متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نزدیکی فصل پاییز و نگرانی‌ها درباره شیوع کرونا، درباره واکسن آنفلوانزا گفت:‌ سالمندان، افرادِ دارای بیماری‌های زمینه‌ای و زنان باردار در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند. بنابراین توصیه می‌شود افرادِ کمتر در معرض خطر از هجوم برای دریافت واکسن پرهیز کنند.

واکسن آنفلوانزا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر آرمین وزیریان با بیان اینکه ممکن است برای فروش واکسن آنفلوآنزا در شرایط شیوع کرونا بازار سیاه ایجاد شود، بر پرهیز از هجوم افراد برای خرید و تزریق این واکسن تاکید کرد.

او اظهار کرد: در برخی از بیمارانی که مجدد به کرونا مبتلا می‌شوند شدت بیماری خفیف‌تر، در برخی شدیدتر و در برخی همچون دفعه پیشین است اما به طور کلی هنوز تجربه جمع‌بندی‌شده‌ای در این زمینه وجود ندارد.

وزیریان با بیان اینکه طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی تمامی افراد دارای سنین بالای شش ماه می‌توانند از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند، گفت: توزیع این واکسن با نظارت وزارت بهداشت و احتمالا از اواخر ماه جاری (شهریور) آغاز می‌شود.

این پزشک با بیان اینکه هر پوششی روی بینی یکی از روش‌های موثر برای جلوگیری از انتقال بیماری کروناست، گفت: هر پوششی روی بینی بهتر از آن است که از ماسک استفاده نشود. البته تنها استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال کافی نیست، بلکه افراد باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند و از حضور در محیط‌های بدون تهویه و پنجره باز اجتناب کنند.

وزیریان با بیان اینکه این روزها رفتارهای پیشگیرانه بیشتر دیده می شود، گفت:‌ با این حال روابط اجتماعی محدود نشده، اما اگر روند کنترلی را ادامه دهیم شاید در مهر و آبان  شرایطی مانند اردیبهشت را تجربه کنیم که موارد ابتلا کم شده بود. به هرحال شرایط هنوز عادی نیست و همه با تصور اینکه ویروس هنوز شایع است باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: متاسفانه بسیاری از افراد مسنی که به کرونا مبتلا شده‌اند با وجود خروج محدود از منزل طی 7 ماه گذشته، به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها و ترددها از سوی اطرافیان خود مبتلا شده‌اند. لذا افراد در دیدار با اعضای مسن خانواده باید تا جای ممکن فاصله اجتماعی را رعایت و مدت زمان دیدارشان را محدود کنند و به هیچ عنوان استفاده از ماسک را فراموش نکنند تا از ابتلای آنان جلوگیری شود.

وزیریان با بیان اینکه با نزدیک شدن به فصل پاییز ممکن است بسیاری از علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا با کرونا اشتباه گرفته شود، اظهار کرد: تجربه نشان می‌دهد معمولا کرونا به صورت تک‌علامت بروز نمی‌کند.

او گفت: افراد باید شرایط را قرمز در نظر بگیرند و تمامی اصول بهداشتی را رعایت کنند و با زدن ماسک و محدود کردن ارتباطات اجتماعی، خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهند.

کد خبر 549231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی