عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ضرورتی ندارد همه کودکان واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. اولویت تزریق با کودکان ۶ ماه تا ۶ سال و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، قلبی و ... است.

واكسن آنفلوانزا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مسعود مردانی اظهار کرد: با توجه به همزمانی آنفلوآنزا با کرونا در ماه‌های پیش رو، بسیاری از مردم خواهان تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند، اما توصیه ما این است که همه نیاز به این واکسن ندارند و کودکان، افراد بیمار، سالمندان، زنان باردار با تجویز پزشک در اولویت دریافت این واکسن هستند.

وی اظهار داشت: این واکسن مانند همه فرآورده های دارویی ممکن است در برخی افراد موجب عوارض جانبی مانند سردرد، تعریق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگی، سرخی و ورم و سختی محل تزریق شود که این عوارض معمولا یکی دو روزه بدون نیاز به درمان رفع می‌شود.

مردانی گفت: عوارضی مانند تب بالا، تغییر در رفتار و هوشیاری، گرفتگی و خشونت صدا و مشکلات تنفسی مانند سختی تنفس، ضربان قلب بالا و ضعف شدید بدنی با رنگ‌پریدگی، حساسیت شدید در افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، احساس گیجی و خستگی، تورم اطراف چشم ها و لب ها، از  عوارض واکسن آنفلوآنزا است و بلافاصله باید به پزشک مراجعه کرد.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: افراد بالای ۶۵ سال و کودکان ۶ ماه تا ۶ سال، افرادی که بیماری‌هایی ازجمله فشار خون بالا، دیابت، مشکلات ریوی و کبدی، نارسایی کلیوی و کم‌خونی دارند و کسانی که به نوعی با داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی سروکار دارند، بهتر است این واکسن را تزریق کنند.

او با اشاره به این که واکسن تزریقی آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته‌شده است، گفت: تزریق این واکسن در کودکان زیر ۳۶ ماه به میزان دو دوز و به فاصله ۴۵ روز انجام می‌شود که هر دوز مصرفی برای این کودکان، نصف دوز بزرگسالان است.

مردانی افزود: این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت نشان داده اند، توصیه نمی‌شود. دو هفته پس از زدن واکسن، بدن پادتن‌هایی تولید می‌ کند که برای محافظت در برابر آن گونه‌ خاص ویروس آنفلوآنزا مورد نیاز است.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه مهر و آبان بهترین زمان برای واکسیناسیون آنفلوآنزا است، تاکید کرد: این واکسن از ابتلا به آنفلوآنزا جلوگیری می‌کند، اما تاثیر چندانی بر مرگ و میر ناشی از این بیماری ندارد.

کد خبر 548693

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار