممکن است به طرفمان هجوم آورند از خود دور کنیم.

برداشت درستی از تمام پیشامدها و وقایع ناگواری که در زندگی اتفاق می‌افتند نداریم و طبق درک شخصی‌مان‌، آنها را به‌گونه‌ای دیگر که به دور از واقعیت هستند، تعبیر می‌کنیم. بنا به گفته کالین، از یک واقعه، داستان‌های متعددی می‌سازیم. در نتیجه، بنا به برداشتی که نسبت به آن واقعه داریم، خود یا دیگران را مقصر می‌دانیم و از خود یک قربانی می‌سازیم.

با به‌کاربردن تکنیک‌های بخشش کامل، یاد می‌گیریم که خودمان و دیگران را ببخشیم و از تسلط هر گونه نیروی منفی بر وجودمان رهایی یابیم؛ به گمانمان فردی به ما آسیب رسانده است، در حالی‌که برخلاف آنچه تصور می‌کنیم، چنین فردی به ما کمک کرده است تا از نظر روحی قوی‌ترشده و کمتر آسیب‌پذیر باشیم.

  • چگونه به این نتیجه رسیدید که بخشیدن مهم است؟

طی درمان بیماران سرطانی از طریق هیپنوتیزم، به این واقعیت پی برده‌ام که اکثر این بیماران قادر به بخشش و گذشت یا ابراز خشمشان نبوده‌اند. سعی کردم با به‌کار‌بستن متد متداول بخشش، آنها را مجبور کنم که خود و دیگران را ببخشند اما درک و فهم این موضوع به‌نظرشان بسیار دشوار بود و تمام تلاش‌هایم بی‌نتیجه ماند. این افراد در تمام مدت زندگی‌شان، بخشش و گذشت را پس زده بودند.

  • بنابراین از نظر شما بین بخشش کامل و سرطان رابطه‌ای مستقیم وجود دارد؟

قطعا! تحقیقات آن ‌را به اثبات می‌رساند. خشم و کینه ساکن در بدن همانند سدی به‌شدت جلوی خروج انرژی منفی از بدن را می‌گیرد. این انرژی باید به هر طریقی که شده از بدن خارج شود، در غیراین‌صورت مستقیما به سیستم دفاعی بدن حمله می‌کند. به همین دلیل، وقتی بیماری را ملاقات می‌کنم، همیشه می‌خواهم بدانم آیا چنین فردی حدود 5 تا 7 سال قبل از بروز سرطان در زندگی دچار فقدان یا ضربه روحی که مورد درمان قرار نگرفته، نشده است؟

  • چرا به بخشش کامل اهمیت زیادی می‌دهید؟

چون بخششی که متدوال است کارساز نیست. حتی به جرات می‌توانم بگویم که این نوع بخشش، افراد را در وضعیتی قرار می‌دهد که خود را آگاهانه قربانی می‌دانند. در مورد بخشش کامل، افراد از اینکه آگاهانه خود را قربانی بدانند، رهایی می‌یابند.

در حقیقت چنانچه بخواهیم به‌عنوان یک انسان در زندگی پیشرفت کنیم و به کمال برسیم، گذشت و بخشش کامل همان چیزی است که به آن نیاز داریم. بخشش کامل روشی خواهد بود که می‌توانید از طریق آن به تمام ستیزه‌ها و جدایی‌ها خاتمه دهید.

بخشش کامل لطفی است که قبل از هر چیز در حق خودتان انجام می‌دهید. در حقیقت شما به خاطر فردی که او را بخشیده‌اید، گذشت نمی‌کنید. علاوه بر آن، شخصی که شما او را بخشیده‌اید، انرژی شما را احساس نمی‌کند بلکه تنها خود شما هستید که می‌توانید آن‌را احساس کنید.

  • آیا همه افراد از این نوع بخشش استقبال می‌کنند؟

خیر. متأسفانه نمی‌توانید افرادی را که آماده درک این تئوری یا متد نیستند متقاعد کنید.

  • آیا برای آنکه قابلیت‌مان را در بخشیدن افزایش دهیم، تمرینی وجود دارد؟

بخشش کامل روشی عملی است که از طریق آن می‌توانید هوش معنوی خود را که بخشی از وجودتان است فعال کنید.

  • آیا می‌توانید تفاوت بین بخشش کامل و بخشش متداول را توضیح دهید؟

بخشش متداول در ذهنمان تداعی می‌کند که رویدادی ناگوار یا شر رخ داده است. بخشش کامل از ما می‌خواهد با آغوش باز بپذیریم که در پس هر رویداد، خیری نهفته است؛ در نتیجه، از دیدگاه معنوی هیچ شری اتفاق نیفتاده است.

  • زمانی‌که بخشش کامل را پذیرفتیم آیا این پایان همه چیز است؟

الزاما نه. همواره خاطره و گاه حتی ته‌مانده‌ای از تأسف در ذهن باقی می‌ماند.

  • آیا این نوع بخشش در میان زوجین نیز کارایی دارد؟

البته. این بخشش روابط بین افراد را بهبود می‌بخشد و به زوجین کمک می‌کند تا موجب پیشرفت و درمان یکدیگر شوند. زن و شوهر هر یک آینه یکدیگر می‌شوند و تصویر یکدیگر را منعکس می‌کنند.

  • آیا بخشش کامل، رنج‌ها و دردهایمان را کاهش می‌دهد؟

نسبت به اتفاق پیش آمده احساس درد و رنج می‌کنیم. درد باعث می‌شود که با شدت بیشتری به آن موضوع فکر کنیم. بخشش کامل تمام دردها را دور می‌کند زیرا در هر تجربه و رویدادی خیر و صلاحی وجود داشته و هر اتفاقی سرشار از نیکی محض و رحمت است و در حقیقت هیچ شری روی نداده است.

بخشش کامل می‌تواند فرد را از حالت قربانی بودن دور کند، مشیت الهی را بپذیرد و به این ترتیب گذشته را کنار بگذارد و روی زمان حال تمرکز کند. این متخصص معتقد است که «بخشش کامل، کلید زندگی و دنیایی است که خواهان آن هستیم. بخشش، دیگر یک انتخاب نیست، بلکه تقدیر و سرنوشتمان است».

نکات مهم

برای آنکه از کینه و خشم رهایی یابیم به جملات زیر توجه کنید:
* وجدانم را از هرگونه احساس ناراحتی، ترک شدن، خیانت، تنهایی، غم و خشم رها می‌کنم.
* خود را کاملا می‌بخشم و به‌عنوان فردی خیرخواه، سخاوتمند و خلاق می‌پذیرم.
* خود را از نیاز چسبیدن به هیجانات منفی، نقص‌ها و محدود شدن در زمان گذشته و از همه موانعی که سد راه عشق و فراوانی نعمت هستند رها می‌کنم.
* زندگی‌ام را می‌سازم و توانایی آن‌را دارم که دوباره خودم باشم و از خود حمایت کنم و خود را بدون قید و شرط و همانگونه که هستم دوست بدارم.
* از اینکه موجودی روحانی هستم و در قالب یک انسان به دنیا آمده‌ام خدا را شکر می‌گویم و خود را با تمام صفات انسانی‌ام دوست دارم و از خود حمایت می‌کنم.
* از اینکه این شجاعت را داشته‌ام که این امتحانات و آزمایش‌های سخت را پشت سر بگذارم و قادر بوده‌ام به مرحله‌ای برسم که دیگر خود را یک قربانی ندانم، به‌خود می‌بالم. من آزاد و رها هستم!

Magazine mieux.etre
ترجمه: سپیده حسینعلی عراقی

کد خبر 115922

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار