همشهری آنلاین: گروهی از پژوهشگران کانادایی در تحقیقات خود نشان دادند که حرف زدن با خود به معنی عدم تعادل روحی نیست بلکه به فرد کمک می‌کند که خود را کنترل کند و رفتارهای تنشی را کاهش دهد

روانشناسی

حتما در مسیر رفتن به اداره زنان و یا مردانی را دیده‌اید که مشغول حرف زدن با خود هستند. مشاهده این صحنه بی شک شما را به این فکر می‌اندازد که این افراد از یک مشکل روحی رنج می‌برند.

این درحالی است که گروهی از محققان دانشگاه تورنتو در بررسی‌های خود نشان دادند که حرف زدن با خود برخلاف آنچه که تاکنون تصور می‌شد به معنی عدم تعادل روحی نیست بلکه می‌تواند به افزایش خود - کنترلی و کاهش رفتارهای تنشی فرد کمک کرده و فرایند تصمیم‌گیری را بهبود بخشد.

این محققان با انجام یکسری تست بر روی گروهی از داوطلبان به این نتایج دست یافتند. در برخی از این تمرینات از داوطلبان خواسته شد که با خود حرف بزنند و به طور مرتب یک کلمه را با صدای بلند تکرار کنند.

کسانی که می‌توانستند با خود حرف بزنند به طور مرتب نتایج بهتری در تست‌ها به دست می‌آوردند و شرایط کلی بهتری را نسبت به داوطلبانی که از حرف زدن با خود منع شده بودند نشان دادند.

مایکل اینزلیخ سرپرست این تیم تحقیقاتی در این خصوص توضیح داد: "ما شاهد بودیم مردم وقتی مشغول انجام کاری هستند و نمی‌توانند از ندای درونی استفاده کنند و با خود حرف بزنند اغلب به روش تنشی تری عمل می‌کنند. از دیرباز همه ما می‌دانستیم افرادی وجود دارند که یک نوع مکالمه درونی با خود دارند اما تاکنون اهمیت این عملکرد روشن نبود. اکنون ما دریافتیم که با این روش افراد به طور مرتب پیغام‌هایی را به درون خود ارسال کرده و درباره آنچه که انجام می‌دهند با درون خود مشورت می‌کنند."

به گزارش خبرگزاری مهر، این محقق افزود: "با حرف زدن با خود برای مثال به خودمان می‌گوییم که باید به دویدن ادامه دهیم حتی اگر خسته باشیم و یا وقتی از رژیم غذایی استفاده می کنیم دست از خوردن برداریم حتی اگر هنوز یک تکه کیک دیگر باقی مانده باشد. تمام این پیغام‌ها تنها در سطح افکار ما وجود دارند و اغلب به صورت ساکت میان ما و درون ما از طریق یک ارتباط فکری مبادله می‌شوند اما کسانی هم هستند که این مکالمات را با صدای بلند با خودشان انجام می‌دهند. آزمایشات ما نشان داد که این گفتگوی درونی مفید بوده و بسیار رایج است."

کد خبر 116837

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار