از کودکی وقتی تابستان‌ها در حوض بزرگ خانه پدری آب‌تنی می‌کرد، عاشق شنا شد و آرزو داشت روزی مدال قهرمانی مسابقات شنا را به گردن بیندازد.

مادربزرگ شناگر

همشهری آنلاین- پریسا نوری: تا سال‌ها بعد فرصتی برای دنبال کردن این آرزو پیدا نکرد، تا اینکه در ۶۰سالگی  وقتی ۳ بچه قد و نیم قدش را سروسامان داد و صاحب عروس و داماد و نوه شد، تصمیم گرفت به رویای کودکی‌اش جامه عمل بپوشاند. او سخت تلاش کرد و موفق شد همان سال در المپیاد شنای محله‌های تهران در رده سنی بالای ۵۰ سال بر سکوی قهرمانی بایستد. گفت‌وگوی ما با «هما هزارجریبی» مادربزرگ قهرمان رقابت‌های کرال المپیاد محله‌های تهران و ساکن محله خواجه نصیر را که حالا در ۷۵ سالگی یک بغل پر از مدال‌های خوشرنگ قهرمانی در مسابقات شنای سرعتی دارد و این روزها خودش را برای المپیاد امسال آماده می‌کند، را بخوانید.

خواندنی‌های بیشتر را اینجا دنبال کنید

شنا در حوض خانه پدری

علاقه به شنا از کودکی در او شکل گرفته، روزهایی که در حوض خانه پدی زیر نظر برادرش شنا را یاد گرفته، هزارجریبی می‌گوید: «خانه‌مان در شمیران بود. از آن خانه‌های ویلایی که حیاط و حوض بزرگ دارند. تابستان‌ها در حوض خانه آب تنی می‌کردم و برادرم که غریق نجات بود، شناکردن را یادم داد.»

سال‌ها گذشت و ازدواج و بچه‌دار شدن هم مانع از فعالیت هما خانم در رشته ورزشی شنا نشد. او می‌گوید: ‌«بعد از ازدواج وقتی از خانه پدری رفتم هم سعی می‌کردم هفته‌ای ۲ یا سه بار به استخر بروم. یادم است صبح زود بیدار می‌شدم ناهار می‌پختم و کارهای خانه را انجام می‌دادم تا بتوانم به استخر برسم.»

مادربزرگ ۷۵ ساله قهرمان شنای پایتخت است | تا حالا یک قرص نخورده‌ام!

۱۴ بار قهرمانی

با وجودی که در سال‌های جوانی شناکردن جزو فعالیت‌های روزانه هما خانم بوده، اما حضور مادربزرگ شناگر به دنیای حرفه‌ای این ورزش در دهه ششم زندگی‌اش بوده است. او می‌گوید: «در ۶۰ سالگی به پیشنهاد دخترم که کارمند شهرداری بود، در المپیاد شنای محله‌ها در رده سنی بالای ۵۰ سال شرکت کردم و رتبه اول منطقه را به دست آوردم. از آنجا به المپیاد تهران رفتم و مقام قهرمانی را میان شناگرهای مناطق ۲۲ گانه پایتخت به دست آوردم و این قهرمانی هر سال به جز دو سالی که به خاطر شیوع ویروس کرونا مسابقات برگزار نشد، تکرار شده است.»

مادربزرگ ورزشکار علاوه بر قهرمانی پیاپی در المپیاد تهران، با ثبت رکورد تازه در این مسابقات شگفتی‌ساز شده است. او دراین باره بیشتر توضیح می‌دهد:‌ « چند سال پیش در مسابقات موفق به ثبت رکورد ۲۲ ثانیه در کرال سینه شدم که این رکورد در مسابقات بالای ۶۰ سال بی‌سابقه بود.»

هیچ وقت به دکتر نیاز نداشتم

بارها شنیده‌ایم که می‌گویند ورزش سلامتی می‌آورد. این حرف را مادربزرگ قهرمان محله خواجه نظام که علاوه بر شنا روزی ۲ ساعت پیاده‌روی می‌کند، در زندگی‌اش تجربه کرده و آن را برایمان بازگو می‌کند: «شاید باورتان نشود اما در عمرم حتی یک قرص مصرف نکرده‌ام و هیچ وقت نیاز به دکتر و درمان نداشته‌ام. چند وقت پیش به توصیه بچه‌ها و نوه‌هایم یک آزمایش چکاپ سلامتی دادم. دکتر که جواب آزمایش را دید با تعجب گفت خانم شما برخلاف سایر همسن و سالانتان نیاز ندارید حتی یک قرص بخورید، شما از من هم سالم‌تر هستید.»

مادربزرگ ورزشکار که رمز سلامتی‌اش را ورزش پیوسته می‌داند و تأکید می‌کند: «الان بیش از ۴۰ سال است که مداوم شنا می‌کنم. علاوه بر این، هر روز دو ساعت به پیاده‌روی می‌روم. در دوره کرونا که استخرها تعطیل بود صبح زود بیدار می‌شدم و کل محله خواجه نظام را پیاده‌روی می‌کردم. این فعالیت‌ها باعث شده که نسبت به همسالانم و حتی جوان‌ترها سالم بمانم.»

او ادامه می‌دهد:‌ «خدا را شکر می‌کنم که نه تنها از نظر جسمی، که از نظر روحی هم وضعیت خوبی دارم. در مشکلات خودم را نمی‌بازم و سعی می‌کنم بهترین راه‌حل‌ها را ارایه دهم. از طرفی هیچ وقت نمی‌گویم این کار را نمی‌توانم انجام بدهم. هر کاری را با تلاش و پشتکار انجام می‌دهم. مثلا هفته پیش با بچه‌ها و نوه‌ها به کوه‌های شمیران رفتیم. اول راه بچه‌ها نگران بودند که نتوانم پا به پایشان بیایم ولی در آخر از همه شان جلو زدم.»

توصیه به جوان‌ها

این بانوی پیشکسوت ورزشی محله خواجه نصیر که این روزها با انجام تمرینات فشرده خودش را برای دور جدید رقابت‌های شنای المپیاد محله‌های تهران آماده می‌کند، چند توصیه برای جوان‌ها دارد و می‌گوید: «با ورزش و تغذیه مناسب بدن خود را جوان نگه دارید. با توجه به گرانی نرخ شهریه باشگاه‌ها و گرفتاری‌های این روزهای جوانان، نمی‌گویم حتما باشگاه بروید، همین که روزی یکی دو ساعت پیاده‌روی کنید و به جای غذاهای سرخ شده و فست‌فودها، سبزی و غذاهای سالم مصرف کنید به سلامتی‌تان کمک کرده‌اید.»

کد خبر 712318

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha