معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: درحال‌حاضر ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای واکسینه‌شدن همه مادران باردار در کشور وجود دارد و آنها باید برای دریافت و تزریق این واکسن به مراکز جامع سلامت مراجعه کنند.

واكسن آنفلوانزا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا رئیسی درباره واکسیناسیون مادران باردار برای آنفلوآنزا بیان کرد: همه تلاش خود را برای تامین واکسن آنفلوآنزا انجام می‌دهیم تا گروه‌های آسیب‌پذیر به ویژه زنان باردار برای آنفلوآنزا واکسینه شوند. از طرفی کادر بهداشت و درمان هم در خطر هستند و باید حتما این واکسن را دریافت کنند.

وی ادامه داد: در مراکز جامع سلامت برای مادران باردار پرونده بهداشتی تشکیل شده و واکسن آنفلوآنزا هم در این مراکز به صورت رایگان به آنها تزریق می‌شود.

رئیسی درباره تعداد زنان باردار اظهار کرد: در حال حاضر حدود یک میلیون و ۲۴۰ هزار مادر باردار در کشور داریم که نام حدود ۶۷۰ هزار نفر از آنها در سامانه‌های بهداشت ثبت شده‌اند. بقیه این زنان باردار می‌توانند به مراکز جامع سلامت یا مراکز بهداشت مراجعه و پرونده بهداشتی خود را ثبت و واکسن آنفلوآنزا را به صورت رایگان تزریق کنند.

معاون وزیر بهداشت به تاثیر تحریم‌ها بر تامین واکسن آنفلوانزا اشاره کرد و گفت: کشورهای مختلفی قول‌هایی برای تامین واکسن آنفلوآنزا داده بودند. ارز مورد نیاز برای خرید واکسن آنفلوآنزا تامین شده، اما در حال حاضر مشکل نقل و انتقالات ارز وجود دارد.

رییسی گفت: در گذشته شرکت‌های تولیدکننده ابتدا واکسن آنفلوآنزا را تحویل داده و بعد پول را دریافت می‌کردند، اما امسال می‌گویند که اول پول را به صورت نقدی واریز کنید تا واکسن را تحویل بدهیم.

محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو نیز روز گذشته در همین رابطه گفته بود: برخلاف آنچه که دشمنان نظام جمهوری اسلامی به دروغ می‌گویند که دارو و واکسن تحریم نیست، اما به علت تحریم‌های بانکی و محدودیت نقل و انتقال پول، عملا واردات این اقلام نیز مشمول تحریم شده است. ولی با روش‌هایی که وجود دارد، این اقلام را تهیه می‌کنیم و آنها را از طریق شبکه بهداشتی و بعد از آن داروخانه در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

شانه‌ساز درباره تاثیر واکسن آنفلوآنزا بر عدم ابتلا به ویروس کرونا هم گفت: واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد و ایمنی‌زایی آن برای پیشگیری از آنفلوآنزا حدود ۳۳ درصد است. بنابراین توصیه‌ای برای استفاده همگانی از این واکسن نداریم.

کد خبر 551467

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار