نایب‌رئیس انجمن داروسازان گفت: در حال حاضر ۲ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در کشور وجود دارد که حتی برای کادر داروخانه‌ها هم کافی نیست.

واكسن آنفلوانزا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، فاطمی نایب‌رئیس انجمن داروسازان با اشاره به بهترین بازه زمانی تزریق واکسن آنفلوآنزا گفت: براساس آخرین اطلاعات پژوهشی سال ۲۰۲۰ سازمان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا از ماه سپتامبر تا اواخر ماه اکتبر (۱۰ آبان) است و حتی اگر کسی نتواند طی مدت این واکسن را تزریق کند تا نیمه زمستان فرصت دارد. اگر قبل از ۱۰شهریور این واکسن تزریق شود ممکن است اثربخشی خود را از دست دهد چون دو هفته زمان برای اثربخشی این واکسن نیاز است.

قیمت واکسن آنفلوآنزا با ارز نیمایی بالاتر از ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود

نایب‌رئیس انجمن داروسازان درباره توزیع واکسن‌های آنفلوآنزا گفت: سیستم توزیع واکسن از طریق معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و درمان برای عرضه واکسن به مادران باردار، افراد مسن مقیم مراکز درمانی و کادر درمانی به صورت رایگان صورت می‌گیرد و داروخانه‌ها وظیفه عرضه واکسن به افراد با شرایط پرخطر را دارند که متاسفانه به نظر می‌رسد تعداد پیش‌بینی‌شده واکسن به دست مردم نخواهد رسید.

وی افزود: قیمت این واکسن برای عرضه عمومی در داروخانه های خصوصی حدود ۴۲ هزار تومان تخمین زده شده است که درصورت واردات آن با ارز نیمایی، این رقم تا بیش ۲۰۰ هزار تومان افزایش خواهد داشت که البته هنوز اطلاع‌رسانی شفافی در مورد آن انجام نشده است.

سهم هر داروخانه حدود ۱۰ واکسن است

فاطمی گفت: برای کسانی که دارای سابقه در دانشگاه هستند یا بیماران زمینه‌ای که اسامی آنها در انجمن ثبت شده است این واکسن رایگان خواهد بود.

وی افزود: در خبرها گفته شده که افراد بالای ۶۵ سال باید برای دریافت واکسن کد ملی و مشخصات کامل خود را ارائه دهند. زمان عرضه واکسن‌ها با تاخیر مواجه شده است در ابتدا گفته بودند ۲۰شهریور و در حال حاضر این تاریخ به اول مهرماه موکول شده است و بیشتر از ۱۰ واکسن هم به هر داروخانه منتخب تعلق نخواهد گرفت.

واکسن‌های آنفلوآنزای موجود در بازار برای کادر داروخانه‌ها هم کافی نیست

نایب‌رئیس انجمن داروسازان با اشاره به اینکه آمار تعداد واکسن‌ها دائما در حال تغییر است، گفت: اگر عرضه فقط برای داروخانه‌های منتخب یا دولتی باشد این تعداد واکسن افزایش می‌یابد ولی آخرین آمار ما حاکی از این است که حدود ۱۳ هزار داروخانه هستند که باید برای آنها واکسن آنفلوآنزا ارسال شود. این اطلاعات از طریق وزارت بهداشت دریافت می‌شود و اطلاعات بیشتری تا این لحظه در اختیار ما قرار نگرفته است. ما منتظریم تعداد و مبلغ واکسن‌ها به ما اطلاع داده شود.

به گفته وی، در حال حاضر تعدادی از شرکت‌های خصوصی در تلاشند تا تعداد بیشتری واکسن به کشور وارد کنند. آخرین اطلاعات ما از موجودی واکسن آنفلوآنزا در انباز شرکت‌های واردات دارو حاکی از این است که این تعداد حتی برای کارکنان داروخانه‌ها هم کافی نیست.

اگر واکسن آنفلوآنزا به بازار سیاه برود اثربخشی خود را از دست خواهد داد

فاطمی با اشاره به اینکه اگر تعداد واکسن کافی باشد بازار سیاه نخواهیم داشت اما اگر تعداد کم باشد و سامانه برای دریافت واکسن وجود نداشته باشد، طبیعتا امکان ورود آن به بازار سیاه وجود خواهد داشت که در این صورت اثربخشی آن هم با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت شرایط ویژه برای نگهداری این واکسن گفت: این واکسن باید در دمای ۲ الی ۸ درجه و در جعبه یخ نگهداری شود که در غیر این صورت اثربخشی خود را از دست خواهد داد.

هنوز سامانه جامعی برای دریافت واکسن‌ معرفی نشده است

فاطمی با اظهار تاسف از اینکه هنوز سامانه جامعی برای دریافت واکسن‌ تا به این لحظه تشکیل نشده است، گفت: ما نگران ایجاد هرج و مرج و آشفتگی به مثابه تلاطم به هنگام توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده در سال گذشته هستیم. امیدواریم در چند روز آینده تعداد بیشتری دوز واکسن وارد شود و تمهیداتی هم اندیشیده شود تا کسی نتواند چند واکسن تهیه کند.

عدم تخصیص و انتقال ارز دو دلیل عمده تاخیر در واردات واکسن آنفلوآنزا

نایب‌رئیس انجمن داروسازان دلیل عدم ورود تعداد کافی واکسن به کشور را عدم تخصیص و انتقال ارز دانست و توضیح داد: علت ورود ۲ میلیون دوز به جای ۱۴ میلیون دوز به کشور، تغییر ارز و انتقال آن است و همکاران ما در حال رفع این مشکل هستند. از مردم درخواست می‌کنم با هجوم به داروخانه‌ها باعث تشنج در بازار نشوند چون همچنان برای تزریق این واکسن زمان داریم.
 

کد خبر 550877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار