مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: سازمان ناسا به تازگی اثری جدید از هابل را به نمایش گذاشته که در آن جزیره‌ای بزرگ از ستارگان درخشان به تصویر کشیده شده‌اند

اثر جدید هابل از کهکشان مارپیچی

هابل همیشه آنچه می‌بیند را با همه در میان می‌گذارد و از این رو است که اینچنین دوست داشتنی است. قهرمان سالخورده ناسا تصویری جدید را از کهکشانی مارپیچی برای زمینیان ارسال کرده است که نشان می‌دهد این کهکشان واقعا مانند یک چرخ در حال چرخیدن است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کهکشان NGC 4911 در فاصله 320 میلیون سال نوری در "خوشه کما" که خود از هزار کهکشان و جزیره ای از ستارگان درخشان تشکیل شده، قرار گرفته است.

ناسا اعلام کرد این تصویر که نام "دنیای جزیره" برای آن انتخاب شده، چهره باشکوه کهکشان مارپیچی NGC 4911 را در شمال صورت فلکی گیسو و در میان دریایی از ستاره ها نمایان کرده است.
بخش مرکزی کهکشان حاوی انبوهی از غبار و گازهای کیهانی است که در برابر ستاره‌های درخشان و جوان و ابرهای درخشان و صورتی رنگ هیدروژنی که نشان دهنده جاری بودن روند تولد ستارگان جدیدتر است، جلوه‌ای تاریک‌تر دارد.

تصویر اصلی از این کهکشان با رنگ‌های واقعی در سالهای 2006، 2007 و 2009 ارائه شده‌اند. دوربین سیاره‌ای واید هابل و دوربین تجسسی پیشرفته این تلسکوپ، برای ثبت این تصویر 28 ساعت نوردهی را طی دوره‌ای سه ساله صرف کرده‌اند. ترکیب تمامی نوردهی‌ها در طی این سه سال تصویر بالا است که ناسا به تازگی آن را منتشر کرده است.

خطوط باریکی که در کنار بازوهای کهکشان در این تصویر دیده می‌شود حاصل کشش گرانشی ناشی از عبور بسیار نزدیک کهکشان همسایه از کنار NGC 4911 است. هابل تا کنون از بیش از 30 هزار جرم کیهانی مجموعه‌ای نیم میلیونی از عکس گرد هم آورده است.

کد خبر 113651
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز