مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۶:۳۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: تلسکوپ فضایی هابل موفق شد با رصد یک ابرنواختر تصاویری بسیار دیدنی از انفجار یک ستاره را تهیه کند

ابرنواختر

تلسکوپ فضایی هابل زیر نظر ناسا و اسا تصاویری بی نظیر از ابرنواختر SN1987A تهیه کرد. در این تصویر ماده منفجر شده‌ای که در تمام جهت‌ها به اطراف پراکنده می‌شود به همراه حلقه گاز و گرد و غباری که اطراف این ستاره غول پیکر جمع شده است به وضوح نشان داده می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تصاویر که در تازه‌ترین شماره مجله "ساینس" منتشر شده‌اند به دانشمندان اجازه می‌دهند که ترکیبات و روش گسترش بقایای یک ابرنواختر را بررسی کنند.

SN1987A یک ابرنواختر بسیار نزدیک به زمین است. این ستاره 163 هزار سال قبل در ابر بزرگ ماژلان منفجر شد و در سال 1987 کشف شد.

ابر نواختر

کوین فرانس از دانشگاه کلورادو سرپرست این تیم تحقیقاتی در این خصوص توضیح داد: "در بیشتر موارد، ابرنواخترها اجرام بسیار دوری هستند اما در این مورد، انفجار این ستاره تنها در فاصله 163 هزار سال نوری از زمین رخ داده است. اکنون ما می‌توانیم بفهمیم که در محیط اطراف یک ابرنواختر پس از انفجار چه اتفاقی رخ می‌دهد."

هابل بین سال‌های 2004 تا 2010 تصاویر مداومی را از این ابرنواختر تهیه کرده و نشان داده است که این ستاره در طول انفجار در فضا میزان زیادی هیدروژن، هلیم، اکسیژن، نیتروژن و عناصر سنگین کمیاب‌تری چون گوگرد، سیلیسیم و آهن را پخش می‌کند.

به گفته این محققان، ابرنواخترها محیط کهکشان‌ها را تغییر می‌دهند و عناصر بیولوژیکی مهمی از جمله اکسیژن، کربن و آهن را برای ایجاد حیات وارد کهکشان‌ها می‌کنند.

کد خبر 115325
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز