معاون درمان ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: برای درمان کوویدـ۱۹ مطالعاتی انجام شده است و داروهایی نیز استفاده می‌شود، اما هیچ‌کدام درمان اختصاصی و استاندارد نیستند. برای استفاده از این درمان‌ها بین گروه‌های علمی اختلاف نظر وجود دارد.

بیمارستان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، نادر توکلی معاون درمان ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به این‌که درمان اختصاصی برای کرونا وجود ندارد، گفت: برخی داروها یا پلاسمادرمانی در مطالعات کوچکی که به شکل کارآزمایی بالینی انجام شده آثار مفیدی نشان داده‌اند، اما مطالعات آنقدر قوی نیستند که بتوان نتایج آنها را به عنوان یک سند برای درمان کرونا در نظر گرفت.

وی افزود: به عنوان مثال اکتمرا که اختصاصاً برای بیماران روماتیسمی است یا IVIG که بیشتر برای درمان بیماری‌های نورولوژیک و همچنین رمدسیویر که برای درمان برخی بیماری‌های ویروسی استفاده می‌شوند، هیچ‌کدام درمان اختصاصی کرونا نیستند.

توکلی توضیح داد: به همین دلیل شما می‌بینید که برای استفاده از این درمان‌ها بین گروه‌های علمی اختلاف نظر وجود دارد و در دستورالعمل‌های کشوری هم وارد نشده‌اند، چون استاندارد نیستند.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران در ادامه با بیان این‌که از نظر تئوریک وقتی پلاسمای بیمار بهبودیافته را که دارای ایمونوگلوبولین است، به کسی که بیماری را گرفته تزریق می‌شود، طبیعتاً تأثیر مثبت دارد، گفت: اما به دلیل رفتار نامشخص ویروس نه می‌توانیم پلاسماتراپی را رد کنیم و نه می‌توانیم آن را صد در صد در دستورالعمل‌های درمانی قرار دهیم.

وی با اشاره به جمعیت بالای مبتلایان به کرونا در کشور افزود: میزان تولید پلاسما در سازمان انتقال خون کافی نیست، البته برای مصرف بیش از این هم توافقی بین گروه پزشکان برای پلاسمادرمانی وجود ندارد.

توکلی توضیح داد: واقعیت این است که مکانیسم‌های ایجاد بیماری کوویدـ۱۹ بسیار پیچیده است و هنوز شناخته‌شده نیست. حتی مطالعاتی انجام‌ شده که نشان می‌دهد جنبه ژنتیکی هم دارد یعنی در برخی ژن‌های خاص می‌تواند بیماری یا مرگ ایجاد کند.

معاون درمان ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران در پایان گفت: آنچه از نظر وزارت بهداشت و ستاد کرونا مورد تأیید است، برای درمان‌های پیچیده باید به صورت گروهی تصمیم‌گیری شود و چند پزشک معتمد آن را تأیید کنند.
 

کد خبر 548827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار