رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: سازمان جهانی بهداشت زنان باردار را در اولویت واکسن آنفلوآنزا قرار داده و وزارت بهداشت نیز امسال برای واکسیناسیون خانم‌های باردار برنامه‌ریزی کرده است.

واكسن آنفلوآنزا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر محسن زهرایی رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت و درمان گفت: وزارت بهداشت برای اولین بار برنامه‌ریزی کرده است که واکسیناسیون خانم‌های باردار برای آنفلوآنزا را امسال انجام دهد.

وی افزود: واکسن از مداخلات بهداشتی بسیار موفق و از بهترین و موثرترین مداخلات بهداشتی در حفظ سلامت جان انسان‌ها در جهان است.

زهرایی توضیح داد: واکسنِ بیماری‌ها با هم تفاوت می‌کند. هر واکسن برای یک بیماری خاص است و اثربخشی‌اش هم روی همان بیماری است. یعنی واکسن‌ها به صورت کاملا اختصاصی سیستم ایمنی بدن انسان‌ها را تحریک می‌کنند که بتوانند علیه همان بیماری در بدن آمادگی لازم را برای محافظت ایجاد کند.

درصد تاثیر واکسن بیماری‌های مختلف

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: واکسن بیماری‌های فلج اطفال، دیفتری، کزاز و سرخک برای بالا بردن سیستم دفاعی بدن اثربخشی ۹۵ درصدی دارند. ولی واکسن آنفلوآنزا اثربخشی حدود ۴۰ تا ۶۰ درصدی در پیشگیری از ابتلا به بیماری دارد. در گروه‌های سالمند و در افراد دارای ضعف سیستم ایمنی ممکن است این اثربخشی به کمتر از ۵۰ درصد هم برسد.

زهرایی افزود: واکسن آنفلوآنزا به عنوان یک سپر دفاعی قطعی محسوب نمی‌شود و این‌که فکر کنیم بعد از زدن واکسن فرد در پاییز و زمستان به آنفلوآنزا مبتلا نمی‌شود غلط است.

وی توضیح داد: اگر واکسن هم زده شود همچنان فرد باید اقدامات پیشگیرانه مثل شستن دست‌ها، پرهیز از تماس با افراد مبتلا به بیماری آنفلوآنزا و ماسک زدن و رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی را انجام دهد.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: ولی واکسن می‌تواند در گروه‌های پرخطر موثر باشد به همین دلیل به این افراد توصیه می‌کنیم واکسن بزنند.

زهرایی افزود: این افراد پرخطر دو دسته‌اند؛ یک عده به دلیل شغلشان پرخطر محسوب می‌شوند مثل کارکنان حرفه‌های مختلف پزشکی که با بیماران سروکار دارند. این عده اگر آنفلوآنزا بگیرند هم به کادر درمانی دیگر منتقل می‌کنند هم چند روز از ارائه خدمت به سایر بیماران عقب می‌افتند لذا در همه کشورها این کادر جزو اولویت اول دریافت واکسن هستند.

به گفته وی، بعضی گروه‌های دیگر نیز هستند که اگر آنفلوآنزا بگیرند چون ریسک عوارض در آنها به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای بالا می‌رود، توصیه می‌شود واکسن دریافت کنند. مثل زنان باردار که سازمان جهانی بهداشت آنها را در اولویت قرار داده است.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیح داد: بعضی گروه‌ها نیز بیماری زمینه‌ای دارند. مثل افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند یا شیمی‌درمانی می‌شوند یا ایدز دارند یا بیماران قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی مزمن دارند و ممکن است فرم شدیدتری از آنفلوآنزا را بگیرند. در مجموع افرادی از گروه‌های خاص هستند که باید واکسن بزنند.

واکسن آنفلوآنزا در مهار کرونا تاثیری ندارد

دکتر زهرایی گفت: واکسن آنفلوآنزا اختصاصی عمل می‌کند و از کرونا که اکنون تبدیل به پاندمی جهانی شده است، جلوگیری نمی‌کند. این واکسن می‌تواند نهایتا حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد روی بیماری آنفلوآنزا موثر باشد. ولی در مهار کرونا به هیچ وجه نقشی ندارد. بنابراین این گمان که با دریافت واکسن آنفلوآنزا فرد در برابر کرونا بیمه می‌شود حرفی کاملا اشتباه و غیرعلمی است.

وی افزود: ممکن است این نگرانی در جامعه باشد که به دلیل وجود کرونا و همزمانی آن با آنفلوآنزا در فصول سرد سال خیلی از افراد که در گروه‌های پرخطر هم نیستند فکر کنند باید واکسن آنفلوآنزا بزنند. در حالی که اینطور نیست و بسیاری از صاحبنظران عقیده دارند همین اقدامات پیشگیرانه برای کرونا مثل ماسک زدن، رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و شست‌وشوی مرتب دست‌ها از ابتلا به آنفلوآنزا هم تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ادامه داد: در نتیجه خیلی از صاحبنظران علوم پزشکی معتقدند احتمالا با رعایت این مسائل امکان شیوع آنفلوآنزا امسال نسبت به سال‌های پیش کاهش پیدا کند، اما گروه‌های پرخطر حتما باید واکسن آنفلوآنزا بزنند.

به گفته زهرایی، برای امسال تدارک حجم بالایی از واکسن دیده شده که در زمان مقرر گروه‌های پرخطر می‌توانند مراجعه و دریافت کنند. سایر افراد غیرپرخطر نیازی به دریافت واکسن ندارند.

وی گفت: البته این واکسن منع دریافت بسیار محدودی دارد. یعنی فردی که بیماری زمینه‌ای ندارد هم می‌تواند واکسن بزند اما اگر این کار را بخواهیم انجام دهیم آن گروه‌های پرخطر از دریافت واکسن محروم می‌مانند. چون ظرفیت تولید واکسن آنفلوآنزا در دنیا سالانه حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلیون دز است در صورتی که جمعیت دنیا بیش از ۷ میلیارد نفر است؛ لذا در تمام دنیا گروه‌های پرخطر برای دریافت واکسن اولویت دارند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: برای همه افراد چه پرخطر چه کم‌خطر همچنان توصیه ما رعایت اصول بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است.
 

کد خبر 549175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار