چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
۰ نفر

علاوه بر سوءاستفاده شیادان در فروش واکسن تقلبی کرونا یا داروهایی که به دروغ گفته می‌شود در درمان کوویدـ۱۹ موثر است، اکنون که نگرانی‌هایی از همزمانی ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا مطرح می‌شود، عده‌ای باز برای پول‌های مردم کیسه دوخته‌اند.

واكسن آنفلوآنزا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، علی‌رغم این‌که بارها اعلام شده که کرونا هنوز داروی اختصاصی و واکسن موثر مورد تایید سازمان بهداشت جهانی را ندارد، اما هر ازگاهی نام برخی داروهای غیراختصاصی که تا حدی می‌توانند در درمان کوویدـ۱۹ هم موثر باشند بر سر زبان‌ها می‌افتد. یک روز فاویپیراویر و اکتمرا و یک روز هم رمدسیویر. از طرفی هر چند وقت یک بار نیز خبر از تولید واکسن کرونا در نقطه‌ای از جهان به گوش می‌رسد؛ خبرهایی که میدان را برای سودجویان عرصه سلامت باز می‌کنند تا باز با استفاده از اضطراب مردم پول‌های کلان به جیب بزنند. پول‌هایی که گاهی از فروش خانه یا ماشین زیر پای مردم جور شده تا جان بیمارانشان را نجات دهد.

حالا هم در آستانه فصل آنفلوآنزا که نگرانی‌هایی از همزمانی ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا مطرح می‌شود، عده‌ای باز برای پول‌های مردم کیسه دوختند. به طوری که به صورت اینترنتی و با قیمت‌های چند صد هزار تومانی نسبت به پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا اقدام می‌کنند در حالی که هنوز نه واکسنی توزیع شده و نه واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا آغاز شده است!

فروش اینترنتی دارو نداریم

بر همین اساس دکتر علی فاطمی، نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران، با بیان این‌که خرید و فروش اینترنتی دارو تخلف محسوب می‌شود، گفت: براساس ضوابط وزارت بهداشت، فروش دارو به صورت آنلاین و اینترنتی به‌هیچ‌وجه مجاز نیست. بنابراین فروش و پیش‌فروش اینترنتی دارو و واکسن تخلف است و هرگونه اقدام و اطلاعیه‌ای در این زمینه قطعا جعلی است.

وی افزود: در عین حال باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزا، واکسنی است که باید تحت زنجیره سرد نگهداری شود و اگر از یخچال خارج شود، کارایی‌اش را از دست می‌دهد. بر همین اساس مهم است که بلافاصله بعد از خروج واکسن آنفلوآنزا از یخچال به سرعت آن را تزریق کرد. بر همین اساس در بسیاری از کشورهای دنیا تزریق واکسن آنفلوآنزا را در داروخانه‌ها انجام می‌دهند تا خروج آن از زنجیره سرد تا زمان تزریق طولانی نشود.

فاطمی توضیح داد: تنها ضابطه‌ای که در زمینه فروش اینترنتی از سوی داروخانه‌ها و در حوزه سلامت وجود دارد، در حوزه چهار گروه کالایی آرایشی و بهداشتی، داروهای گیاهی، مکمل‌های غذایی و لوازم پزشکی مصرفی است و به جز این چهار گروه داروخانه‌ها مجاز نیستند که داروها را به صورت اینترنتی به فروش رسانند.

هنوز واکسنی به داروخانه‌ها ارائه نشده است

نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: در عین حال هنوز اصلا واکسنی به داروخانه‌ها داده نشده است. البته برخی از شرکت‌های پخش واکسن آنفلوآنزا را در اختیار دارند، اما تا زمانی که وزارت بهداشت مجوز ندهد، اجازه توزیع آن را ندارند. اعلام شده که واکسن از اول مهر در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد.

کلاهبرداری و تقلب در واکسن آنفلوآنزا

فاطمی درباره قیمت تمام‌شده واکسن آنفلوآنزا گفت: قیمت واکسن آنفلوآنزایی که با ارز دولتی تامین شده، ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان است، اما قیمت واکسنی که با ارز نیمایی تامین می‌شود، هنوز مشخص نیست. در حالی که هنوز این کالا قیمت مشخصی ندارد، چگونه آن را پیش‌فروش می‌کنند؟ بنابراین همه موارد پیش‌فروش و فروش اینترنتی واکسن آنفلوآنزا کلاهبرداری و تقلب است.

به گفته وی، حتی داروخانه‌ها هم نمی‌توانند واکسن را پیش‌فروش کنند. در عین حال بخش عمده واکسن آنفلوآنزایی که در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد، ممکن است با ارز نیمایی تامین شده باشد که هنوز قیمت آن مشخص نیست. بنابراین فروش اینترنتی و پیش‌فروش واکسن جعل و تخلف است و حتی ممکن است این واکسن‌ها تقلبی باشند.

نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران افزود: در حال حاضر هم واکسن آنفلوآنزا و هم واکسن کرونای تقلبی در بازار وجود دارد و شیادانی هستند که با این موارد از مردم کلاهبرداری می‌کنند. 
 

کد خبر 549677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار