جمع‌آوری آب‌های سطحی و دفع فاضلاب مناطق شمالی شهر به دلیل موقعیت توپوگرافی خاص این مناطق و قرار گرفتن روی شیب، همواره یکی از دغدغه‌ها و مسائل مدیریت شهری بوده است.

چالش باران

همشهری آنلاین_حسن حسن‌زاده: شیب زیاد برخی از معابر محله‌های دروس، زرگنده و درب دوم، قرارگرفتن بخش‌هایی از این محله‌ها در بافت فرسوده و رعایت نشدن اصول شهرسازی برای جمع‌آوری آب‌های سطحی، هر سال با شروع فصل بارندگی مشکلات بسیاری برای اهالی ایجاد می‌کند. آبگرفتگی برخی معابر مانند چهارراه قنات محله دروس و وجود جوی‌ها و نهرهای ناایمن که زمینه‌ساز حوادث ناگوار برای عابران پیاده شده است گوشه‌ای از مشکلاتی است که با فرارسیدن فصل پاییز و شروع بارش‌ها، گریبان ساکنان این محله‌ها را می‌گیرد. سری به این محله‌ها زده و درگفت‌وگو با اهالی و شورایاران ابعاد مشکل و اقدامات شهرداری منطقه برای رفع آنها را بررسی کرده‌ایم.

با گذشت ۳ سال از آن حادثه، هنوز اهالی محله دروس و قبا سانحه دلخراشی که جان یکی از رهگذران خیابان پاسداران را گرفت فراموش نکرده‌اند. یکی از همین روزهای پاییز بود که پس از بارندگی شدید، نهر آب خیابان پاسداران در محدوده خیابان نیستان یکم مثل همیشه پر از آب شد. جوی آبی که بیش از ۹۰ سانتیمتر عمق و ۵۰ سانتیمتر عرض دارد و به گفته اهالی محله زمینه‌ساز حوادث کوچک و بزرگ بسیاری برای رهگذران می‌شود. زن میانسال مقابل چشم‌های بهت‌زده فرزند خردسالش به داخل نهر پر از آب سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

اگرچه پس از آن حادثه دردناک بخش‌هایی از این نهر حادثه‌ساز سرپوشیده شد اما اهالی محله دروس هنوز هم از مشکلات رفت‌وآمد رهگذران از این نهر و وقوع حوادث کوچک و بزرگ دیگر برای عابران پیاده خبر می‌دهند. «جعفر یزدانی» دبیر شورایاری محله دروس از لزوم سرپوشیده شدن قسمت‌های بیشتری از این جوی آب به‌ویژه در محل‌های پر رفت‌وآمد می‌گوید: «اگرچه بعد از آن حادثه دلخراش، جوی آب خیابان پاسداران از تقاطع نیستان یکم تا نیستان چهارم سرپوشیده شد اما مشکلات این جوی پرخطر همچنان پابرجاست. در محدوده خیابان نیستان چهارم تا نیستان نهم علاوه بر مراکز خرید و فروشگاه‌های بسیار، یک داروخانه شبانه‌روزی پرمشتری وجود دارد که در تمام ساعات شبانه‌روز محل‌ تردد مراجعه‌کنندگان به این مراکز است. متأسفانه بسیاری از عابران با گذر از روی نهر خودشان را به این مراکز می‌رسانند. در این سال‌ها شاهد حوادثی مانند سقوط عابران در جوی و شکستگی دست و پای این افراد بوده‌ایم. سرپوشیده شدن کامل این نهر از بروز حوادث ناگوار دیگر جلوگیری خواهد کرد.»

  • آبگرفتگی پرخطر در چهارراه قنات
جعفر یزدانی/دبیر شورایاری محله دروس

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ساکنان بافت فرسوده برخی محله‌های منطقه ۳ با آن دست و پنجه نرم می‌کنند شیب تند معابر و اختلاف سطح نهرهای آب است که زمینه‌ساز آبگرفتگی کوچه‌ها و تقاطع‌ها می‌شود. تقاطع خیابان‌های جان‌نثاری و معظمی گودرزی در محدوده محله درب دوم یکی از همین نقاط دردسرساز برای ساکنان این محله است.

با شروع بارندگی‌ها آبی که از جوی خیابان جان‌نثاری سرازیر می‌شود به دلیل اختلاف سطح جوی خیابان معظمی گودرزی، از کانال خارج می‌شود و آب باران تمام معبر را فرا می‌گیرد. «آرش ثمری نیک» رابط و عضو هیئت‌رئیسه شورایاری منطقه ۳ می‌گوید: «با شروع بارش‌ها، هم‌تراز شدن جوی‌ آب تقاطع خیابان‌های جان‌نثاری و معظمی گودرزی به یکی از درخواست‌های مهم اهالی درب دوم ازمدیران شهری تبدیل می‌شود.

آبگرفتگی این معبر به‌ویژه در فصل سرما باعث یخ‌زدگی معابر اطراف و وقوع سانحه برای همسایه‌ها شده و لازم است هم ترازکردن این جوی‌ها در دستور کار قرار بگیرد.» اما در برخی محله‌ها نبود شیب مناسب، زمینه‌ساز آبگرفتگی و ایجاد مشکلات جدی برای همسایه‌ها می‌شود. هر سال با شروع بارش‌ها آبگرفتگی چهارراه قنات در محدوده محله دروس مشکلات بسیاری از رهگذران و آپارتمان‌های مسکونی اطراف چهارراه ایجاد می‌کند.

یزدانی می‌گوید: «به دلیل شیب نامناسب خیابان دولت در حد فاصل چهارراه قنات تا خیابان یارمحمدی، هر سال شاهد آبگرفتگی شدید خیابان‌های اطراف چهارراه قنات هستیم. شدت آبگرفتگی به اندازه‌ای است که آب جاری در کف خیابان به زیرزمین آپارتمان‌های مسکونی اطراف نفوذ می‌کند. این مشکل در فصل پاییز و زمستان و همزمان با افزایش میزان بارش‌ها به پی ساختمان‌ها آسیب می‌زند. درخواست اهالی را به گوش مسئولان شهرداری رسانده‌ایم. امیدواریم شهرداری با حفر یک چاه جذبی یا اصلاح مسیر جوی آب، از احتمال آسیب بیشتر به ساختمان‌های مسکونی و آبگرفتگی دردسرساز خیابان جلوگیری کند.»

  • آماده‌باش کامل شهرداری در روزهای بارانی
آرش ثمری نیک/رابط و عضو هیئت‌رئیسه شورایاری منطقه 3

با شروع فصل بارندگی و آبگرفتگی معابر، نیروهای پیمانکاری، ناحیه و خدمات شهری شهرداری منطقه ۳ نیز برای رفع آبگرفتگی‌ها در آماده‌باش کامل هستند.  
«علی خانعلی» رئیس اداره خدمات شهری شهرداری منطقه ۳ می‌گوید: «علت اصلی برخی آبگرفتگی و آب‌ماندگی‌ها در معابر منطقه مشکلات عمرانی است. بنابراین برخی نهرها نیاز به اصلاح هندسی دارند. طی ۲ سال گذشته شهرداری منطقه عزمی جدی برای احیای این نهرها داشته و به‌ویژه در نواحی یک، ۲، ۴ و ۶ بسیاری از نهرها پس از اصلاح هندسی احیا شده است. اما به دلیل موقعیت معابر و نهرهای منطقه ۳ که در مسیر روددره‌ها و آب‌های سطحی منطقه بالادستی یعنی منطقه یک قرار گرفته است شماری از نهرهای منطقه به دلیل حجم آب واریزی از منطقه بالادست، کشش و ظرفیت کافی ندارند. در نتیجه در برخی معابر شاهد آب‌ماندگی وجاری شدن آب‌های سطحی در خیابان‌ها هستیم.»

خانعلی از سرپوشیده شدن بخشی از نهر خطرآفرین خیابان پاسداران پس از آن سانحه دلخراش می‌گوید و درباره آمادگی شهرداری برای رفع خطر از دیگر نهرهای منطقه توضیح می‌دهد: «نصب دریچه فلزی روی نهرهایی که احتمال وقوع خطر برای عابران داشته باشد در دستور کار شهرداری منطقه است. شهروندان در صورت مشاهده نقاط خطرآفرین می‌توانند موضوع را از طریق سامانه ۱۳۷ به اطلاع شهرداری منطقه برسانند تا درکمترین زمان ممکن اقدامات لازم برای نصب دریچه فلزی انجام شود.»

رئیس اداره خدمات شهری منطقه ۳ از اقدامات شهرداری منطقه برای حل مشکل آبگرفتگی چهارراه قنات می‌گوید: «برای حل مشکل آبگرفتگی معابر اطراف چهارراه قنات به تازگی اقداماتی برای احیای کانال آب انجام شده است. با افزایش میزان بارش‌ها در ماه‌های آینده امیدواریم امسال مشکل آبگرفتگی در این چهارراه پرتردد رفع شود.»

کد خبر 564329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار