عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: بعد از پیک دوم کرونا، سرعت سرایت این ویروس بالا رفته است و اگر در خانواده یک نفر مبتلا شود، می‌تواند سایر افراد خانواده را هم مبتلا کند.

کرونا ویروس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر مینو محرز  فوق تخصص عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به این‌که ما نگران پاییز و همراه شدن آنفلوآنزا با کوویدـ۱۹ و سایر ویروس‌های تنفسی که در فصل سرما افزایش می‌یابند هستیم، گفت: بنابراین باید مسائل بهداشتی و موارد مربوط به پیشگیری به صورت دو چندان رعایت شود. در درجه اول باید ببینیم وضعیت واکسن آنفلوآنزا به چه صورت است. کسانی که در معرض خطر محسوب می‌شوند باید حتما واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. در عین حال کودکان بین شش ماه تا سه سال هم توصیه می‌شود که این واکسن را تزریق کنند.

محرز افزود: البته اگر دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با پیشگیری از کوویدـ۱۹ رعایت شود، برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا و سایر ویروس‌های تنفسی هم مناسب است. اما به هر حال نگرانی از همراهی این ویروس‌ها وجود دارد. به هر حال با سرد شدن هوا در و پنجره بسته می‌شود و تهویه هوا به درستی اتفاق نمی‌افتد. در این صورت در یک محیط بسته حتی اگر افراد از ماسک هم استفاده کنند، احتمال انتقال بیماری کوویدـ۱۹ وجود دارد. در مدارس هم باید این موارد مورد توجه قرار گیرد. در عین حال باید توجه کرد که اکثر کودکان مبتلا به کرونا بدون علامت هستند و بیماری آنها مشخص نمی‌شود و می‌توانند ناقل بیماری باشند، البته این چالشی است که همه دنیا با آن مواجه است.

وی توضیح داد: به هر حال با سرد شدن هوا، فصل آنفلوآنزا آغاز می‌شود و باید مراقبت کرد. همچنین باید توجه کرد که علائم کرونا و آنفلوآنزا شبیه به هم است و گاهی اوقات تفکیک آنها از یکدیگر دشوار است و در برخی موارد آزمایشگاه می‌تواند آن را تشخیص دهد.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: به هر حال باید توجه کرد که داروی آنفلوآنزا موجود است و اگر این بیماری زود تشخیص داده شود، با دارودرمانی دوره بیماری کوتاه می‌شود. هرچند برخی از انواع آن می‌تواند شدید و حتی مرگبار باشد. این در حالی است که هنوز درمان و داروی اختصاصی برای کرونا وجود ندارد و بنابراین رعایت اصول فاصله‌گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک، تهویه هوا، شستن دست‌ها و... بسیار مهم است. در عین حال این موارد باید به طور دقیق به دانش‌آموزان هم آموزش داده شود.

محرز افزود: به طور کلی در موقعیت فعلی هر نوع تجمعی بدترین اتفاق بوده و به نوعی عدم رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی محسوب می‌شود که می‌تواند منجر به شیوع بیشتر بیماری شود. هرجا تجمع شکل گیرد، آنجا می‌تواند کانون ویروس‌های تنفسی باشد. در عین حال کودکان هم می‌توانند ناقل باشند.

به گفته وی، بعد از پیک دوم کرونا، سرعت سرایت این ویروس بالا رفته است و اگر در خانواده یک نفر مبتلا شود، می‌تواند سایر افراد خانواده را هم مبتلا کند. برآورد می‌شود که یک کودک مبتلا به کرونا در خانه می‌تواند حداقل چهار نفر از اعضای خانواده را به کرونا مبتلا کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این‌که در حال حاضر هم با ابتلای خانوادگی به کرونا مواجهیم، گفت: از خرداد به بعد که پیک جدید آغاز شد، ویروس جهش یافته و سرعت انتقالش بالا رفت. در چنین شرایطی بی‌تردید تجمع می‌تواند وضعیت را بدتر کند.
 

کد خبر 548702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار