چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیر کل سلامت شهرداری تهران همزمان با به پایان رسیدن هفته سلامت از تصویب آیین‌نامه شهر‌ عاری از دخانیات خبر داد و گفت:

قانون شهر بدون دخانیات فرصتی برای فرهنگ سازی و ترغیب سیگاری ها به کاهش مصرف سیگار و جلوگیری از سیگار کشیدن در اماکن عمومی و ایجاد ساختارهای شهری عاری از دخانیات است.

به گزارش سما به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، دکتر محمد مهدی گلمکانی مدیر کل سلامت شهرداری تهران ضمن اعلام این خبر تصریح کرد: در راستای لایحه شهر عاری از دخانیات که از سوی شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید شهرداری تهران ضمن ممنوعیت مصرف دخانیات در اماکن مربوط به خودش از هر گونه تبلیغات محصولات دخانی در بیلبوردهای شهری جلوگیری می کند.


مدیر کل سلامت شهرداری تهران از ارائه الگوی مناسب ساختاری برای کاهش مصرف دخانیات خبر داد و افزود : راه اندازی مراکز مشاوره کنترل دخانیات با همکاری شورایاری ها در خانه های سلامت و بخش های ترک سیگار و دخانیات در درمانگاه های شهرداری تهران از جمله اقدامات شهرداری تهران در این زمینه است.

وی با بیان این که مصرف دخانیات علاوه بر صدمات اقتصادی به خانواده باعث کاهش عمر تا 25 سال همراه با بیماری های خطرناک می شود گفت: مرگ سالانه بیش از 5 میلیون نفر در دنیا ناشی از مصرف سیگار است.

گلمکانی روز جهانی عاری از دخانیات را یک همت جهانی برای مبارزه با کمپانی‌های مافیایی تبلیغات مواد دخانی و حفظ سلامت جامعه، بخصوص نسل جوان دانست و عنوان کرد: در ایران حدود 17 درصد جامعه سیگاری اند که نزدیک به 80 درصد آنها سیگار کشیدن را از سنین 13- 15 سال شروع کرده اند.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران با بیان این که قانون شهر بدون دخانیات فرصتی برای فرهنگ سازی و ترغیب سیگاریها به کاهش مصرف سیگار و جلوگیری از سیگار کشیدن در اماکن عمومی و ایجاد ساختارهای شهری عاری از دخانیات است اظهار داشت: این الگو برای اولین بار در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی مطرح می شود و سازمان جهانی بهداشت با استقبال از این ایده درخواست نموده ترجمه این قانون برای بهره برداری سایر کشورها به دفتر بهداشت جهانی منطقه ارسال شود.

کد خبر 105123

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز