مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: وقوع یک ماه گرفتگی جزئی شاید رویداد نجومی چندان بزرگی به شمار نیاید اما بدون شک می‌تواند تصاویر زیبا و دیدنی از خود به جا بگذارد

نیمی از جهان می‌توانند ماه‌گرفتگی‌های جزئی و کلی را بر خلاف خورشید گرفتگی کامل مشاهده کنند. ماه‌گرفتگی جزئی اخیر که از ایران قابل رصد نبود روز شنبه مناطقی از غرب آمریکا تا لبه شرقی آسیا را پوشش داد و فرصت کافی برای تصویربرداری از این پدیده زیبا را برای دوستداران نجوم به وجود آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس نقشه‌ای که سازمان ناسا از مسیر این ماه‌گرفتگی ارائه کرده است، تنها بخش‌های غربی آمریکای شمالی و جنوبی و بخش‌های شرقی آسیا از جمله قسمت‌هایی از هند و چین، ژاپن، تایلند، اندونزی و استرالیا قادر به دیدن این رویداد آسمانی بوده‌اند.

نشنال جئوگرافیک اعلام کرده بود طی این رویداد سه ساعته زمانی که گرفتگی به اوج خود برسد، چهره ماه به سرخی خواهد گرائید زیرا تصویری که از این کره به زمین می‌رسد تحت تاثیر شکسته شدن نور خورشید در میان خاکسترهای آتشفشانی برخاسته از آتشفشان مشهور ایسلند باعث تغییر رنگ ماه خواهد شد. پدیده‌ای که در تصاویر نیز به خوبی آشکار است.

ماه‌گرفتگی بعدی که از نوع کامل خواهد بود در تاریخ 21 دسامبر 2010 رخ خواهد داد و در 11 جولای نیز آسمان در انتظار یک خورشید‌گرفتگی کامل قرار دارد.

در ادامه تصاویر زیبایی که از این ماه‌گرفتگی به ثبت رسیده است را مشاهده می کنید:

ماه گرفتگی از آغاز تا پایان

چهره سرخ ماه

کد خبر 110664

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز